Hlavní obsah
La Ruta 40 Foto: Archiv

La Ruta 40 - magická silnice Argentiny

Stejně tak, jako je Severní Amerika pyšná na legendární silnici Route 66, tak i Argentina je hrdá na svoji národní silnici La Ruta 40. S délkou téměř 5 000 km se jedná o nejdelší argentinskou silnici, rovněž tak ve světovém měřítku má jen málo konkurentů.

La Ruta 40 Foto: Archiv
La Ruta 40 - magická silnice Argentiny

Řadí se k nejkouzelnějším silnicím, protože se táhne výjimečnou krajinou Patagonie a podél pohoří And, takže o krásné pohledy a přírodní skvosty není nouze.

Vytvořena byla v roce 1935. Od té doby prošla mnohými změnami. Počet zpevněných silnic se postupně zvětšoval a štěrkových úseků ubývalo. Při svém vzniku se rozdělovala na severní a jižní část, přičemž k tomuto dělení docházelo v Mendoze, kde stál mezník s označením 0 km.

Cabo Virgenes

Foto: Archiv

Vede od jihu z Cabo Virgenes v provincii Santa Cruz  na sever k bolivijským hranicím do La Quiaca v provincii Jujuy. Dosahuje různých nadmořských výšek od úrovně moře v Cabo Virgenes až po nejvyšší bod v Abra del Acay na severu, kde se vyšplhá až do výšky 4 985 metrů nad mořem.

Tento úsek je proto jedním z nejnáročnějších vzhledem k vysoké nadmořské výšce, kde je zhruba o polovinu méně kyslíku než v úrovních u moře. Sklon silnice je okolo 4,5 %, takže i auta si pořádně „zapracují“. Z důvodu klimatických podmínek je tento úsek vhodný zejména pro terénní automobily.

Okolí města Mendoza

Foto: Kallpa Tour

Od jihu na sever silnice projíždí 11 provinciemi a 3 odlišnými regiony:
Patagonia: Santa Cruz, Chubut, Rio Negro, Neuquén
Cuyo: Mendoza, San Juan, La Rioja
Norte: Catamarca, Tucumán, Salta a Jujuy

Lago Nahuel Huapi

Foto: Kallpa Tour

Na silnici je 236 mostů, dotýká se 13 velkých jezer, umožní vám přístup ke 20 národním parkům a rezervacím, budete mít na dosah archeologické komplexy, sportovci se mohou těšit na několik významných lyžařských center. Křižuje 18 hlavních řek a spojuje 27 andských průsmyků.

Díky křižování či napojení dalších silnic na Route 40 jsou snadno dosažitelné mnohé přírodní zajímavosti. Níže vám předkládám malou „ochutnávku“.

Perito Moreno

Foto: South American Tours

Los Glaciares National Park – druhý největší národní park Argentiny, rozloha 4 459 km², od roku 1981 na seznamu UNESCO. Jméno je samozřejmě odvozené od ledovců, kterých je tu bezpočet.

Calchaquí Valley – oblast na severozápadě je známá různorodostí krajiny a jejími barevnými kontrasty. Jsou zde horská pásma, neuvěřitelné skalní formace, krásná údolí, řeky, lesy. V oblasti Cafayate  jsou rozsáhlé vinice, z jejichž hroznů se vyrábí kvalitní víno.

Los Cardones National Park

Foto: Archiv

Národní park s rozlohou 650 km² Los Cardones National Park  vás okouzlí krajinou posetou exotickými kaktusy (cardóny), z nichž některé exempláře dosahují i několika metrů.

La Cueva de las Manos

Foto: Archiv

Cueva de las Manos, v překladu „jeskyně rukou“, vás na stěnách překvapí výtvory až 13 000 let starými. Jsou zde zachycena nejenom zvířata, postavy, různé geometrické tvary, ale především je zde zobrazeno mnoho rukou.

La Polvorilla

Foto: Archiv

Poblíž San Antonio de los Cobres Route 40 křižuje trať Ramal C 14, které se přezdívá „Vlak k oblakům“. Na své cestě zdolává vlak značné převýšení. Nádherný viadukt La Polvorilla, vysoký 63 metrů a dlouhý 224 metrů, je postaven ve výšce 4 200 m. n. m.

Autor: Irena Reiterová America Tours

Anketa
Zajímala by Vás více Route 66 nebo La Ruta 40
Route 66
33.4 %
La Ruta 40
57.3 %
ani jedno
9.3 %
Celkem hlasovalo 389 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků