Hlavní obsah
Zahrada má „dorůst“ hodnotu domu, proto se zakládá jako investiční. Foto: Milan Malíček, Právo

Zahrada s prvky feng shui je vždy jedinečná

S učitelem feng shui Robertem Haluskou, který se podílel na realizaci zahrady v Šeberově, jsme si povídali o tom, že se dá postavit dům i zahrada v souladu s přírodou tak, aby se tu žilo šťastně.

Zahrada má „dorůst“ hodnotu domu, proto se zakládá jako investiční. Foto: Milan Malíček, Právo
Zahrada s prvky feng shui je vždy jedinečná

Na zahradě, založené před osmi lety, se objevuje mnoho prvků feng shui. Jde o pět elementů přírody, kde dřevo sytí oheň, oheň zemi, země rodí kov, kov rodí vodu a voda sytí dřevo.

Vstupní brána je oslava zahrady, klikaté cesty jsou jako řeka, nesmí být slepé, ale nekonečné.

Foto: Milan Malíček, Právo

V tomto cyklu je příroda zharmonizována a v tomto smyslu se k jednotlivým elementům přiřazují barvy, čísla, tvary, materiály podle světových stran.

Japonská lampa při vstupu do zahrady přivítá všechny příchozí.

Foto: Milan Malíček, Právo

„Tak např. dřevo patří na východ s číslem 3 a jihovýchod s číslem 4. V této části zahrady se nalézají stromy i kámen jako element země, ale zaručeně sem nepatří oheň,“ vysvětluje Robert Haluska a dodává:

Mostek přes jezírko nás přenese přes překážky v životě.

Foto: Milan Malíček, Právo

„Když se budeme řídit těmito principy, mohou nám pomoci v životě z jedné třetiny, což je dost. Další věci souvisejí s dědičností a prostředím, ve kterém žijeme. Feng shui je staré šest tisíc let a využívá se ve všech oborech lidské činnosti včetně obchodu.“

Pět buxusů znamená pět členů rodiny a kámen její stabilitu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Každý dům se dělá na míru

Umístění domu na pozemku je zásadní a tvoří sedmdesát procent feng shui. Každá věc kolem nás má nějaké vyzařování, proto se dům dělá na míru členům rodiny nebo univerzálně podle přírody.

Dům je postavený a umístěný na míru všech členů rodiny.

Foto: Milan Malíček, Právo

Dům má mít svou tvář s výhledem (červený fénix) a krytá záda (černá želva) v podobě hory nebo vyššího domu či plného vyššího plotu, který vytváří stabilitu.

Jezírko ve tvaru Vietnamu je nepřehlédnutelný originál.

Foto: Milan Malíček, Právo

Vstupní dveře (vchod do domu) podle muže (jeho ming kua čísla), podle ženy (ming kua čísla) se umístí ve správném směru sporák (nebo podle toho, kdo více vaří). Každá místnost v domě je zase individuální, např. ložnice je jihozápad, kuchyň tvoří srdce domova atd.

Bambus se do zahrady vysazuje kvůli rychlému růstu kariéry.

Foto: Milan Malíček, Právo

Zahrada není nikdy definitivní

Feng shui zahrada se buduje vždy originální a jedinečná. Podporuje naše zdraví, je místem setkávání s přáteli i s rodinou, ale i místem, kde se řeší obchod. Rostliny tvoří neustálou proměnu barev podle ročních období.

Koi kapři pro zdraví, radost i jako investice na zhodnocení zahrady mají ve vodě svůj řád.

Foto: Milan Malíček, Právo

Zahrada je tzv. bezúdržbová, přesto ji budou majitelé zdokonalovat celý život. Základní prvky a elementy přírody jsou zde umístěny tak, aby byly vyvážené, v souladu s přírodními cykly a žilo se tady harmonicky.

Borovice ukazující na jihovýchod vítá slunce a naznačuje pokračování cesty.

Foto: Milan Malíček, Právo

Zahrada, kterou procházíme, je založena jako investiční a léčivá. Zatímco dům stárne a ztrácí na ceně, dobře založená zahrada se léty jeho ceně přiblíží. A jak říká náš hostitel, 60letý strom nevyrobíme!

Také kámen má svou tvář, proto ho umístíme tak, aby na něj bylo vidět.

Foto: Milan Malíček, Právo

Pozemek je pravidelný, není to trojúhelník, ani se nezužuje, což je pro zahradu dost důležité.

„Třeba pohled z terasy do zužujícího se prostoru by vytvářel sklíčený život. A kdo by chtěl hledět do zužujícího se místa?“ vysvětluje Robert Haluska.

Každý prvek má svůj význam
Dřevo
Každého zaujme vítací strom na jihovýchodě. Jeho větev, neboli ruka, vítá slunce, dívá se na jihovýchod, kde se nachází význam,,růst a pokračování cesty“.
Na východě jsou vysazeny tři stromy představující nový začátek, zdraví, předky a minulost. Pětičlennou rodinu symbolizuje pět buxusů. Kámen v jejich bezprostřední blízkosti podtrhuje stabilitu rodiny, prorostlé rostliny její nerozdělitelnost a zdolání všech životních překážek.
Kámen
U vstupu do zahrady po levé straně nás vítá japonská lampa (druh lampy – vítací). Říká nám, že jsme si přišli na toto místo odpočinout, dát si čaj, meditovat, pohovořit nebo jen tak být… Kameny v zahradě znamenají stabilitu a jistotu, jsou zapuštěny jednou třetinou do země (vytvářejí horu), nemají být v zahradě jen tak pohozené. Stejně jako dům i kámen má svou tvář. „Proto než usadíme kámen, najdeme mu tvář, umístíme ho směrem, kde na něj uvidíme, uděláme si pohledový průhled z terasy, aby se na nás díval. Kámen nesmí mít díru a už vůbec ne namířenou na dům! To by znamenalo, že nás někdo pozoruje, sleduje (vykradení domu, problém se zákonem, apod.), což není žádoucí,“ zasvěcuje nás do tajů přírody průvodce.
Na pozemku se vyskytují jen oválné kameny. Kámen nemá být špičatý na výšku (když, tak má být sražená). Proč? Vypovídal by o majiteli, že je nejlepší (vysoké ego) a nikdo přece není nejlepší věčně! 
Cesty
Cesty v zahradě jsou klikaté jako řeka nebo jako život. Rovné řeky příroda přirozeně nevytváří. Prudké cesty jsou jako rychlý život, neužijeme si ho, nestihneme vnímat vše krásné a zahrada je nejvíc. Je víc než dům, je to příroda a my z ní přece vycházíme, tam je nám nejlépe. Když máme radost, jdeme do přírody, je-li nám smutno, můžeme jít také, protože příroda dobíjí naši životní energii. 
Voda
Voda je také život. Nacházejí se tu dvě originální jezírka, to první s brokátovými (koi) kapry, kteří ve vodě mají vlastní řád. Když přijde do zahrady návštěva, připluje jako první kapr,,průzkumník“ (zelený) a teprve pak ti ostatní.
Ryby se hladí, krmí, u ryb se řeší i obchod, jsou dobrá investice a hlídají čistou a zdravou vodu, což opět znamená zdraví pro rodinu. Druhé jezírko má tvar Vietnamu, je propojené s tím prvním. Můstek na jihozápadní straně je podporou partnerství (JZ), červený pro slávu a uznání (element oheň, jih) a tak, jak jde nahoru a dolů, představuje proměnnou životní sílu, energii jinu-jangu, v odrazu s vodou tvoří kruh, kolo a to je vesmír, nebesa.
 
 Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků