Hlavní obsah
Tulipány vyniknou v nádherném barevném kostrastu s modřencem šírolistým (Muscari latifolium). Květy modřence vyrůstají ve velmi hustých, vzpřímených, 2 až 6 cm dlouhých hroznech. Spodní květy jsou černofialové, horní jsou menší a světlejší. Foto: archiv Rebo, Právo

Chcete si pojistit jarní dny příštího roku pestrými barvami? Pak je nejvyšší čas zasadit cibuloviny, které tu nádheru na zahradě spolehlivě zaručí.

Tulipány vyniknou v nádherném barevném kostrastu s modřencem šírolistým (Muscari latifolium). Květy modřence vyrůstají ve velmi hustých, vzpřímených, 2 až 6 cm dlouhých hroznech. Spodní květy jsou černofialové, horní jsou menší a světlejší. Foto: archiv Rebo, Právo
Nadešel vhodný čas pro sázení cibulovin

Hlavní doba výsadby cibulovin trvá od září do listopadu. Vhodným stanovištěm je slunné místo s propustnou půdou. Je-li zem příliš jílovitá, rozhrneme pod vysazené cibule alespoň 2 až 3 cm vysoko u vrstvu štěrku, písku nebo keramzitu jako drenáž (vyhneme se tak vzniku různých hnilob).

Při výsadbě cibulovin se vyplatí používat misky - cibule tak nebudou sestupovat níž do země a rostliny budou pěkně kvést.

:.Řebčík kostkovaný - u něj pozor! Jeho cibulky jsou jedovaté. Vyplatí se vysazování ve skupinách. Půdu před výsadbou zlepšíme kompostem. Je ideální do lemů dřevin nebo do bahenní zóny při březích zahradního jezírka.foto: Právo/archiv Rebo

V prvním roce po vysazení cibule nepotřebují přihnojení, protože jsou ještě dostatečně silné. Základní pravidlo při výsadbě: cibule nebo hlízy vysazujeme do hloubky, která představuje alespoň dvojnásobek jejich výšky.

:. Sněženky (Galanthus) snadno zplaňují a mohou po léta setrvávat stále na stejném místě. Vyniknou před skupinami dřevin, v malých kytičkách nebo i v květináčích. foto: Právo/archiv Rebo

Jestliže je ale vysadíme do přílišné hloubky, narostou jen listy a květů se nedočkáme. Cibuloviny mají mnoho nepřátel - chutnají především hrabošům a hryzcům zemním (ti jdou hlavně po tulipánech), proto se vyplatí cibule při výsadbě uložit do drátěných košů, do nichž se vytrvalí hraboši nedostanou.

Do jaké hloubky sázet

řebčíky královské 25 cm
řebčíky kostkované 10 cm
okrasné česneky 20 cm
ladoníky 20 cm
pozdní tulipány 15 cm
pozdní narcisy 15 cm
hyacinty 10 cm
ladoňky 10 cm
šafrány 5 až 10 cm
rané narcisy 10 cm
modřence 6 až 8 cm
sněženky 6 až 8 cm
sasanky 5 cm
talovíny 5 cm

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků