Hlavní obsah
Čtenářka si své stromky tvaruje sama. Foto: Archiv čtenářky (8x)

Majitelka si stromy a keře na své zahradě tvaruje sama

Svou okrasnou zahradu buduje naše čtenářka, paní Ingeborg z Frýdecko-Místecka, už dvacet let. Dnes se na ní může chlubit zajímavými stromy a keři, z nichž mnohé vlastnoručně tvaruje.

Čtenářka si své stromky tvaruje sama. Foto: Archiv čtenářky (8x)
Majitelka si stromy a keře na své zahradě tvaruje sama

Zahrada naší čtenářky obklopuje její rodinný dům. Má výměru 2000 čtverečních metrů, a tak si péče o ni žádá nemálo času každý den. S prací jí proto pomáhá manžel a rodina.

„Na zahradě jsme skoro stále, abychom to udrželi všechno, jak to má být, bez plevele, ostříhané,“ napsala nám paní Ingeborg a pokračuje: „Zahradu jsme začali vytvářet před 20 roky a v současnosti na ní máme odhadem stovku stromů a keřů. Kolem padesáti jsme jich ale museli vykácet. Přestože řádně zaléváme, dokonce i přes zimu, když je sucho, hodně jich uschlo. Je to asi vlivem změn počasí,“ zamýšlí se.

Majitelka má ve své zahradě spoustu zajímavých stromů a keřů.

Foto: Archiv čtenářky

Mezi jinými rostlinami se na zahradě návštěvník setká například s arukárií (Strom nalevo od sochy volavky) a sekvojí (vysoký jehličnan vzadu.

Foto: Archiv čtenářky

Právě kvůli dlouhotrvajícím suchům museli nakonec zasypat také veliký rybník, který měli na pozemku a na kterém jezdívali na lodičce.

Rybník měl plochu 400 m², vlastní přítok a odtok napojený na potok za plotem. Nyní už je ovšem minulostí. Jeho místo zabírá trávník a další stromy a keře.

Zahradu zdobí velký počet sošek.

Foto: Archiv čtenářky

„Stromy jsem si od malého výpěstku tvarovala sama. Dále máme například araukárii nebo téměř desetimetrovou sekvoji. Ty rostliny jsme ponechali růst přirozeně, protože ty se netvarují,“ napsala nám čtenářka.

Majitelé byli kvůli suchu nuceni se vzdát spousty stromů a keřů. Části kmenů některých si tak alespoň ponechali na památku a vytvořili z nich solitéry, třeba i dozdobené květinami.

Foto: Archiv čtenářky

Arukárie

Foto: Archiv čtenářky

Vzhledově neobyčejný strom araukárie (neboli také blahočet) roste na zahradě naší čtenářky již 14 let. O tom, že prakticky každý zahradník na své zahrádce postupuje stylem pokusu a omylu, svědčí i zkušenost paní Ingeborg.

Jejich araukárie má totiž opravdu nezvyklý vzhled, který je ovšem dán i jistou nehodou, k níž došlo před několika roky. Když byl stromek ještě mladý, balili jej na zimu, aby neumrzl. Jeden rok jej ale zabalili příliš brzy, strom se zapařil a zplesnivěl. Nyní se ale už začíná zase dostávat do formy.

Na zahradě býval i rybník. Nakonec jej majitelé museli zasypat.

Foto: Archiv čtenářky

Tvarování stromků se majitelé věnují už dvacet let.

Foto: Archiv čtenářky


Anketa
Pustili byste se také sami do tvarování stromků?
Ano, stromky na zahradě si tvarujeme sami.
47 %
Kdyby mi s tím zpočátku někdo poradil, proč ne?
39.4 %
Asi spíš ne.
4.5 %
Rozhodně ne! To by to dopadlo...
9.1 %
Celkem hlasovalo 66 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků