Hlavní obsah

Z portugalského vězení je národní muzeum. Varuje před extremismem

Upozornit na narůstající nebezpečí pravicového extremismu má nové portugalské muzeum. Nachází se v pevnosti Peniche, která desítky let sloužila jako vězení pro odpůrce politického režimu za vlády politika Antónia Salazara. Původně se při tom z části pevnosti měl stát hotel, plán se ovšem nesetkal s příliš vřelým přijetím, píše agentura AP.

Z portugalského vězení je národní muzeum. Varuje před extremismem

Muzeum se otevřelo poslední dubnovou sobotu, přesně 45 let poté, co pevnost přestala fungovat jako vězení. Z plánu udělat z části areálu hotel nakonec sešlo, místo toho je Peniche první národní institucí, která má připomenout oběti diktátorského režimu a upozornit na nebezpečí pravicového extremismu. A kdysi přísně střežené vězení se pro takovou expozici zdá naprosto ideální.

Historik Fernando Rosas ve vězení v Peniche strávil nějaký čas za údajné aktivity, které šly proti bezpečnosti státu. „Je důležité, abychom demokracii ochránili tak, že budeme připomínat minulost takovou, jaká byla bez příkras. Společnost, která ztratí vzpomínky a je uvězněná pouze v přítomnosti, je zranitelná a náchylnější k tomu, aby v ní začaly bujet extremistické tendence, jako třeba fašismus a podobně,“ tvrdí Rosas.

Nabízí autentické zážitky

V instituci nazvané Národní muzeum odboje a svobody se návštěvníci dozvědí zajímavosti o minulosti Portugalska prostřednictvím dobových fotografií, dokumentů nebo novinových výstřižků. Kromě toho si na vlastní kůži mohou vyzkoušet, v jak titěrných celách museli vězni pobývat a za jakých podmínek. „Nechceme pouze prostor, kde si mohou lidé prohlížet fotky. Chceme, aby sami zjistili, jaké to bylo žít na tak malém prostoru, kde trávili vězni i třeba měsíc bez kontaktu s jinou osobou,“ vysvětlila portugalská ministryně kultury Graça Fonsecaová.

Jaký takový pobyt je, dobře ví bývalý vězeň Domingos Abrantes, jemuž je dnes už 83 let. V pevnosti byl mučen a strávil v ní skoro dekádu. „Mnoho vězňů si vzájemně pomáhalo, často šlo o velmi sebevědomé lidi, kteří si procházeli něčím enormně těžkým, navíc pod dozorem velmi přísných hlídačů. Něco takového na člověku zanechá stopu, protože si uvědomí, že taková je lidská přirozenost,“ tvrdí Abrantes. Doufá, že muzeum návštěvníkům vysvětlí, jaké nebezpečí číhá v zapomnění. „Mladí lidé musejí pochopit jednu věc: fašismus se může vrátit, protože nezemřel,“ dodává.

Aby jména vězňů neupadla v zapomnění, jsou uvedena na nedalekém památníku. Připomenuto je na něm 2510 lidí, kteří prošli vězeňskými bránami během režimu zvaného Estado Novo (tzv. druhá republika).

Městečko Peniche, u nějž se nachází stejnojmenná pevnost, leží asi 80 kilometrů severně od Lisabonu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků