Hlavní obsah

Máte rádi historické stavby nebo ruch moderního velkoměsta? V Číně naleznete obojí

Velká pestrost památek a turistických destinací dělá z Číny jednu z nejzajímavějších a nejatraktivnějších turistických destinací posledních let. Stále častěji toto kouzlo „Říše středu objevují i čeští turisté, kteří se zde vydávají strávit své zasloužené chvíle odpočinku. Kam se vydat a nepřijít přitom o něco zajímavého? Zkuste načerpat inspiraci v tomto článku.

Máte rádi historické stavby nebo ruch moderního velkoměsta? V Číně naleznete obojí

 

V tomto článku dále najdete:
  • Modlitby v Chrámu nebes                     
  • Starodávné město Xi´an
  • Šanghaj - město výšek

V minulém článku jste se mohli dočíst o Pekingu a o Zakázaném městě, dnes se s námi vydejte z moderního hlavního města na chvíli pryč. Navštívíme prostředí 3000 let starého chrámu a zavítáme do dvou dalších měst - Xi´anu a Šanghaje, které jen potvrzují nekonečnou pestrost celé Číny.

Modlitby v Chrámu nebes

Vydejme se tedy vstříc historii do Chrámu Nebes. K samotnému Chrámu nebes se pojí největší park v Pekingu Tiantan (Tchien-tchan), který je také nazýván „park Chrámu nebes“. Naleznete tu množství nádherných historických staveb z 15. století. Jedna z nejkrásnějších je třístupňový kruhový Chrám úrody a hojnosti, ve kterém se dříve mocní vládci modlili za bohatou sklizeň. Chrám je vrcholem čínské architektury, techniky a umění, protože na jeho stavbu nebyl použit ani jeden hřebík. A přesto se stavba tyčí do výše 37,5m!

Dovnitř se bohužel nedostanete. Ale krásy interiéru jsou viditelné i zvenčí. Navíc v parku můžete navštívit i jiné zajímavosti, jakými bezpochyby jsou Kruhový oltář představující se svými 360 sloupky dny lunárního roku, nebo Stěna ozvěn, u které uslyšíte podivné zvuky a odrazy vašich hlasů, aniž by tu byla použita moderní technologie.

Drobné nožky

Tuto zálibu čínských mužů můžeme ještě dnes pozorovat na stařenkách s deformovanými chodidly. Chodidla se lámala a ohýbala, aby dále nerostla. Od tohoto brutálního zvyku se upustilo až po pádu monarchie v roce 1911.

Město 11 čínských dynastií

Město Xi´an (Si-an) bylo již v dobách, kdy se současné hlavní město Peking teprve rodilo, perlou a centrem Číny a zároveň také jedním z nejbohatších a největších měst světa. Po tisíciletí se tu střídali umělci, básníci a architekti ze všech koutů světa, proto se může město pyšnit širokými třídami, dostatkem zeleně, novými průmyslovými budovami a moderní bytovou zástavbou. Můžete tu ale shlédnout i staré hradby z dynastie Ming, obrané věže, zákopy, zahrady a parky, které jsou jedny z nejlépe dochovaných v celé Číně.

Kamkoli se tu vydáte, budete míjet velice zajímavou sprašovou oblast vinoucí se podél toku řeky Wej. Z nejznámějších a také nejhezčích památek byste neměli vynechat Věž bubnů, kde můžete sledovat tradiční obřad, kdy tu „bojovníci“ bijí každý den do zvonu a hrají na bubny podle vzoru starobylé hudby dynastie Tchang. Udiví vás množství mešit, pagod, chrámů, muzeí a jiných kulturních památek, které jsou v Xi´anu přístupné a vy tu můžete s klidem pozorovat a seznamovat se s čínskou kulturou.

Tajemství hedvábí

Hedvábné vlákno housenky bource morušového umějí Číňané zpracovávat již 4500 let. Díky nim se výroba, která byla v minulosti při vyzrazení trestána smrtí, masově rozšířila do celého světa. V současnosti pokrývá na 10 milionů čínských výrobců polovinu celosvětové produkce hedvábí.

Šanghaj – město výšek

Město Šanghaj předčí ve všech ohledech ostatní města Číny. Jeho běh a rozvoj ubíhá mílovými kroky, proto se tu na každém kroku setkáte s výškovými budovami, moderními obchodními centry a stánky s občerstvením, které mají svoji nenapodobitelnou atmosféru. Jedno z největších měst na světě je ale zároveň také 6. nejdražším na světě.

Tai-chi

Číňané spojili meditace s fyzickým cvičením a vynechali bojové prvky - tak vzniklo Tai-chi, které je v současné době tak oblíbené. Sestává z několika různých pozic, které zobrazují techniky reálného boje. Cvičení údajně vzniklo ve 14. století, kdy mnich Čang San Feng sestavil základní pohyby.

Při své návštěvě rozhodně zavítejte i do známého šanghajského přístavu Bund, kde se setkává nové se starým, východ se západem. Ruch přístavu, zvuky píšťal a lodních sirén není pro každého, ale takovou atmosféru dávných dob a zároveň moderního pokroku nenajdete nikde jinde. Město je známé také chrámem jadeitového Buddhy s plastikami s buddhistickými motivy.

Budete-li si chtít v nepřetržité ruchu, který vás bude v Šanghaji všude okolo neustále obklopovat, na chvíli odpočinout, vydejte se do zahrad Yuyuan, které zde byly postavené již v 16. století. Pro svou krásu a klid jsou, nejen mezi místními obyvateli, vyhlášeným centrem odpočinku. Nezapomenutelným zážitkem (především pro ty, kdo se nebojí výšek) je také večerní návštěva některé z výškových budov v centru mrakodrapů Pudong. Odměnou za odvahu vám bude fascinující panorama osvětleného velkoměsta a barevný orchestr, kterým jednotlivé budovy ve tmě hrají. Na tuto scénu určitě nezapomenete na dlouhou dobu.

 Nenechte si ujít

Terakotová armáda

 

Hlinění bojovníci císaře Čchin Š´chuang-tiho se stali největší turistickou atrakcí Číny. Uvidíte tu téměř 6000 bojovníků v životní velikosti, kteří jsou rozestaveni v bojových šicích a stráží obrovité mauzoleum, jehož rozloha činí 56km čtverečních.

 

Na operu v Pekingu

 

Po únavném chození se můžete zastavit u Kungova paláce (Kung-wang-fu), kde si můžete posedět u tradičního a vyhlášeného čínské čaje a v příjemné atmosféře poslouchat ukázku pekingské opery ve stylu dynastie Ming, která bude pravým „požitkem“ pro vaše uši.

 

Zpátky do pravěku

 

Vesnice Banpo pochází již z doby kamenné a leží 10km východně od Si-anu. Při své prohlídce tu uvidíte půdorysy bývalých domů, které ještě před 6000 lety kypěly životem, pece, sýpky i místního pohřebiště. Můžete navštívit i Muzeum vsi Banpo, které leží hned vedle odkrytých základů pravěké vsi.

 

Čínské Benátky

 

Tak se přezdívá městu Suzhou (Su-čou), které je již po staletí známé svými umělými kanály a čínskými zahradami v klasickém stylu. K tomu se ještě pojí krása místních žen a zvučný dialekt, který se v této oblasti používá. Za navštívení jistě stojí největší ze zahrad – Zahrada pokorného služebníka, jejíž převážnou část tvoří rybníky a jezírka.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Číny

Cestovní Kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Čína:

 

Čína – Perly říše středu
Za 12 dní navštívíte největší skvosty čínské kultury – Velkou čínskou zeď, slavnou terakotovou armádu nebo město budoucnosti Šanghaj.
Velký okruh Čínou
Maximum z čínských perel během 14 dní. To nabízí tento zájezd, ve kterém např. navštívíte Šanghaj nebo přírodní divy Guilinu.
Malý okruh Čínou + Tibet
Během 13 dní můžete porovnat dvě zcela odlišné kultury, zažít na vlastní kůži kontrasty jejich životů a poznat z obou to nejkrásnější.

Čtěte dále

Zajímáte-li se o město Šanghaj, více se o něm budete moct dozvědět v samostatném článku, který v rubrice Exotika vyjde již příští týden.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Související články

Výběr článků