Hlavní obsah
Podle studie riziko vzniku krevních sraženin během letu stoupá až čtyřnásobně. Foto: Martin Žemlička, Novinky

V zájmu zdraví si vyberte v letadle sedadlo u uličky

Většina cestujících dává přednost v letadle sedadlu u okénka. Váháte nad tím, zda se v letadle uvelebit u okénka nebo na krajním pohodlnějším sedadle u uličky? Zvolte raději druhou možnost, protože se tak s větší pravděpodobností vyvarujete nebezpečných krevních sraženin ucpávajících cévy. K takovému závěru dospěli američtí vědci.

Podle studie riziko vzniku krevních sraženin během letu stoupá až čtyřnásobně. Foto: Martin Žemlička, Novinky
V zájmu zdraví si vyberte v letadle sedadlo u uličky

Při studiu medicínských otázek spjatých s komerčními lety badatelé zjistili, že výskyt nenadálých zdravotních problémů na palubě letadel je stále častější, protože letecké dopravy využívá stále více starších lidí a osob s podlomeným zdravím, a lety také trvají déle.

Pasažéři se v letadle moc nepohybují

Vědci z amerického ústavu Lahey Clinic Medical Center potvrdili, že sezení v letadle na sedadle u uličky může pomoci předejít potenciální trombóze hlubokých žil či krevním sraženinám. Zjistili také, že 75 procent případů ucpání cévy krevní sraženinou měl na svědomí fakt, že se pasažéři v letadle dostatečně nepohybují a že většinou zmíněné problémy sužují lidi sedící jinde než na krajním sedadle u uličky, protože ti mají tendenci méně se hýbat.

Podle šéfa vědeckého týmu Marka Gendreaua nehraje v této souvislosti žádnou roli, zda pasažér cestuje nejlevnější či nejdražší cestovní třídou.

Pomáhají tlakové punčochy a dostatek tekutin

Zjistilo se, že nošení tlakových punčoch toto riziko snižuje, konstatuje zpráva uveřejněná v odborném britském časopise The Lancet. Příznivý vliv mají také další rozumná doporučení jako zvýšený příjem tekutin a omezení pití alkoholu a nápojů obsahujících kofein.

Podle studie riziko vzniku krevních sraženin během letu stoupá až čtyřnásobně. Nebezpečí začíná hrozit při letech delších než čtyři hodiny a vrcholí při letech delších než osmihodinových.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků