Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Novozélandský web varuje před kapsáři v Praze

Kde se turisté nejvíce obávají kriminality? Ano, existují nechvalně proslulá města, jako je venezuelský Caracas nebo jihoafrické Kapské Město. Tam ale zase tolik turistů nejezdí, napsal novozélandský zpravodajský server Stuff.co.nz. A pak jsou místa, která turisty přitahují - a s nimi i zloděje. Z evropských měst to prý platí především pro Řím, Londýn, Barcelonu či Prahu.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Novozélandský web varuje před kapsáři v Praze

Ve většině světa klesá násilná kriminalita, která se například ve Spojených státech od 90. let snížila o 32 procent (a v největších městech dokonce o 64), o to větší pozor je třeba si na některých místech dávat na drobnou kriminalitu, především krádeže, dodal Stuff.co.nz.

Na špici pomyslného žebříčku se ocitlo vietnamské Ho Či Minovo Město, kde zloději používají originální způsob – kabelky a batohy přehozené přes rameno nic netušících turistů kradou za jízdy na malé motorce či skútru. Dobrou zprávou je, že obvykle chtějí jen hotovost – batoh s veškerým ostatním obsahem včetně chytrých telefonů pak končí na nejbližší policejní stanici, kde se dá s trochou štěstí najít.

S tím se v Evropě počítat nedá; pokud je v ukradené tašce laptop, často ještě během noci putuje do zahraničí, kde mu vymažou paměť a obratem ruky ho prodají. Například v Londýně není člověk v bezpečí před zloději v laciné restauraci ani v Ritzu. Ovšem mezi nejrizikovější místa patří Stratford v oblasti někdejší olympijské vesnice a obří nákupní středisko Westfield na Shepherd’s Bush.

Specifické je kapsářství

Obyvatelé Říma tvrdí, že jejich pověst italské metropole kriminality je nezasloužená – v Itálii je mnoho podstatně horších míst, například Neapol. Ovšem Řím je proslulý specifickou sortou kriminality – kapsářstvím. V přepočtu na počet obyvatel je ale nejhorším místem Vatikán, kam se stahují kapesní zloději, aby turistům odlehčili o peněženky. Je s podivem, že se nebojí božího hněvu.

V Praze najdete spoustu nápisů: „Pozor na kapsáře” i varování před vykradením aut: „Nenechávejte cennosti na sedadle.” Například loni se v hlavním městě odehrála více než polovina kapesních krádeží z celého Česka. Místní kapsářské gangy, které mnohdy pocházejí z různých zemí, používají vynalézavé způsoby, jak oběť rozptýlit, včetně dětí s nevinnými obličejíky. Magnetem pro kapesní krádeže jsou oblasti Václavského a Staroměstského náměstí, píše novozélandský server.

Pojištění i jiná opatření

Navzdory výše uvedenému se podle serveru stále vyplatí tato (i jiná) místa navštívit. Jen je třeba přijmout tolik předběžných opatření, jak je možné: v první řadě se oblékejte jako místní, ne jako turista.

Uzavřete cestovní pojištění. Opasek na peníze sice může být trochu nepohodlný, ale je to nejbezpečnější místo, kde uchovat cennost. Na veřejnosti nevytahujte peněženku, a pokud musíte nosit kabelku, držte ji těsně u těla. Obzvlášť opatrní buďte v přeplněných vlacích, autobusech a v metru. Zapište si číslo IMEI svého telefonu a sériové číslo laptopu. I když se policii nepodaří nic vypátrat, krádež je třeba nahlásit.

A pokud v některých zemích, jako jsou Francie či Česko, musí s sebou turisté neustále nosit pas, pak fotokopie pasu uložená v hotelu pomůže při vydání náhradního cestovního dokladu v případě krádeže, dodává server Stuff.co.nz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků