Hlavní obsah
Paříž Foto: Profimedia.cz

Nejobdivovanějším městem světa byla loni Paříž, Praha si polepšila

Nejobdivovanějším městem na světě byla minulý rok podle mezinárodní studie Paříž, na druhém místě skončil Londýn a třetí New York. Praha si proti minulému průzkumu z roku 2013 polepšila, z 27. místa se posunula na 25. příčku v seznamu padesátky hodnocených měst.

Paříž Foto: Profimedia.cz
Nejobdivovanějším městem světa byla loni Paříž, Praha si polepšila

O výsledcích studie v úterý informovali zástupci české pobočky společnosti GfK, která žebříček měst každé dva roky sestavuje. Průzkum se uskutečnil loni v září, tedy asi dva měsíce před teroristickými útoky v Paříži.

Metropole se hodnotí podle šesti kritérií, a to věhlas, místo, základní předpoklady, lidé, náboj a potenciál. Lidé z celého světa hodnotí na Praze pozitivně zejména její náboj (19. příčka), atraktivitu místa (20. místo) a lidi (25. příčka). Dobrých výsledků dosáhla i v kategoriích věhlasu a potenciálu, kde skončila 32.

Paříž na prvním místě žebříčku vystřídala Londýn, který se stal nejobdivovanějším městem na světě v roce 2013. Francouzské hlavní město si tento titul připsalo už v roce 2011, o dva roky později ale kleslo na třetí místo.

Úspěch pro Berlín a Amsterdam

Do první desítky se poprvé probojovaly Berlín a Amsterdam, naopak Vídeň z nej desítky vypadla. Sydney, které se od roku 2011 pravidelně umísťovalo v první trojce, nyní kleslo na čtvrté místo, když jej předstihly New York i Paříž.

Společnost GfK sestavila pořadí světových měst na základě 5166 rozhovorů prováděných v Austrálii, Brazílii, Číně, Francii, Indii, Jižní Koreji, Německu, Rusku, Británii a USA s respondenty staršími 18 let. Terénní výzkum se uskutečnil od 10. do 23. září 2015.

Hodnocení světových měst v roce 2015
1.
Paříž
2.
Londýn
3.
New York
4.
Sydney
5.
Los Angeles
6.
Řím
7.
Berlín
8.
Amsterdam
9.
Melbourne
10.
Washington
25.
Praha
 Zdroj: GfK
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků