Hlavní obsah
 

Zaplnit díry a praskliny. Stonehenge podstupuje velkou renovaci

Stonehenge čekají během následujících dvou týdnů velké opravy. Pro nejslavnější kamenný kruh světa jde o první renovaci po více než 60 letech, vlivem působení přírodních živlů je třeba zacelit díry a praskliny, které se v blocích udělaly. Památka bude během restaurování běžně přístupná návštěvníkům.

 
Zaplnit díry a praskliny. Stonehenge podstupuje velkou renovaci

Opravy kamenného kruhu, jehož stáří se odhaduje na zhruba 4500 let, započaly v úterý. Pracovníci během nich zacelí otvory, praskliny a spoje, které se během let v kamenech vytvořily. Úřady doufají, že po zbytek století pak nebudou potřeba žádné další zásahy, píše server Daily Mail.

„Stonehenge je mezi kamennými kruhy unikátem díky svým překladům a spojům, které do sebe prehistoričtí stavitelé zapasovali téměř jako lego nebo nábytek Ikea,“ uvedla Heather Sebireová z organizace English Heritage, která pečuje o anglické památky.

„Během čtyř a půl tisíce let, kdy Stonehenge bičoval vítr a déšť, se na povrchu kamene vytvořily praskliny a díry. Tato zásadní renovace proto ochrání prvky, díky kterým je Stonehenge tak výrazné,“ doplnila Sebireová.

Nedokonalosti v kameni odhalil roku 2012 laserový sken, který rovněž upozornil třeba na prehistorickou rytinu čepele sekery.

Na výplň restaurátoři využijí vápennou maltu namísto cementové. Opravit chtějí devět spojů, přičemž neplánují žádný zásah do menších kamenů, které utrpěly poškození během viktoriánského období. Tehdy si totiž návštěvníci odlamovali kousky kamene, aby si je odnesli domů na památku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků