„Chtěli jsme stezku otevřít ještě před prázdninami a zájem předčil naše očekávání. O prázdninách a o víkendech je tam jak na Václaváku. Kromě cyklistů tam jezdí i bruslaři a maminky s kočárky,” řekl starosta Želetic Pavel Planeta. Plno mají každoročně během jara a léta i na takzvané Mutěnce mezi Mutěnicemi a Kyjovem.

Příští rok mají vzniknout i dva penziony na bývalých nádražích v Dubňanech a Svatobořicích-Místříně. „Náš Dobrovolný svazek obcí Mutěnka je nabídl k prodeji a kromě ubytování zde najdou turisté i občerstvení,” řekl starosta Mutěnic Dušan Horák. Na ždánické stezce už nádraží na přestavbu na penziony využít patrně nepůjdou. Ve Ždánicích už je zbořené, v Uhřicích chce obec po případném získání budovy udělat spíše menší muzeum.

Je v plánu prodlužovat

„V Želeticích se snažíme převést budovu na obec, ale je v takovém stavu, že ji spíš zboříme. Nicméně ve Ždánicích i u nás jsou služby blízko stezky,” řekl Planeta. Kolem stezky je zatím nejnutnější mobiliář, jako jsou stoly, lavičky a odpadkové koše. Do budoucna se chystají i informační tabule. Na Mutěnce je mobiliář udělaný ze slitiny, která má vzhledem připomínat železniční historii a informační systém by se měl ještě zdokonalit. Podle Horáka se ukazuje, že cyklostezka je nejlepším využitím zrušené dráhy.

Obce okolo ždánické touží dosavadní úsek ještě prodloužit až do Klobouk u Brna. Velké úsilí vyvíjejí i Dambořice, které by se chtěly na prodlouženou cyklostezku napojit, ale zatím nemají kam. Prodloužením trasy až do Klobouk by se cyklistům otevřela příjemná cesta dále na Břeclavsko do Modrých hor.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.