Hlavní obsah
Světoznámé trhy Striezelmarkt Foto: Dresden Marketing GmbH

Vánoční metropole Drážďany

Máte rádi Vánoce a s nimi spojené vánoční trhy? Pak se určitě musíte vypravit do Drážďan. Kromě proslulého adventního trhu Striezelmarkt se zde koná i několik dalších trhů. Všechny startují již tento týden.

Světoznámé trhy Striezelmarkt Foto: Dresden Marketing GmbH
Vánoční metropole Drážďany

Světoznámé trhy Striezelmarkt

Vánoční trhy mají své kořeny v Německu, těmi vůbec nejstaršími jsou ty drážďanské – Striezelmarkt. Ty letos slaví již neuvěřitelné 580. výročí. Tyto trhy patří nejen k těm nejstarším, ale i největším v Německu.

Konají se přímo v srdci barokního města a slavnostní zahájení proběhne již tento čtvrtek. Návštěvníci se mohou těšit na regionální speciality a rukodělné výrobky z regionu, samozřejmostí je vynikající voňavá štola, ochranovské hvězdy, lužické látky s modrotiskem a také originální dřevěné hračky z Krušnohoří.

Návštěvníci mohou ochutnat mnoho specialit

Foto: Dresden Marketing GmbH

Slavnostní zahájení je každý rok velkolepé. Letos budou trhy otevřeny již 27. listopadu, nakrájena přitom bude originální drážďanská štola měřící přesně 2014 mm. Na drážďanském náměstí Altmarkt se slavnostně rozsvítí sváteční světla, trh totiž zůstává otevřen až do Vánoc.

Svařené víno krásně zahřeje

Foto: Dresden Marketing GmbH

Tip: Drážďanská štola je stejně jako třeba norimberské perníčky nebo lübecký marcipán chráněnou značkou. Certifikát obdrží jen vybraní producenti splňující přísná kritéria.

Štolová slavnost

Součástí vánočních trhů jsou i různé slavnosti, každý týden se téma slavnosti mění. Zatímco první víkend budou slavnosti věnovány postavičce (kominíkovi) ze švestek – Pflaumentoffelovi, druhý víkend se mohou návštěvníci těšit na štolovou slavnost, která každoročně přiláká největší počet návštěvníků. Tato slavnost se koná přímo na Mikuláše, 6. prosince.

Pravá drážďanská štola je symbolem Vánoc

Foto: Dresden Marketing GmbH

Obrovská štola vážící několik tun bude dopravena na slavnostním povozu taženém čtyřmi koňmi až do centra trhů. Průvod historických postav bude doprovázet pravou drážďanskou štolu centrem města až na vánoční trhy, kde bude slavnostně nakrájena a rozdána návštěvníkům. Hned následující den, tedy v neděli, se pak budou slavit 580. narozeniny trhu.

Otevírací doba:
27. listopadu až 24. prosince, denně od 10:00 do 21:00 hod.
27. listopadu: 16:00–21:00 hod.
12. prosince: 10:00–23:00
24. prosince: 10–14:00 hod.

Vánoční trhy na Prager Strasse

Pokud se vydáte do Drážďan vlakem, máte další trhy hned po ruce. Na jedné z nejoblíbenějších nákupních tříd v Drážďanech, na Prager Strasse, se totiž konají další vánoční trhy nazývané „Dresdener Winterlichter“.  Hosté se mohou těšit na stánky plné originálních výrobků a kulinářských specialit, 12metrový vánoční strom, ten bude od setmění každou hodinu slavnostně nasvícen.

Prager Strasse je cílem milovníků nákupů

Foto: Dresden Marketing GmbH

Zajímavostí je zdejší široká nabídka specialit z celého regionu, milovníci gastronomie si tak určitě přijdou na své. Malí návštěvníci si užijí spoustu zábavy na historických kolotočích. Po Prager Strasse se navíc návštěvníci pohodlně dostanou až na Altmarkt, které je dějištěm konání Striezelmarktu.

Otevírací doba:
28. 11. až 23. 12. 2014
denně 10:00–20:00 hod.

Advent na náměstí Neumarkt

Dalším trhem, který se těší velké oblibě, je ten na náměstí Neumarkt, přímo před proslulým kostelem Frauenkirche. Zde se totiž v době adventu konají historické vánoční trhy, které jsou zasvěceny tradičním řemeslům. Návštěvníci se tak mohou přenést o století zpět a podívat se, jak vypadaly vánoční trhy na přelomu 19. a 20. století.

Do minulosti vás přenesou trhy na náměstí Neumarkt

Foto: Dresden Marketing GmbH

Na náměstí bude rozestavěno 60 stánků, ve kterých své umění představí řezbáři, kováři, pekaři, výrobci svíček, čokolády a bonbónů…, celý vánoční trh se nese v duchu tradic, pohody, originálních výrobků a uměleckých kousků. Děti se mohou zabavit na historických kolotočích.

Otevírací doba:
28. až 23. 12. 2014
denně 11:00–22:00 hod.

Trhy okolo Frauenkirche

A aby toho nebylo málo, nejen na náměstí Neumarkt, ale i okolo Frauenkirche se konají další vánoční trhy. Ty se rozprostírají na ulici Münzengasse. Hlavním motivem trhů je opět tradice, k dostání zde budou tradiční produkty regionu: keramika, sklo a také třeba plavenská krajka.

Nedaleko Frauenkirche se konají další trhy

Foto: Rank & Büttig Gastronomie GmbH

Vrcholem však bude osmimetrová pyramida, na kterou mohou návštěvníci i sami vystoupat. Každý den trh navštíví i Ježíšek, který se tady ukáže vždy okolo čtvrté hodiny a dětem přinese malé překvapení.

Otevírací doba:
28. 11. až 24. 12. 2014
neděle až čtvrtek: 10:00–21:00 hod.
pátek a sobota: 10:00–22:00 hod.
stánky s občerstvením až do 23:00 hod.

24. 12. 2014: 10:00 – 14:00 hod.

Středověký jarmark – adventní trhy trochu jinak

V době adventu se přemění nádvoří zámecké jízdárny Stallhof, která je součástí komplexu rezidenčního zámku, v dějiště konání středověkých vánočních trhů. Návštěvníci se nemusí ničeho bát, organizátoři se rozhodli ukázat vlídnou tvář středověku s trochou romantiky. Všichni se tak mohou těšit na tradiční řemeslné výrobky a kromě toho třeba i na kejklíře a polykače ohňů.

V Drážďanech se konají i originální středověké trhy

Foto: Dresden Marketing GmbH

Výrobky jsou vyráběné z tradičních materiálů a tradičním způsobem, stejně tak pokrmy nabízené ve zdejších dřevěných stáncích jsou připravovány přímo na místě a z čerstvých surovin. V nabídce nebudou chybět durynské klobásky, drážďanská vepřová kolínka a také nepřeberné množství různých druhů svařeného vína.

Specialitou středověkých trhů jsou koupele v dřevěných vanách

Foto: Stallhof Dresdden

Tip: I když bude mrznout, mohou si zde odvážní návštěvníci vychutnat horkou lázeň v dřevěných lázních.

Otevírací doba:
26. 11. až 23. 12. 2014
27. 12. až 30. 12. 2014
denně 11: 00–21:30 hod.
24.–26. 12. zavřeno

Romantické vánoční trhy

O poznání menší a klidnější vánoční trhy čekají na návštěvníky na rohu paláce Taschenbergpalais, na náměstí jižně od rezidenčního zámku. Právě tady si mohou návštěvníci vychutnat nefalšovanou krásu starého rezidenčního města. Stánky, které zde na návštěvníky čekají, jsou vytvořeny přesně podle dochovaných historických obrázků a fotografií.

K vidění jsou také romantické trhy

Foto: www.grafe.at

Díky tomu, že jsou trhy menší, mohou si zde návštěvníci nerušeně vychutnat kouzlo adventu. A hned naproti na nádvoří hotelu bude pro malé i velké připraveno kluziště.

Otevírací doba:
28.11. až 24. 12. 2014
neděle až čtvrtek: 11:00–20:00 hod.
pátek a sobota: 11:00–21:00 hod.
24. 12. otevřeno 11:00–14:00 hod.

Vánoční trhy na náměstí Postplatz

Vánoční trhy na tomto náměstí se rozprostírají na 2000 metrech čtverečních a slibují mnoho překvapení: curling, párty, jídlo, zpěv, tanec,… tyto trhy jsou přesně tím pravým pro ty, kteří mají rádi akci.  A té tady bude opravdu hodně, každý den od 18 hodin začíná párty, kterou si hosté mohou užívat až do půlnoci.

Otevírací doba:
28. 11. až 24. 12. 2014
denně 12:00–24:00 hod.

Mezinárodní trhy Augustusmarkt

Nejen v historickém centru se konají kouzelné vánoční trhy. Městská část Neustadt nabízí mezinárodní a zároveň druhé největší vánoční trhy v Drážďanech –  Augustusmarkt. Jsou sice mezinárodní, to ovšem neznamená, že by zanevřely na tradice. Je to přesně naopak, právě na těchto trzích si mohou návštěvníci vychutnat to nejlepší z mezinárodních tradic a specialit.

Augustusmarkt - mezinárodní trhy v Neustadtu

Foto: Augustusmarkt

Tyto trhy si nespletete, řemeslníci a výrobci totiž své zboží nabízejí z bílých pagodových stanů. Na co se mohou návštěvníci těšit a co mohou ochutnat? K dostání bude dánský nápoj  glögg, tradiční finské perníčky piparkakut, italský moučník pandoro a mnoho dalšího.

Otevírací doba:
28. 11. až 23. 12. 2014
neděle až čtvrtek 11:00–21:00 hod.
pátek a sobota 11:00–22:00 hod.

Další trhy

Barockviertel: kulturní vánoční trhy plné hudebních koncertů, předčítání, výstav (28. 11.–24. 12. 2014)

Neustädter Gelichter: alternativní trhy, plné kreativních a designových výrobků a originálních uměleckých kousků (29. 11. až 21. 12. 2014, denně 16:00–22:00 hod., o víkendech 14:00–22:00 hod.)

Tipy na cestu: Drážďany

Více o Drážďanech naleznete zde

Vánoční trhy v Německu zde

Vánoční trhy v Drážďanech:

anglicky
německy

 

Jak se to Drážďan dostat?

Autobusem: Využijte speciální nabídky Eurolines, více zde
Vlakem: Případně výhodné nabídky DB Bahn, více zde

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků