Hlavní obsah
Zapuštěný laminátový bazén se vybavuje technologiemi už před výstavbou. Díky protiproudu si lze kdykoli užít aktivní plavání. Foto: BALAREPO (3x)

Klasické i luxusní zapuštěné bazény prodlouží koupací sezónu

Výběr bazénů je neskutečně široký. Od nejjednodušších nadzemních až po luxusní zapuštěné. O to více je nutné předem dobře uvážit, kam bazén umístíme, jak velký má být a kolik jsme ochotni do něj investovat. Díky ohřevu vody si i v našich klimatických podmínkách prodloužíme koupání na šest až sedm měsíců.

Zapuštěný laminátový bazén se vybavuje technologiemi už před výstavbou. Díky protiproudu si lze kdykoli užít aktivní plavání. Foto: BALAREPO (3x)
Klasické i luxusní zapuštěné bazény prodlouží koupací sezónu

Mezi klasickými bazény určenými výhradně k zapuštění do země jsou velké rozdíly nejen v použitých materiálech, ale především v konstrukčních řešeních. K dispozici jsou bazény fóliové, sklolaminátové, keramické a kompozitní.

Obliba bazénů stoupá i proto, že dnes patří mezi jejich standardní vybavení zejména ohřev vody formou solárních panelů nebo tepelných čerpadel a dále pak automatika, která hlídá vše důležité pro čistotu vody.

Bazény typu Azuro

Před několika lety způsobily doslova revoluci. Jde o novou generaci montovaných bazénů, které se mohou ponechat na povrchu, ale jednoduše je lze také úplně nebo jen částečně zapustit do země. Mají totiž speciálně vyztuženou konstrukci a jejich stěny jsou vyrobeny z velmi odolných materiálů s vysokou antikorozní ochranou.

Všechny bazény z řady Azuro si na zahradě postavíme jako klasické nadzemní nebo je částečně či zcela zapustíme do země.

Foto: MOUNTFIELD

Venkovní stěny už nejsou vyzývavě modré, ale mají atraktivní dekor, který věrně imituje dřevo. Záleží jen a jen na nás, zda si bazén zapustíme úplně, nebo jen částečně a jak si jeho okolí dotvoříme. Možnosti jsou neomezené.

Fóliové bazény

Jejich konstrukci tvoří silnostěnné pozinkované plechy s antikorozním nástřikem plastové vrstvy. Vnitřek bazénu je ze zpevněné vnitřní fólie s UV filtrem a atraktivním mozaikovým vzorem.

Bazén Slapy s šířkou 3 m a délkou 6,2 m poskytuje dostatek prostoru na plavání. Zastřešení dokáže prodloužit sezonu až o 3 měsíce. Navíc podstatně omezí padání nečistot na vodní hladinu.

Foto: BALAREPO

Výhodou je snadná a rychlá montáž, odolnost fólie vůči UV záření, účinkům chemicky upravené vody, plísním i mikroorganismům. Žádané jsou především díky příznivému poměru mezi pořizovací cenou a užitnou hodnotou.

Sklolaminátové bazény

Jde o mimořádně pevné bazény vyrobené z polyesterových materiálů, navíc vyztužené sklolaminátovými vlákny. Z vnější strany jsou opatřeny silnou vrstvou polyuretanového nástřiku, což jim dodává vynikající tepelně izolační vlastnosti.

Laminátový bazén Slapy Go s Led osvětlením, které láká užít si koupání za horkých letních večerů. Nasvícení lze měnit.

Foto: BALAREPO

Nespornou výhodou sklolaminátových bazénů (proti svařovaným plastovým bazénům) je dokonale hladký vnitřní povrch a pevné monolitické provedení bez jakýchkoli spojů. Bazény se pyšní nejen vynikající životností v řádu desítek let, ale také elegantním designem.

Výhodou těchto bazénů je také široký límec, umožňující jednoduché „podsunutí“ dlažby. Materiál neoxiduje, nekřehne, je tepelně a tvarově stálý a velmi odolný vůči mechanickému poškození. Na výběr jsou různé barvy i tvary.

Keramické bazény

Představují vrchol mezi zapuštěnými bazény. Tyto luxusní bazény jsou vyrobeny z keramických materiálů a jsou skutečnou ozdobou zahrad.

Unikátní je struktura bazénové stěny, jejíž jádro tvoří silná keramická vrstva, tedy high-tech materiál využívaný pro své jedinečné vlastnosti i v kosmickém průmyslu.

Luxusní keramické bazény Compact mají nejen prvotřídní design, ale i vrcholnou technologickou úroveň. Mají inovované keramické jádro, extrémně účinnou nárazníkovou vrstvu a jsou potaženy speciálními gelovými barvami s 3D efektem.

Foto: MOUNTFIELD

Keramická vrstva dodává bazénu jedinečnou pevnost a slouží také jako vysoce efektivní tepelná izolace. Za popularitu vděčí bazény originálnímu vzhledu, dosaženému aplikací speciálně vyvinutých barev Bi-luminate s 3D efektem.

Kompozitní bazény

Mají speciální konstrukci a tvoří je panely z kompozitních materiálů, které zaručují skutečně dlouhou životnost. Díky homogenním kopolymerům je možné sestavit širokou škálu tvarů i velikostí. Tyto bazény mají atraktivní široké vstupní schodiště, které výrazně usnadňuje vstup do vody.

K oblíbeným rodinným bazénům patří kompozitní bazény Fort Wayne díky široké nabídce tvarů i velikostí. Speciální konstrukce dovoluje postavit bazén na míru do každé zahrady i s víceúrovňovým dnem.

Foto: MOUNTFIELD

Na výběr je nespočet barev a vzorů vnitřního fóliového obložení. Bazény zaručují barevnou stálost, vysokou pevnost a odolnost vůči chemikáliím a teplotám v rozmezí -40/+70 °C. Oblíbené jsou také pro dvojúrovňové řešení dna – mělčina pro děti a hlubší část pro skákání do vody.

Design-kompozitní bazény

Jsou evropskou i českou novinkou. Na první pohled okouzlí francouzským šarmem, čistými liniemi a nadčasovými tvary. Integrované schodiště tvoří s každým modelem mimořádně elegantní a kompaktní celek.

Bazény jsou uzpůsobeny i ke snadnému zapuštění do stylové dlažby nebo kamenných či dřevěných teras.

Přelivové bazény

Nabízejí křišťálově čistou hladinu až k samému okraji bazénu. Díky dobře promyšlené kombinaci oblíbených kompozitních bazénů s přelivovou hranou vznikl unikátní typ přelivového bazénu, který nepotřebuje vyrovnávací nádrže, a přesto zaručuje perfektní cirkulaci a filtraci vody.

Nová technologie přelivových bazénů je výjimečná především díky dokonalému estetickému dojmu, kdy hladina vody sahá až po okraj a odpovídá tak skutečné hloubce bazénu.

Foto: ALBIXON

K výhodám patří elegantní zaoblená přelivová hrana zaručující bezpečnější koupání, hladina vody až po okraj bazénu, možnost umístění LED osvětlení do přelivové hrany, efektivní čištění vody, okamžitý odvod znečištěné povrchové vody a čistý design v prostoru zahrady.

Přeliv zabraňuje vytváření mastných pruhů na vodní hladině od nečistot, krémů a tvorbě vln, které jsou nebezpečné pro děti. Nečistoty jsou odváděny do přelivového žlábku po celé délce bazénu a efektivní recirkulace vody zaručuje její křišťálovou čistotu.

Foto: ALBIXON

Nerezové bazény

Nacházejí se spíš v areálech koupališť nebo krytých bazénů. Výhody spočívají právě v jejich vysoké odolnosti a také snadnosti čištění při zátěžovém provozu. Jsou ovšem vyváženy vysokou cenou.

Bazénové příslušenství
Srdcem každého bazénu je kvalitní písková filtrace.
Prodloužení koupací sezóny a vyšší teplotu vody na koupání splní systémy ohřevu bazénové vody: solární absorbéry, elektrický ohřev, tepelné výměníky, tepelná čerpadla.
Dobré plavání umožní kvalitní protiproudy závěsné i zabudované s různými výkony.
K interiérovým bazénům patří účinné kondenzační odvlhčovací jednotky k automatickému udržování optimální hodnoty vlhkosti vzduchu v uzavřeném prostoru.
Pro dosažení zdravotně nezávadné a čisté vody slouží chlorová nebo bezchlorová dezinfekce.
Bazénové vysavače mechanické, poloautomatické i plně automatické.
Bublinková solární plachta ohřeje vodu a zabrání ochlazování vody v noci, snižuje odpařování vody a zabraňuje vnikání mechanických nečistot.
Krycí plachta ochrání bazénovou vodu před nečistotami.
Běžným vybavením je podvodní osvětlení v boční stěně bazénu.
Zahradní sprcha se slunečním ohřevem je ekologickým, levným a pohodlným zdrojem teplé vody.
Hlubší zapuštěné bazény jsou zajímavější se skokanským prknem s protiskluzovou úpravou. 
Chrliče vody z kvalitní leštěné nerez oceli patří k oblíbeným vodním atrakcím. 
Bazénové schůdky ve 3- nebo 4stupňovém provedení jsou nezbytným doplňkem.
Údržbu bazénu usnadní mj. plovák na chlor, síťky, kartáče, teleskopické tyče, teploměry.
Vývoj vybavení bazénů za posledních 20 let
Před rokem 1989: pouze voda v bazénu (bez chemie), gumová plachta nebo tzv. celta k zakrytí bazénu
90. léta 20. století: základní filtrace, základní příslušenství k bazénu (síťky na nečistoty)
2000: písková filtrace, osvětlení bazénu, solární plachta, chlorátor, ruční vysavač
2005: protiproud, UV lampa, solární ohřev
Od roku 2012: tepelné čerpadlo určené pro ohřev bazénové vody, automatický dávkovač, automatický vysavač, salinátor, zastřešení bazénů
Zdroj: Mountfield
Vývoj typu bazénu za posledních 20 let
Před rokem 1989: silážní skruže, vybetonovaná betonová jímka obložená kachličkami / stavba svépomocí
90. léta 20. století: gumové bazény a kádě z polypropylenových desek, první nadzemní bazény s filtrací a příslušenstvím 
2000: nadzemní bazény a první kopané bazény nové generace
2005: kopané bazény a moderní zapuštěné nadzemní bazény, které lze postavit i na povrchu
Od roku 2012: kopané bazény/stavba odbornými firmami a specialisty
Zdroj: Mountfield

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků