Hlavní obsah
Pohled na Hradčany Foto: Klára Fischleinová, Novinky

Koncem roku přijede do Prahy rekordní počet turistů

Nejčastěji do tuzemska na konci roku jezdí Němci. V letošním roce přicestuje na Vánoce a na přelomu roku do české metropole rekordních 200 000 turistů. Méně však bude domácích návštěvníků i Rusů. Vyplývá to z odhadu Pražské informační služby (PIS).

Pohled na Hradčany Foto: Klára Fischleinová, Novinky
Koncem roku přijede do Prahy rekordní počet turistů

„Ačkoli ubývá Rusů, výrazně přibývá hostů z Německa a z hlavních asijských zdrojových zemí, jako jsou Čína a Jižní Korea. Asijci nyní přijíždějí i v obdobích, která pro jejich návštěvu dříve byla méně typická,” uvedla mluvčí PIS Kateřina Bártová.

Nejčastěji do Česka na konci roku jezdí Němci, Rusové, Britové, Italové, Američané, Francouzi a Slováci. Změny v první desítce zemí ale z hlediska národnostního složení návštěvníků PIS neočekává. „I když k výkyvům v počtu turistů z jednotlivých zemí dochází, jako například nyní u Ruska, jde u TOP zemí o tak velká množství lidí, že pořadí je dlouhodobě konstantní," dodala mluvčí.

U domácích návštěvníků, kteří v hlavním městě přenocují, očekává PIS oproti loňskému roku pokles v návštěvnosti. Podíl Čechů, kteří v Praze přenocují v období Vánoc a Silvestra, odhaduje Pražská informační služba na 10 procent z celkového počtu turistů.

„Odhadujeme, že na Vánoce a Silvestr plus Nový rok, tedy období asi dvou týdnů, v Praze bude celkem asi 200 000 lidí včetně těch, kteří budou nocovat mimo hromadná ubytovací zařízení. Půjde především o hosty ze zahraničí. Počet očekáváme opět rekordní,” uvedla Bártová.

Přesnější výpočty

PIS letos změnila metodiku výpočtu množství turistů, která více odpovídá reálné návštěvnosti města. Podle nových údajů do Prahy loni zavítalo 5,89 miliónu lidí, což oproti předešlým výpočtům představuje procentní nárůst. Zahraniční turisté tvoří 86 procent návštěvníků.

V Praze loni fungovalo 858 ubytovacích zařízení s 42 664 pokoji a 92 093 lůžky. Kapacita místních kempů činila 967 míst pro stany a karavany. Nejvíce hotelů v Praze je tříhvězdičkových (219), čtyřhvězdičkových je 205 a pětihvězdičkových celkem 41. Čisté využití lůžek v pražských hotelech loni činilo 53,8 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků