Valle de la Luna (Měsíční údolí) se ukrývá pouhých 14 kilometrů od prašného městečka San Pedro de Atacama a patří k nejpopulárnějším atrakcím v jeho okolí, pokud tedy není přímo tou nejpopulárnější. V případě Chile to však naštěstí stále ještě neznamená tisíce turistů na jednom místě ve stejnou chvíli, ale spíše to, že se sem před západem slunce sjede nějakých deset až dvacet autobusů s turisty a další stovka nezávislejších cestovatelů svými vozy.

Valle de la Luna

Valle de la Luna

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Směs skalních útvarů, kopců, jeskyní, písku a soli vytváří ze zdejší krajiny kulisu, která by se neztratila ani v hollywoodských filmech. Vlastně nebýt té soli, tak jsem si skoro jistý, že by se snímek Marťan nahrával právě tam a nikoliv v jordánské Vádí Rum.

Útvar nesoucí název Tři Marie se nachází uvnitř údolí. Kvůli neukázněnému turistovi však stojí již pouze dvě a půl Marie.

Útvar nesoucí název Tři Marie (Tres Marias) se nachází uvnitř údolí. Kvůli neukázněnému turistovi však stojí již pouze dvě a půl Marie.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Jedním z nejznámějších bodů celé Valle de la Luna je kamenný útvar Tres Marias, na jehož rozeznání už však bohužel budete potřebovat menší dávku představivosti. Na vině je jeden neukázněný brazilský turista, který si chtěl zhruba před čtyřmi lety pořídit fotografii, jak dřepí na jedné ze skal. Ta se s ním ale utrhla a z jedné ze tří Marií zbyla jen polovina.

Pokud máte rádi svůj klid a raději než v nejpůsobivějším možném světle si údolí užijete skoro o samotě, dorazte hned na devátou hodinu, kdy se místo otevírá turistům. Zejména po začátku otevírací doby je slunce stále ještě dostatečně nízko, a vy tak můžete pořídit působivé snímky. Při své ranní návštěvě jsem potkal všehovšudy osm lidí, z toho čtyři odvážné cyklisty. To se vám po čtvrté hodině odpolední opravdu nestane.

Nízké vstupné

Na závěr se sluší podotknout, že výlet do údolí není nikterak nákladnou záležitostí. Pokud přijedete vlastním autem, připravte si jen 2500 pesos (asi 83 korun) na osobu, pokud přijedete před polednem. Pokud se zařadíte k masám, cestujícím do této končiny na západ slunce, od 12 hodin dále činí vstupné 3000 pesos, tedy přesně stokorunu.

Místy až apokalyptická krajina. Za skalním útvarem se nachází písečná duna, proto snímek působí jako by byla obloha temná.

Místy až apokalyptická krajina. Za skalním útvarem se nachází písečná duna, proto snímek působí jako by byla obloha temná.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Ať už dorazíte kdykoliv, nezapomeňte se zásobit dostatkem tekutin. Horko a extrémní sucho jsou vskutku vražedná kombinace a uvnitř údolí na stánek s pitím zatím naštěstí opravdu nenarazíte.