Hlavní obsah

Nedobytný hrad Házmburk "dobyl" až zub času

Po dobu své existence změnil jméno, majitele, velikost i význam. Jenom ta nedobytnost zůstala. Pokud tedy nepočítáme zub času.

Nedobytný hrad Házmburk "dobyl" až zub času

Házmburk, který se nachází na 418 metrů vysokém čedičovém kopci sopečného původu, byl několikrát dobýván vojsky Jana Žižky z Trocnova. Podle dochovaných pramenů nikdy nepadl. Házmburkové patřili ve 14. a 15. století k nejmocnějším rodům království a jejich nedobytný hrad se stal významnou oporou krále a církve. Počátky tohoto hradu nelze přesně historicky doložit.

První zpráva z roku 1335

Původně se jmenoval Klapý a byla to pouze kamenná tvrz s obrannou funkcí. Do podoby hradu byl přestavěn zřejmě Lichtenburky kolem roku 1300. Později se musel dostat do královské državy, protože první písemná datovaná zpráva je z roku 1335, kdy král Jan Lucemburský prodal hrad Klapý Zbyňkovi Zajícovi z Valdeka. Ten hrad Klapý výrazně přestavěl, rozšířil a později také přejmenoval na Hasenburg, Zajícův nebo Zaječí hrad. Házmburkové podle tehdejších zvyků i módy upravili i svůj erb.

Házmburk byl několikrát přestavován a rozšiřován na pohodlné a důstojné sídlo a postupně zabíral celou nezalesněnou plochu kopce. Měl protáhlý tvar od západu k východu v délce 170 metrů a šířce kolem 30 metrů. Zajícové věnovali velkou péči opevnění přístupové cesty a předhradí. Vstupní cesta procházela hluboko ve svahu první branou dolního hradu a potom stoupala k novému hornímu hradu. Ten byl opevněn novou hradbou ve tvaru kapky.

Hradu dominuje Černá věž

Dolnímu hradu, nebo chceteli předhradí, dominuje Černá věž. Je 25 metrů vysoká, oválná, postavená z místního tmavého čediče. Má v průměru 9 metrů a sílu zdí 2 m. Hornímu hradu vévodí hranolovitá Bílá věž, která je nahoře ukončena cimbuřím. Je vysoká 26 metrů a postavena ze světlého pískovce. Pravděpodobně byla obytná.

Nahoru do věže se dostanete po dřevěném schodišti a rozhled z ní stojí za vynaloženou námahu. Je vidět daleko do okolí, ale i na zbytky budov kolem věže. Schodiště je nahoře kryté důmyslným posuvným poklopem. Jádrem hradu byl patrový palác. Byly tu ještě další dvě palácové budovy a dodnes můžeme vidět také zachovanou cisternu na vodu s nálevkovitě rozšířeným hrdlem. Všechny budovy jádra včetně Bílé věže byly z obranných důvodů přístupné jen z patra a byly spojeny pavlačí a můstky.

Informace pro turisty

Hrad je zpřístupněn celoročně. Pod kopcem je vybudované nevelké parkoviště. Cesta k hradu je značená, takže nezabloudíte. U první brány, kde se prodávají vstupenky, si lze zakoupit také suvenýry, pohledy, turistické známky či malé občerstvení. Celý kopec je botanickogeologická rezervace s chráněnou teplomilnou květenou čedičových skal. Házmburk na starých pohlednicích-zde klikněte

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků