Hlavní obsah
 

Krásné pláže? Zapomeňte, Thajsko teď láká na hororový turismus

Nabalzamovaní sérioví vrazi, znetvořené lidské plody a mučicí nástroje - toto si s dovolenou v Thajsku spojuje jen málokdo. Ale přesně na to sází mnoho muzeí thajské metropole, které tak chtějí ukázat hrůzostrašnou stránku země, píše agentura DPA.

 
Krásné pláže? Zapomeňte, Thajsko teď láká na hororový turismus

Synonymem thajské dovolené je slunce, bílé pláže, třpytivé chrámy a barevně ozdobení sloni. Kdo ale vstoupí do vězeňského muzea v Bangkoku, tomu se naskytne pohled na mučicí nástroje a zinscenované popravy. Budova muzea stojí v parku na místě, kde se kdysi tyčily zdi věznice. Vnitřek světlého domu pak nabízí skličující pohled do temné kapitoly dějin thajské spravedlnosti. Ukazuje mučení, kterému byli vězni podrobováni až do roku 1908, kdy byl tento druh trestu zrušen.

Součástí výstavy je ratanová koule opatřená hřebíky, které směřují dovnitř. Tímto velkým balonem si kopali sloni, zatímco uvnitř míče byli drženi vězni. Dnes v něm sedí panák v lidské velikosti.

Cely bývalé věznice zůstaly zachovány a řada předmětů připomíná krutosti, které se zde odehrály. Najdou se tu například talíře, ze kterých odsouzení na smrt jedli své poslední jídlo. Nebo také dřevěný kříž, na němž byli střelou do srdce popravováni. Podobnou instalaci mohou spatřit i návštěvníci, praktika byla v zemi běžná do roku 2003. Nyní se v Thajsku k výkonu trestu smrti používají injekce.

Disneyland smrti

"Turismus stále více vyžaduje senzace," říká Jim Algie, autor knihy "Bizarní Thajsko", ve které popisuje nelichotivé stránky země jako zločinnost, sexuální průmysl či praktikování černé magie.

"Úřady podporující turistiku chtějí návštěvníkům předložit obrázek Thajska coby Disneylandu a ukazují jen světlé a zářivé skutečnosti," vypočítává Algie. To je prý ale zastaralý přístup. "Dovolenkáři dnes chtějí autentické zážitky," doplňuje.

A přesně takové zážitky na ně určitě čekají v Siriradžově lékařském muzeu. Prostory se rozkládají na pozemku nejstarší thajské lékařské fakulty. Kdo se sem odváží, potřebuje "opravdu silný žaludek". Tvrdí to aspoň baťůžkář z Londýna Nick Bushell. K vidění tu jsou nabalzamovaní sérioví vrazi, mrtvoly v různých fázích pitevních procedur, fotky nehod, znetvořené plody ve skleněných nádobách, lidské mozky nebo zakonzervovaná siamská dvojčata.

Obětní dary pro mrtvé děti

Sbírka zahrnuje oblasti od forenzní medicíny přes patologii po parazity. Původně měla sloužit studentům medicíny, v současnosti je však oblíbeným turistickým cílem. Minulý rok přilákala 20 000 zahraničních návštěvníků.

"Takové věci jsou k vidění jen málokdy. Má je řada univerzit, ale nejsou vždy přístupné pro návštěvníky," říká Cara Hullová, australská studentka biologie.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz

Podle spisovatele Algieho kombinuje muzeum medicíny nadpřirozeno s buddhistickým náboženstvím. Celá řada školních tříd tu pro mrtvé děti nechává panenky nebo sladkosti, jsou to obětní dary.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků