Hlavní obsah

Putování s BBC: Buchara, obchodní centrum, které pulzuje stovky let

Buchara kdysi ležela v centru Hedvábné stezky. Jednalo se o důležitou odbočku z Ruska do Evropy na území dnešního Uzbekistánu. Přes nadvládu Ruska si město udrželo ráz obchodního centra. Historické srdce Buchary je zapsáno na světovém dědictví UNESCO od roku 1993.

Putování s BBC: Buchara, obchodní centrum, které pulzuje stovky let

V Buchaře, hlavním městě Bucharské provincie, žije přes 230 000 obyvatel, což z něj činí páté největší město v zemi. Oficiálně bylo založeno v roce 500 př. n. l., avšak obyvatelé se zde díky zdejší oáze usazovali již daleko předtím.

Jméno Buchara vychází ze sanskrtského slova vikhara, které znamená klášter. Archeologické důkazy dokládají, že bylo město založeno ve 13. století před naším letopočtem.

Pohled na hradby v Buchaře

Foto: Profimedia.cz

Ulughbek Madrasa

Foto: Profimedia.cz

Řecká kultura se do pouštní oázy dostala s Alexandrem Velikým. Je s podivem, že záznamy o Buchaře chybí v západních pramenech, zato už od raného středověku je zmiňována v pramenech čínských.

Město získalo věhlas díky starobylé architektuře, ale také díky obchodu jako hlavní uzel Hedvábné stezky. Buchara proslula zejména svými bazary. Mezi architektonické skvosty patří kupecké dómy. Byly vybudovány v 70. a 80. letech 16. století a díky nim je Buchara největším obchodním centrem v oblasti.

Do Uzbekistánu je třeba vízum

Pro cestu do Uzbekistánu budete potřebovat vízum. Vízová povinnost se vztahuje na držitele cestovní, diplomatických i služebních pasů České republiky. Uzbekistán nemá v ČR zastupitelský úřad, proto se žádost o udělení uzbeckého víza obvykle podává na nejbližším uzbeckém velvyslanectví buď v Berlíně nebo ve Vídni. Lze ji však podat na jakémkoli zastupitelském úřadu Uzbecké republiky.

Mešita Bolo Gauz Buchaře

Foto: Profimedia.cz

Pas musí mít návštěvníci platný po celou dobu pobytu a ještě tři měsíce po plánovaném vycestování. Zkontrolujte si, zda obsahuje volnou stránku pro vlepení víza, upozorňuje na webových stránkách Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Povinnost registrace pobytu

Hotely a ubytovací zařízení vyřizují registraci cizince bezplatně na základě předložení pasu s platným vízem nebo povolení k dlouhodobému pobytu v Uzbekistánu.

Pokud nebudete ubytováni v hotelu nebo pokud Vám hotel odmítne registraci vyřídit, máte povinnost se do tří dnů od překročení uzbeckých hranic zaregistrovat na příslušném oddělení policie, které má zkratku UVViOG, obvykle se mu ale říká dřívější oficiální zkratkou OViR. Zaregistrování pobytu do jednoho měsíce stojí 20 dolarů.

Chor Minor v Buchaře

Foto: Profimedia.cz

Bez registračního razítka v pase se vzhledem k častým kontrolám prakticky nelze po Uzbekistánu pohybovat. Povinné registraci nepodléhají jen držitelé diplomatických pasů. Průměrná pokuta při zjištění porušení předpisů činí v přepočtu kolem 15 tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků