V první desítce mostů nechybí ani Golden Gate Bridge v San Francisku s typickou červeno-oranžovou barvou, nejvyšší most pro automobily Millau a íránský Most 33 oblouků, na kterém se můžete občerstvit v pověstných čajovnách. Seznam nejslavnějších mostů světa seřadil server Touropia.com.

1. Ponte Vecchio (Most zlatníků), Florencie, Itálie

1. Ponte Vecchio (Most zlatníků), Florencie, Itálie
Středověký most nad řekou Arno jako jediný přežil druhou světovou válku. Je tak klenotem města, ale zároveň nejpůsobivějším klenotnictvím. Sídlí tu totiž jedno zlatnictví vedle druhého.

FOTO: fotobanka Profimedia

Most Golden Gate

2. Most Golden Gate, San Francisco, USA
Specifickou červeno-oranžovou barvu získal most díky hustým mlhám, které se v okolí často vyskytují. Podle návrhu Josepha B. Strausse stavěli visutý most sedm let. Dokončen byl roku 1937. Svého času byl nejdelším visutým mostem. Jeho turistickou popularitu kazí fakt, že je oblíben také mezi sebevrahy.

FOTO: fotobanka Profimedia

Milau

3. Viadukt Millau, Francie
Téměř dva a půl kilometrů dlouhý viadukt přetíná údolí Tarn v jižní Francii nedaleko města Millau. Slavnostně byl otevřen roku 2004, ocelový skvost se tak stal nejvyšším mostem, na kterém jezdí auta. Jeho pilíře dosahují výšky od 77 metrů až ke 246 metrům.

FOTO: fotobanka Profimedia

4. Londýnský most Tower nad Temží

4. Tower Bridge, Londýn, Velká Británie
Tower Bridge je jednou z ikon Londýna. Zvedací most stavěli osm let, slavnostně jej otevřeli roku 1894. Pro stabilitu celé konstrukce použili 11 000 tun oceli, 70 000 tun betonu, na obklady pak cornwallskou žulu a portlandský vápenec.

FOTO: fotobanka Profimedia

5. Karlův most, Praha, Česká republika
Karlův most založil roku 1357 dne 9. července v 5 hodin a 31 minut Karel IV., který chtěl prý pomocí číselné kombinace (135797531) a dobré konstelaci Slunce a Saturnu zajistit stavbě dobrou budoucnost. Dnes je most jednou z nejoblíbenějších památek, kde se prodávají obrázky, rukodělné výrobky, ale i místo, kde se plní přání. Stačí jen pohladit vyleštěný reliéf u pomníku sv. Jana Nepomuckého, jež byl kvůli zpovědnímu tajemství královny Žofie, manželky Václava IV., mučen a svržen do Vltavy.

FOTO: fotobanka Profimedia

6. Ponte di Rialto, Benátky, Itálie
Nad benátským kanálem Ponte di Rialto stojí jen čtyři mosty, nejslavnějším je Ponte di Rialto. Je jedním z nejfotografovanějších míst Benátek. Postavili jej roku 1591 nedaleko trhu Rialto, protože původní dřevěný most se zhroutil. Najdete tu obchůdky se suvenýry, jako jsou krajky či karnevalové masky.

FOTO: fotobanka Profimedia

Akashi-Kaikyo je známý také jako Pearl Bridge.

7. Akaši-Kaikjó, Honšú a Awadži Japonsko
Akaši-Kaikjó je nejdelším visutým mostem na světě, měří 1991 metrů. Spojuje japonská města Kóbe na ostrově Honšú a Awadži na stejnojmenném ostrově. Slavnostně byl otevřen 5. dubna roku 1998. Původně měl být o metr kratší, ale kvůli zemětřesení, které napáchalo při stavbě značné škody, byl prodloužen. Podle konstruktérů by měl odolat větru o rychlosti až 285 km/h a zemětřesení o stupni 8,5 Richterovy stupnice.

FOTO: fotobanka Profimedia

Most 33 oblouků

8. Most 33 oblouků, Isfahán, Írán
Most 33 oblouků otevřel roku 1602 šáha Abbás I. Veliký. Původně byl vyzdoben dlaždičkami, ale ty vzala povodeň před 130 lety. Díky speciálnímu stavebnímu postupu, při kterém použili žloutky, popel, citrón a ovčí vlnu, most odolal. Dnes je oblíbeným cílem turistů, kteří se mohou v tamějších čajovnách občerstvit.

FOTO: fotobanka Profimedia

Mostar

9. Mostar, Bosna a Hercegovina
Most v Mostaru je slavný díky tradici soutěží ve skoku. Bohužel se někdy stává toto místo neznalým skokanům osudným, například letos v červenci tu zahynul český turista. Most byl postaven v 16. století, ale během bosenské války v 90. letech byl zničen. Z původních kamenů jej postavili až v roce 2004. Jediný oblouk mostu se v nejvyšším bodě tyčí více než 20 metrů nad hladinu. Skoky z tohoto místa do řeky jsou sice nebezpečné, ale patří k místní tradici. Soutěže ve skocích se tu konají každé léto už od roku 1968.

FOTO: fotobanka Profimedia

Sydney

10. Přístavní most, Sydney, Austrálie
Jednou z nejvíce fotografovaných památek Austrálie je Přístavní most v Sydney. Jedná se o největší, ne nejdelší, ocelový obloukový most, v nejvyšším místě dosahuje 134 metrů. Stavěli ho osm let, byl otevřen v březnu roku 1932. Zajímavostí je skutečnost, že ocel reaguje na teploty a dokáže se rozpínat a smršťovat. Díky tomu prý most může vyrůst až o 18 centimetrů.

FOTO: fotobanka Profimedia