Správný průvodce v džungli má nejen vzdělání se zaměřením na zvířata či rostliny, ale také praxi. Než se stane plnohodnotným průvodcem, musí se rok zaučovat po boku zkušenějšího kolegy, naučit se trasy a nástrahy terénu, zvyknout si na vlhkost vzduchu, vnímat veškeré zvuky lesa a hlavně musí přežít. V noci se totiž z džungle stává děsivé místo plné predátorů.

Přečtěte si také:
Borneo je ráj zamořený odpadky. Lidé na nich i žijí

„Dělám tady už pět let a práce je mi koníčkem. Díky každodenním trekům s klienty jsem velmi rychle odposlouchal zvuky ptáků a jiných zvířat. Můj neoblíbenější je gibon,“ usmívá se průvodce Azmir a na ukázku se uprostřed džungle „pohádá“ s primátem, který lenoší na nedaleké větvi.

Většina orangutanů je na Borneu

Před rokem 1995 byla chráněná oblast Danum Valley Conservation Area (DVCA) neformální chráněnou oblastí v lesní rezervaci Ulu Segama primárního, převážně nížinného deštného pralesa. V roce 1976 byla oblast deklarována za národní park s rozlohou 438 kilometrů čtverečních. A právě tam můžete na spoustu zvířat narazit.

Deštný prales na Borneu.

Deštné lesy jsou jedním z hlavních lákadel Bornea.

FOTO: Novinky

V jihovýchodní Asii byste našli už jen sedm míst, kde ve volné přírodě žijí orangutani. Šest z nich se nachází právě na Borneu. Mezi nejvýznamnější patří rezervace Sepilok ležící poblíž města Sandakan. V této rezervaci můžete narazit i na opuštěná mláďata orangutana, která zde našla útočiště po dobu, než dorostou. Potom jsou vypuštěna zpět do džungle.

„Většina návštěvníků sem jede hlavně kvůli orangutanům. Občas se poštěstí spatřit matku s dítětem, to je krásný zážitek. Nicméně když tato samice začne vydávat zvuk, který zní jako pusinkování, znamená to, že se cítí v ohrožení, což bývá pro turisty velmi matoucí,“ dodává průvodce.