Hlavní obsah
Písčitý ostrůvek v Rudém moři nedaleko Hurgády znají turisté jako Paradise Island. Při lodních výletech je toto místo oblíbenou zastávkou. Foto: Bohuslav Borovička , Právo

Egypt vábí turisty na Tropický ráj v Rudém moři i místní kolorit

Na nevelkém prostoru, tam, kde se Rudé moře vklínilo mezi egyptskou pevninu a Sinajský poloostrov, si matka příroda opravdu vyhrála. Je tam poušť, žulové hory, průzračné moře s barevnými oázami pod hladinou. Horké dny střídají neobvykle chladné noci.

Písčitý ostrůvek v Rudém moři nedaleko Hurgády znají turisté jako Paradise Island. Při lodních výletech je toto místo oblíbenou zastávkou. Foto: Bohuslav Borovička , Právo
Egypt vábí turisty na Tropický ráj v Rudém moři i místní kolorit

Rudé moře bývá označováno za ráj surfařů. Vítr, který nad ním neustále duje, často a prudce mění směr a rychlost. Pod hladinou je ráj potápěčů a obdivovatelů nesmírně bohaté fauny a flóry.

ryby

Foto: Pro Novinky Klára Bezemková, Novinky

Korálové útesy a mořské proudy jsou postrachem námořníků, kteří tuto důležitou obchodní cestu vyhledávali mnohem dříve, než Suezský průplav spojil Rudé moře se Středozemním. Pod hladinou spočívají desítky vraků lodí, z nichž mnohé dnes slouží jako cíle denních i nočních potápěčských výprav.

Hurgáda

Neustále se rozrůstající letovisko. Většina nových hotelových komplexů jsou uzavřené komplexy u moře, s bazény, v nichž se lze koupat v kterékoliv roční době. Pokud je hotel vzdálen od „centra“ Hurgády, je v každém případě v dosahu neustále pendlujících minibusů, které na mávnutí zastaví a za pár drobných vás dovezou, kam budete chtít.

V dosahu jednodenního výletu je Luxor, jehož návštěva rozhodně stojí za to. Je možné se vypravit i do pouště, povečeřet v beduínském táboře. Nejvděčnější jsou ale výpravy na moře, návštěvy blízkých ostrovů, rybí pikniky, pozorování korálů.

Šarm aš-Šajch

Přes moře, skoro naproti Hurgádě je na Sinajském poloostrově Šarm aš-Šajch (Sharm el-Sheikh). Od osady toho jména se táhne podél pobřeží několik desítek kilometrů dlouhý pás hotelových komplexů. Ve srovnání s Hurgádou má Šarm pověst luxusnějšího letoviska, tamní hotely jsou většinou pětihvězdičkové.

Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Mořské radovánky, šnorchlování nebo potápění, jsou tam dostupnější a různorodější. Pro toho, kdo chce spojit dovolenou s poznáním místního koloritu, je to v Šarmu větší problém než v Hurgádě, protože do arabského městečka s trhy, nespočtem hospod, kaváren a zejména obchodů, je to z mnoha hotelů poměrně, nebo dokonce hodně daleko.

Nevýhoda pro jedny je výhodou pro jiné, v Šarmu si lze užít pohodlí u teplého a čistého moře, aniž by člověk byl příliš otravován místním „koloritem“.

Ze Šarm aš-Šajchu je to blízko např. na Mojžíšovu horu, ke klášteru sv. Kateřiny a na safari do kamenité pustiny Sinaje.

Marsa Alam

Marsa Alam patří mezi nová, tudíž zatím menší a doposud i klidnější egyptská turistická letoviska. Leží asi 3,5 hodiny cesty na jih od Hurgády. Také tam jsou korálové útesy a oblasti vhodné pro šnorchlování i pro potápění.

Rychlejší rozvoj turismu nastal s otevřením malého mezinárodního letiště, které leží přibližně 55 km severozápadně od města.

Přímořské země budou i v tomto roce středem zájmu českých turistů.

Foto: Foto archiv , Právo

Čtěte také: Autem k blízkým sousedům

Chystáte se do Rakouska, Německa, Chorvatska, Maďarska...? Pak počítejte s odlišnostmi v tamních dopravních předpisech. Více se dočtete v pátečním Právu (příloha Víkend)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků