Hlavní obsah

Úchvatná oáza v Číně unikla pouštnímu hrobu

Skvostná oáza nedaleko čínského města Tun-chuang stojí už stovky let mezi vysokými písečnými dunami. Právě ty postupně začaly ohrožovat její existenci. Místní oplocené jezírko zpestřující monotónní písečnou krajinu má tvar půlměsíce.

Úchvatná oáza v Číně unikla pouštnímu hrobu

Asi 2000 let stará pouštní oáza, leží zhruba šest kilometrů jižně od čínského města Tun-chuang. To má pro Čínu důležitý historický význam. Například v jeskyních Mo-kao v okolí města, byly nalezeny vzácné spisy i umělecká díla. Zážitkem je však pro turisty hlavně výlet k místnímu pokladu v podobě oázy.

Malé pouštní městečko dokonale splývá s okolím díky střechám s nánosy navátého písku. Zeleň lemující mimo jiné sladkovodní jezírko Jüe-ja-čchüan je naopak vidět už z dálky. Jeho tvar může připomínat ledacos — rohlík, bumerang či půlměsíc. Turisté k oáze přijíždějí na velbloudech.

Skvost mezi tunami písku

V horkém a suchém prostředí pouště je návštěva tohoto místa příjemným osvěžením. Už jen na pohled. Ještě více ohromující je oáza v zimě, kdy je společně s okolními dunami poprášená sněhem.

Na prosincovém snímku vypadá čínská oáza jako horská vesnička.

Foto: Profimedia.cz

Oáza byla zachráněna čínskými úřady před rozšiřující se pouští. Bez pomoci by ji písek časem pohltil. Díky přívodu vody je plotem lemované jezírko hlubší.

V Číně se řeší problém pouštní expanze už řadu let. Některé návrhy odborníků pracovaly s vybudováním jakýchsi „zelených zdí“ z lesů. Stromy by podle těchto návrhů měly rozpínání písku zbrzdit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků