Hlavní obsah
Vítejte na ostrově Sylt Foto: Sylt Marketing

Ráj surfařů na ostrově Sylt

Na necelé stovce čtverečních kilometrů plochy ostrova Sylt v Severním moři byste hory hledali marně. Zato možností, jak si užít aktivní dovolenou s radovánkami u moře, je tu nespočet. Připravte se ale na pečlivé plánování, pakliže chcete ušetřit. Sylt se totiž řadí k luxusním destinacím, čemuž kromě prvotřídního servisu odpovídají i ceny.

Vítejte na ostrově Sylt Foto: Sylt Marketing
Ráj surfařů na ostrově Sylt

Až úplně na sever

Ostrov Sylt je jeden ze Severofríských ostrovů náležících ke spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko. Jako nejsevernější německý ostrov se nachází až na úrovni hranice mezi Německem a Dánskem, v oblasti mělčinných moří. Spojení s pevninou obstarává umělá hráz Hindenburgdamm, po níž ale vede pouze železnice. Nicméně autem se na ostrov lze pohodlně dostat díky autovlakům.

Mělčinné moře - Wattenmeer

Foto: Sylt Marketing/Holger Widera

Krajina Syltu – drsná i romantická

Majestátní útesy, zvlněné písečné duny, rozkvetlé louky, nekonečně dlouhé bělostné pláže… To vše omývané šumícím mořem či obklopené mořskými mělčinami. A všudypřítomná přímořská atmosféra.

Drsná severská krajina...

Foto: Panorama-Fotografie Olaf Vernunft

Na ostrově panuje neobyčejné bohatství fauny i flóry, jaké nikde jinde nenajdete. Také proto je dobrá polovina ostrova přírodní rezervací. A nejen to. Okolní mělčinné moře plné krabů a vzácných škeblí má status přírodní rezervace UNESCO.

...i romantická zákoutí

Foto: Sylt Marketing/Holger Widera

Ráj pro milovníky zvířat

V písečných zálivech se na slunci kromě turistů rádi vyhřívají i tuleni. Ve vlnách Severního moře při troše štěstí spatříte další vodní savce – sviňuchy. Srdce ornitologa určitě zaplesá nad rozmanitostí druhů ptactva. Zvídavější turista-biolog si jistě najde místa, odkud bude moci nerušeně pozorovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí.

Ornitologové na číhané

Foto: Carlos Arias Enciso www.nordseetourismus.de

Neodmyslitelným obrázkem syltské krajiny jsou také louky s pasoucími se stády ovcí. Ty zde neslouží jen k výrobě svetrů, ale jsou rovněž aktivními ochránkyněmi přírody. Díky nim se na místních loukách zachovávají původní druhy rostlin. Pokud na ně zejména na severní části ostrova narazíte, pak si dejte pozor: na silnici mají totiž přednost a dobře to vědí!

Syltské ovečky pečují o místní flóru

Foto: Sylt Marketing/Holger Widera

Zkroťte vodní živel

Čím je ostrov Sylt zejména proslaven, jsou vodní sporty. Prkna znamenají svět. V tomto případě se ale jedná o surfařská prkna. Zdejší podmínky se hodí jak pro začátečníky, tak profesionály. Umění špičkových surfařů můžete obdivovat především na západním pobřeží, kde vládnou drsné podmínky, s nimiž si poradí opravdu jen ti nejlepší z nejlepších. Ostatně každý rok se sem sjíždí světová špička windsurfingu na mistrovství světa.

Sylt je ideálním místem nejen pro kitesurfing

Foto: Sylt Marketing/Holger Widera

Kdo by chtěl také přičichnout k tomuto tradičnímu sportu, který se zde začal rozvíjet už v 50. letech minulého století, ten by se měl vydat nejprve na východní pobřeží, jež je kryto před největšími vlnami a je tedy vhodné pro začátečníky. Vybavení si zapůjčíte a vše vás naučí zkušený surfař. Můžete vyzkoušet i nejnovější trend – tzv. Stand Up Paddeling. Na klidné hladině se budete pohybovat na prkně pomocí pádla a prohlédnete si tak pobřeží z jiné perspektivy, než kdybyste jen odpočívali na pláži. Samozřejmostí jsou i další vodní radovánky jako kitesurfing či jachting.

V létě je Sylt oblíbeným cílem pro rodinnou dovolenou

Foto: Sylt Marketing/Holger Widera

Všechny neduhy vyléčí přímořské klima

Wellness služby zde nabízí snad každý větší hotel. Blahodárné účinky ale nemají jen léčivé zábaly a koupele, ale samotné přímořské klima. Mořská sůl, minerály a další látky, jež kolují ve zdejším vlhkém vzduchu, působí příznivě především na dýchací cesty a pokožku.

Dovolená na Syltu se dá trávit aktivně

Foto: Carlos Arias Enciso www.nordseetourismus.de

Pokud trpíte alergiemi, na Syltu se vám určitě uleví. Nemusíte pro to dělat moc, stačí se jen v poklidu procházet po pláži, či se uvelebit v nějakém plážovém koši. Cesta ku zdraví může být i dobrodružná. Co byste řekli na saunu přímo na pláži? Stačí jen vyběhnout ven a ponořit se do svěžích vln Severního moře. Po takové terapii si na vás žádná chřipka jen tak netroufne.

Typický plážový koš

Foto: Sylt Marketing

Prvotřídní gastronomie

Pokud máte rádi rybí pokrmy, na Syltu budete ve svém živlu. Na celém ostrově je celkem přes 200 restaurací od luxusních gurmánských podniků po plážová bistra. Nejvíce ceněným pokrmem jsou ústřice na syrský způsob – Sylter Royal. Všechny ústřice podávané na Syltu pocházejí ze zdejšího chovu, který je svou kvalitou ceněn i daleko za hranicemi Německa.

Sylter Royal - tradiční ústřicový pokrm ze Syltu

Foto: I. Wandmacher

Jak ušetřit

Jak již bylo zmíněno, Sylt platí za vyhlášenou luxusní destinaci, kam jezdí na dovolenou i německá smetánka. Pokud byste si ale mysleli, že pro běžného smrtelníka je dovolená na Syltu nedostupná, pak jste na omylu. Pokud se neubytujete zrovna ve čtyř- nebo pětihvězdičkovém hotelu, můžete na dovolené poměrně dost ušetřit. Využít se dá například možnost pronájmu letního bytu či pokoje od soukromníků nebo prostřednictvím k tomu určené agentury.

Jedna z oblíbených místních restaurací - Restaurant Sturmhaube

Foto: Sylt Marketing

Co se týče stravování, atmosféra plážového bistra a oběd na pláži za šumění moře také nemusí být k zahození. Ve východní části ostrova si u místních zemědělců můžete nakoupit místní produkty, ať už ve stáncích podél silnice či v obchůdcích u jejich statků.

Beach Polo World Cup - jeden z každoročních vrcholů sezóny

Foto: Sylt Marketing

Tipy na akce

BEACH POLO WORLD CUP SYLT - 7. až 8.6.2014, každoroční turnaj světového poháru v plážovém koňském pólu
KULINARISCHE SYLTER LAMMTAGE - 20.6. až 22.6.2014, kulinářský festival zaměřený na speciality z jehněčího masa, na promenádě budou vařit i špičkoví kuchaři
KITESURF WORLD CUP - 1. až 6.7.2014, nejlepší kitesurfaři světa se utkají v závodě světového poháru v několika disciplínách
SUPER SAIL SYLT - 12. až 13.7.2014, jachtařské závody katamaránů
GERMAN POLO MASTERS SYLT - 25.7. až 3.8.2014, jeden z nejrenomovanějších pólových turnajů Evropy
WINDSURF WORLD CUP SYLT - 26.9. až 5.10.2014, největší windsurfingová akce světa

Jak by se vám líbila dovolená na syltských plážích?

Foto: Sylt Marketing/Holger Widera

Jak se dostat na Sylt

Autem z Prahy cca 870 km, necelých 9 hod, z města Niebüll jezdí v sezoně každou půlhodinu autovlak DB Sylt Shuttle
Vlakem z Prahy s přestupem v Hamburku, cca 11 hod cesty
Letadlem s přestupem v některé z německých metropolí, případně v kombinaci s vlakem

Více informací o ostrově Sylt na www.germany.travel

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků