Malang, jenž je druhým největším městem provincie Východní Jáva, pro mnohé bývá výchozím bodem k vulkánu Bromo.

Od roku 2016 mají ale turisté o jeden důvod víc, proč si projít i samotné město — barvami hýřící čtvrť Jodipan. Ještě před několika lety to vypadalo, že její obyvatelé budou muset opustit své domovy, zakročit se ale rozhodli studenti z místní univerzity.

Vstup do vesnice je drobně zpoplatněn.

Vstup do vesnice je drobně zpoplatněn.

FOTO: Profimedia.cz

Požádali o pomoc lokálního prodejce barev, který se rozhodl jejich projekt podpořit. Ruku k dílu přiložili také místní umělci a všichni společnými silami proměnili nepřívětivý slum v pestrobarevnou čtvrť, pro kterou se vžil název Duhová vesnice. Ta brzy upoutala turisty, kteří často projížděli po přilehlém mostě. Fotografie slumu obletěly sociální sítě a přitáhly pozornost dalších zvědavců.

Zvyšující se počet turistů místním obyvatelům dopomohl k lepšímu životu. Mnozí totiž začali prodávat suvenýry, jídlo či pití. Zpoplatněn je i samotný vstup do vesnice, i když se jedná v přepočtu o pouhých 11 korun. Projekt pomohl také zvýšit povědomí o chudobě, v níž mnoho obyvatel Indonésie žije.

Hned vedle Duhové vesnice vznikla loni i čistě modrá varianta.

Hned vedle Duhové vesnice vznikla loni i čistě modrá varianta.

FOTO: Profimedia.cz

Inspirováni úspěchem Duhové vesnice se obyvatelé slumu na opačné straně mostu, který čtvrť dělí, rozhodli, že si domy také vybarví. Před rokem v dubnu se proto další část Malangu zbarvila, tentokrát celá do modra. Stejně jako Jodipan je lokalita plná nástěnných maleb nebo různých uměleckých objektů.