Hlavní obsah
Popularita ostrůvku vzrostla od doby, co se objevil v Hvězdných válkách. Foto: Profimedia.cz

Temná strana Síly? Irský ostrůvek ze Star Wars musí omezit počty návštěvníků

Irský ostrůvek Skellig Michael je dobře znám všem fanouškům Hvězdných válek. Objevil se totiž v posledních dvou epizodách coby úkryt jedné z hlavních postav. Od té doby ho vyhledává více turistů, jenže počty návštěvníků značně převyšují množství doporučené organizací UNESCO, na jejímž seznamu je ostrov zapsán, uvedl server Independent.

Popularita ostrůvku vzrostla od doby, co se objevil v Hvězdných válkách. Foto: Profimedia.cz
Temná strana Síly? Irský ostrůvek ze Star Wars musí omezit počty návštěvníků

Skellig Michael, který v minulosti býval útočištěm křesťanů, leží asi 12 kilometrů od pobřeží Irska. Za minulý rok přilákal 16 792 návštěvníků, podle UNESCO by ho ale nemělo navštěvovat víc než 11 000 lidí — tedy v případě, že si chce uchovat svůj status kulturního dědictví. Také místní organizace An Taisce tvrdí, že množství turistů může mít velmi brzy negativní dopad na pozůstatky křesťanských památek nebo proslulou a početnou ptačí populaci.

Přístup na ostrov alespoň trochu znesnadňuje fakt, že na něj turisty může vozit jen 15 licencovaných lodních provozovatelů a každý z nich může denně vzít jen 12 lidí. Plavidla ale nebývají vždy plná. Kdyby byla, během sezony by počet návštěvníků mohl vystoupat i na 25 000.

„Skellig Michael ilustruje, v jakých extrémních podmínkách křesťanští mniši občas žili,“ popisuje UNESCO jedinečný ostrůvek. Irská vláda se chce sejít se zástupci organizace, aby s nimi projednala plán, jak problém vyřešit.

Kvůli UNESCO utahují opasky i mnohé další památky, v poslední době například peruánské Machu Picchu. Incké ruiny budou moci turisté navštívit jen se vstupenkou na vybraný časový úsek, a pokud přijdou pozdě, nedostanou se do areálu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků