Hlavní obsah
Nová výstava Brány Trojzemí v Hrádku nad Nisou je plná lidských kostí. Foto: Archiv Brány Trojzemí

Hrádek nad Nisou vystavuje krematorium z doby bronzové

V Bráně Trojzemí v centru Hrádku nad Nisou na Liberecku si návštěvníci od úterý mohou prohlédnout jedinečný exponát. Je jím model krematoria z doby bronzové s lebkou a lidskými kostmi. Stal se součástí výstavy o životě a smrti v době kamenné a bronzové.

Nová výstava Brány Trojzemí v Hrádku nad Nisou je plná lidských kostí. Foto: Archiv Brány Trojzemí
Hrádek nad Nisou vystavuje krematorium z doby bronzové

Podle slov ředitele multifunkčního centra Brána Trojzemí Víta Štrupla představí výstava část unikátních nálezů ze dvou lokalit v blízkosti Příšovic na Liberecku. „Z doby bronzové prezentujeme nálezy slovanského pohřebiště z Příšovic, které dosud nebyly vystaveny. Nedaleko pohřebiště se našly dílny a zbytky domů z doby kamenné. Máme tady různé nástroje a polotovary, které tam archeologové nalezli, například ruční mlýn,“ uvedl.

Na výstavě je také sedm žárových hrobů. Ve vitrínách jsou keramické nádoby vystavené přesně tak, jak je archeologové před několika lety vykopali. „Hroby se od sebe lišily velikostí, uspořádáním i počtem keramických nádob. Některé byly přikryté slunečními kotouči. V jednom dětském hrobě bylo například chrastítko, které je také vystavené,“ zmínil Štrupl.

Nutnost řezání těl a drcení kostí

Zřejmě největším tahákem výstavy bude model krematoria, v němž byli spalováni zemřelí. S jeho pomocí se návštěvníci dozvědí, jak v době bronzové vypadal pohřební rituál.

„Krematorium je velké zhruba 80 na 80 centimetrů. Je jasné, že tělo se tam nevešlo. Pozůstalí ho proto museli rozřezat, proložit dřevem a až pak spálit. Po žáru zůstaly jen křehké kosti, které drtili a ukládali do nádob,“ vysvětlil podrobně Štrupl. Výstava ukáže i předpecní jámu. „I ta byla nalezena v Příšovicích asi s dvěma a půl kilogramu rozdrcených kostí, což byl pozůstatek po jednom člověku,“ dodal.

V Bráně Trojzemí jde o druhou výstavu věnovanou archeologickým vykopávkám. Od loňska tam mají kosterní pozůstatky takzvaného hrádeckého vampýra Tobiáše ze 14. století. Expozice představuje, jak vypadal Hrádek i Hrádecko nebo jiná města na německo-polsko-českém pomezí v době, kdy Tobiáš žil.

TIP: Výstava, věnovaná době kamenné a bronzové, začíná vernisáží v úterý v 17.00, lidé si ji budou moci prohlédnout do 9. září. Výstava o Tobiášovi potrvá do konce letošního roku.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků