Hlavní obsah
Růže a levandule patří k nejoblíbenějším květinám majitelky. Foto: Archiv čtenářky (7x)

Ozdobou patnáctileté zahrady se staly záhony plné okrasných květin

Rodina paní Věry bydlí už 16 let v rodinném domku v obci na východ od Prahy. Když se přistěhovali, bylo všude v okolí jen pole. Naše čtenářka je však nadšená zahrádkářka, takže krok za krokem okolí domova zvelebila. Snímky zahrady, o niž se tak ráda stará, nám poslala.

Růže a levandule patří k nejoblíbenějším květinám majitelky. Foto: Archiv čtenářky (7x)
Ozdobou patnáctileté zahrady se staly záhony plné okrasných květin

„Mám ráda všechny květiny, hlavně růže, levandule a vysoké floxy. V těchto dnech vysazuji velké množství cibulí tulipánů a narcisů, aby zahrada na jaře trochu připomínala Holandsko,“ plánuje čtenářka.

Věru trápí, že u nich na zahradě cibule tulipánů a narcisů dlouho nevydrží, a tak je musí každý rok znovu dosazovat. Vinu přičítá tzv. narcisové mouše, o níž se domnívá, že jí cibule napadá.

„Správně by se měly cibuloviny ze země po zežloutnutí listů vyndávat a na podzim ty zdravé opět vysazovat, ale já je nevyndávám, protože na jejich místech již kvetou jiné květiny, většinou letničky,“ vysvětluje Věra.

Takto vypadá zahrada čtenářky na jaře, kdy vykvetou cibuloviny.

Foto: Archiv čtenářky

Druhým problémem, s nímž se potýká, je černé padlí na listech jejích oblíbených růží. Používání chemických přípravků se však brání, a tak odstraňuje pouze napadené lístky.

Nádherné červené růže patří k přirozeným ozdobám zahrady.

Foto: Archiv čtenářky

V počátcích budování zahrady se na záhonech s okrasnými květinami objevovalo také velké množství plevele. Postupně, jak rostl počet cíleně pěstovaných rostlin, množství těch nežádoucích se přirozeně snížilo na tolerovatelnou úroveň.

V minulém roce objevila čtenářka heucheru, česky dlužichu. Je to mrazuvzdorná rostlina, která zdobí zahradu po celý rok svými červenými nebo jasně zelenými listy.

O dlužichách si více přečtěte zde.

Fialovou barvou zaujmou hned na první pohled listy dlužich.

Foto: Archiv čtenářky

Část zahrady vyhradila čtenářka pro jemné růžové kvítky vřesu. „Půda na pozemku je písčitá, tak jsem ji v této části vylepšila silnou vrstvou rašeliny a zatím se kyselomilným rostlinám daří,” podotýká Věra.

Hezkou kombinaci barev vytváří růžové růže, před něž jsou zasázené levandule.

Foto: Archiv čtenářky

Další nepřehlédnutelnou chloubou zahrady je 15 let starý trávník, o nějž se majitelé pravidelně starají.

Kolik je s ním práce, popisuje paní Věra takto: „Každý rok odstraňujeme starou trávu pomocí vertikutátoru, několikrát do roka trávník hnojíme a často zaléváme, protože písčitá půda rychle vysychá.”

Nemalou část zahrady sice zabírá bazén, stále jí ale příjemným způsobem vládne zeleň trávníku, křovin a stromů.

Foto: Archiv čtenářky

Majitelka zahrady pěstuje rovněž několik druhů užitkových rostlin a keřů. Když se ona či někdo z rodiny prochází po zahradě, má možnost si tu zobnout rybízu, tu ostružin, malin, angreštu, sehnout se pro lesní jahodu, anebo si natrhat višně, případně broskve.

Hezkou kulisu vytváří žlutým růžím rozkvetlý keř vajgélie.

Foto: Archiv čtenářky

Závěrečnými slovy svého dopisu se paní Věra shoduje s mnoha dalšími čtenáři, kteří také propadli kouzlu zahradničení: „Zahrada znamená nikdy nekončící práci, ale výsledek stojí za to."

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků