Hlavní obsah
Uhrančivé barvy. Šalvěje (Salvia) a purpurový pryšec (Euphorbia) lichotí opakovaně kvetoucí anglické růži v odstínu bordó. Foto: Adéla Mclintock, Právo

Nejen trpělivost růže přináší

V dobřichovické zahradě Evy Křenkové se oči i nos lačně upínají k místům, kde kvetou a voní růže. Je život po boku urozených královen tak růžový, jak se na první pohled zdá?

Uhrančivé barvy. Šalvěje (Salvia) a purpurový pryšec (Euphorbia) lichotí opakovaně kvetoucí anglické růži v odstínu bordó. Foto: Adéla Mclintock, Právo
Nejen trpělivost růže přináší

Stačí zahlédnout jeden rozvitý květ a jste zamilovaní až po uši – do hedvábitých plátků, fantastických barev i smyslného parfému, který je tím svůdnější, čím hlouběji do květu zaboříte nos.

Půvab růží je ale v ustavičném ohrožení způsobeným chorobami a škůdci, proto se každý, kdo je chce pěstovat, musí vyzbrojit trpělivostí, pečlivostí, ale i silným žaludkem.

Snová zahrada

Mírně svažitá zahrada se díky Evině sběratelské vášni proměnila během čtvrt století v botanický skvost s rabátky okolo domu, ostrůvky rozesetými v trávníku a soustavou terasovitých záhonů.

Všude, kde to jde, vystavují tvář slunci historické růže, které kvetou sice jen jednou za sezonu, o to však bohatěji, dále tzv. angličanky od proslulého pěstitele Davida Austina, francouzské giotovky či kuriózní mechovky.

Romantické růže se pěkně vyjímají před vilou ve stylu italské renesance, po které se šplhá vzhůru hortenzie řapíkatá s břečťanem.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Přehlídku šlechtěných krásek doplňují divoké růže svraskalé a pižmové, jejichž prostý vzhled se za miliony let nezměnil.

Jen královny nestačí

Královnám květin nesluší samota, proto k nim zapálená růžařka vybírá parťáky, kteří zdůrazňují jejich osobitost, přispěchají s barvou, když zrovna nekvetou, a zároveň decentně skrývají holé báze ostnitých prutů.

Růže a jarmanky (Astrantia). Barevně sehraný tým rozvášňuje zahradu od začátku května do konce června.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Dárce pylu. Růže stejně jako ostatní rostliny z čeledi růžovitých nabízejí pyl, ale žádný nektar. Nejsnáze se k němu hmyz dostává v květech jednoduchých.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Šanty, pryšce, třemdavy, šalvěje, jarmanky, to všecko jsou znamenité doprovodné trvalky.

Přidají-li se ještě popínavé klematisy, vysoké chrastavce, okrasné česneky, kakosty a kozlík lékařský s andělikou, vznikne obrázek, který by s nadšením zvěčnil i Claude Monet.

Bez práce nejsou růže

Než se sazenice rozrostou do krásy, uplyne klidně i pět let. První dva roky se musejí pravidelně zalévat, později vystačí s vodou ze srážek, ovšem za předpokladu, že půdu kolem nich pokrývá pořádná vrstva mulče.

Paní Evě se osvědčila směs listovky s kompostem, který navíc obohacuje zeminu o potřebné živiny. Hladovým růžím pěstitelka navíc každé jaro přilepšuje dávkou dlouhodobě působícího hnojiva.

Slunce i polostín. Jedině ve stínu růže neprospívají. Když se přidá dobře živená půda, dostatek vody a pravidelný řez, vydrží kvést dlouhá desetiletí.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Ve zbytku sezony odstraňuje zvadlé květy (pokud nejde o druh s atraktivními šípky) a také květy poškozené deštěm, jelikož se stávají líhní pro houbové choroby.

Jestliže keře vypadají malátně a neduživě, prospěje jim hluboký řez skoro až k zemi. Už se tak prý vzpamatovaly i keře postižené padlím a černou skvrnitostí.

Když můžete, pegujte

Tak zní Evino doporučení pro ty, kdo chtějí své růže přimět k bohatšímu kvetení a zároveň je obrnit vůči polámání při bouřce. Jak se peguje? Delší výhony keřových či popínavých růží opatrně ohněte a kovovými kolíky připevněte k zemi.

Nové výhony, které podél horizontálně vedených prutů vyrazí, na jaře sestřihněte na dvě tři očka, aby keř působil úhledněji.

Krása v ohrožení

Eviny prsty jsou často zelené od rozmačkaných mšic, které na růžích řádí. K jejím nejpilnějším pomocníkům v boji proti savému hmyzu patří vosička zvaná mšicomar a sýkorky.

Činí se i dravá slunéčka a larvy pestřenek, jejichž počet slibně stoupá, protože zahrádkářka nepoužívá chemické postřiky. Dokonce pilatky a květopasy, úhlavní nepřátele růží, poctivě chytá a hubí ručně.

Zlatohlávek huňatý. Chráněný brouk růže neničí. Na to jsou experti květopasové s pilatkami a mšicemi.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Likviduje i poupata, která se sklánějí, jako by byla nalomená, což je známka toho, že do nich květopas jahodníkový nakladl vajíčka. Pokud se mezi květními plátky objeví zlatohlávek huňatý, není důvod k panice. Zákonem chráněný brouk si z květu sice občas ždibínek ukousne, raději ale sbírá pyl bohatý na bílkoviny.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků