Hlavní obsah
Město, kde se mísí buddhistická a ruská kultura, založili Kalmykové. Foto: Profimedia.cz

V bizarním ruském městě žije největší buddhistická komunita Evropy

Město Elista je jedním velkým paradoxem. Nachází se v republice Kalmycko, která ještě patří k evropské části Ruska, ale starý kontinent některými památkami nepřipomíná ani zdaleka. Jedná se totiž o jediný buddhistický region v Evropě a spousta staveb má proto orientální ráz, najít se tu dají například pagody nebo i chrámy. K nim pak kontrastují socialistické budovy z éry SSSR.

Město, kde se mísí buddhistická a ruská kultura, založili Kalmykové. Foto: Profimedia.cz
V bizarním ruském městě žije největší buddhistická komunita Evropy

Vysvětlení zajímavého spojení kultur je poměrně jednoduché. Zhruba v 17. století obsadili území dnešní republiky kočovní Kalmykové, vyhnaní z Číny. Ze země, kterou si pro sebe zabrali, byli ovšem ustavičně vytlačováni tehdejšími Rusy a byla jim zabavována zemědělská půda. Část tohoto národa se po sporech raději vrátila zpět do Číny. Později car Kalmykům uznal stejná práva jako například Kozákům.

Kalmycko je jediným buddhistickým regionem v Evropě.

Foto: Profimedia.cz

K definitivnímu usazení kočovného národa došlo až ve druhé polovině 19. století, kdy Kalmykové založili Elistu, která je dnes hlavním městem republiky. Později, už za Sovětského svazu se ale s Rusy dostali opět do křížku a pocítili dotek jejich krutovlády.

Když proto za druhé světové války bylo území republiky osvobozeno Němci, vítali je Kalmykové jako zachránce. Za Stalina jim bylo znemožněno vyznávat buddhismus a dodržovat tradice, což jim naopak Němci povolili. Na oplátku se mnoho mužů připojilo k německé armádě.

Ještě téhož roku, tedy 1942, ovšem zabraná území dobyla sovětská vojska zpět a na Stalinův rozkaz bylo mnoho Kalmyků násilně deportováno do střední Asie nebo na Sibiř. Návrat národa povolil o bezmála 15 let později až někdejší vůdce SSSR Nikita Chruščov. A že se Kalmyků vrátilo požehnaně. Dnes tvoří kolem 60 procent celé populace, zatímco Rusové pouze 30.

Místo kontrastů

Protnutí dvou zcela odlišných kultur jde nejen v Kalmycku, ale především v Elistě znát i dnes. Po deportaci Kalmyků Stalinem se totiž SSSR pokusilo smazat veškerý odkaz na tento národ z povrchu zemského. Názvy obcí i měst byly změněny na ruské a v mnohých metropolích vyrostla nevzhledná socialistická zástavba, která je v kontrastu s tradiční orientální architekturou jako pěst na oko.

V roce 1998 se v Elistě konala šachová olympiáda.

Foto: Profimedia.cz

Elista je bezesporu městem kontrastů. Největší náměstí nese jméno po Leninovi, ale stojí na něm honosná pagoda nebo fontána nazvaná Tři lotosy. Protikladem města jsou pak sovětské památníky s válečnými hrdiny nebo upomínky na chrabré osvoboditele. V roce 1995, u příležitosti 60. narozenin duchovního vůdce dalajlámy, byla v centru odhalena velká socha sedícího Buddhy a o rok později byl otevřen největší buddhistický chrám v Kalmycku.

Kontrasty nejsou ovšem to jediné, čím je Elista zajímavá. V roce 1998 se zde konala šachová olympiáda a upomínky na ni lze ve městě pozorovat i dnes. Na hlavním Leninově náměstí je to třeba zvětšenina šachovnice i s figurkami. Mimo to se zde nachází pozůstatek olympijské vesnice, kde je konferenční centrum, plavecký bazén pro veřejnost, ale i muzeum buddhistického umění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků