Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Na státní památky přišlo 3,6 milionu lidí, o milion méně než loni

Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) letos navštívilo 3,6 milionu lidí. V meziročním srovnání tak poklesla návštěvnost o milion. ČTK to ve středu sdělila mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Kvůli kratší sezoně má NPÚ i propad výnosů, v meziročním srovnání ho ústav odhaduje na 190 milionů korun.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Na státní památky přišlo 3,6 milionu lidí, o milion méně než loni

Opatření proti šíření koronaviru na jaře způsobila odklad začátku návštěvnické sezony skoro o dva měsíce, druhá vlna ji zase na podzim ukončila o tři týdny dříve před plánovaným termínem.

„Celkový propad vlastních výnosů za rok 2020 v meziročním srovnání je predikován na téměř 190 milionů korun. Do konce června činily ztráty 139 milionů korun, během prvního prázdninového měsíce se podařilo propad snížit na 134 milionů, které byly následně dokryty ministerstvem kultury. Propad výnosů ze vstupného a pronájmů od 12. října do konce roku je tak v meziročním srovnání odhadován na 56 milionů korun,” uvedla mluvčí.

NPÚ má ve správě stovku státních hradů, zámků a dalších památek. Na jaře letos byly památky skoro dva měsíce uzavřeny, v prázdninových měsících však návštěvnost dosáhla podobné úrovně jako v minulých úspěšných letech.

Nejvíce v Lednici

I v letošním roce byly nejnavštěvovanějšími objekty zámky Lednice, Český Krumlov a Hluboká. Oproti loňskému roku se do první desítky nově dostaly zámky Bečov a Buchlovice.

K největšímu nárůstu návštěvnosti v roce 2020 došlo na zámcích Opočno, Raduň a Hradec nad Moravicí. Zámek Opočno navštívilo letos téměř 60 tisíc lidí a v meziročním srovnání si přilepšil o 10 tisíc návštěvníků, na zámek Raduň přišlo o 7000 lidí více než loni (29 tisíc celkem) a na Hradec nad Moravicí zavítalo o 5000 lidí více (56 tisíc celkem).

Úspěšnou sezonu za sebou mají také hradní areály a hradní zříceniny. I přes koronavirovou pandemii meziročně vzrostla návštěvnost hradům Rabí, Velhartice, Bítov, Žebrák a Krakovec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků