Hlavní obsah
Ryby s klesajícími teplotami začínáme krmit už jen lehkou, ovšem kvalitní stravou, až nakonec přestaneme s krmením úplně. Jídlo nabídneme rybám opět až na jaře. Foto: Profimedia.cz

Jak zazimovat zahradní jezírko s rybami

Zahradní jezírko s rybami je živým organismem. A jako takové, bez velké nadsázky, se brzy začne ukládat k zimnímu spánku. Jaké práce nás při jeho zazimování čekají? Čím můžeme prospět jeho obyvatelům?

Ryby s klesajícími teplotami začínáme krmit už jen lehkou, ovšem kvalitní stravou, až nakonec přestaneme s krmením úplně. Jídlo nabídneme rybám opět až na jaře. Foto: Profimedia.cz
Jak zazimovat zahradní jezírko s rybami

Před zimou se především snažíme zajistit, aby jeho voda byla co nejčistší. Pečlivě proto odstraňujeme spadané listí, které by se v zimě začalo ve vodě rozkládat a znečišťovat ji. Jednou z možností je zakrýt jezírko na podzim sítí, což se vyplatí zvláště v případě, že je jeho hladina přímo pod listnatými stromy.

Ze stejných důvodů přemístíme i plovoucí rostliny (například vodní hyacinty) z jezírka pryč, aby ani jejich odpadající části neznečišťovaly vodu. Rostliny rostoucí na břehu ostříháme, jakmile začnou usychat, opět proto, aby jejich suché části nenapadaly do vody.

Rostliny rostoucí na březích na podzim ostříháme, jakmile začnou usychat.

Foto: Jezírka Banat

Krmení ryb

Ve dnech, kdy se začíná zvětšovat rozdíl mezi teplotou vody v jezírku ve dne a v noci, a průměrná teplota klesne zhruba na 15 °C, nabízíme rybám lehce stravitelné krmivo, které jejich zažívací trakt nebude příliš zatěžovat. (Pro kaprovité ryby včetně Koi jsou to například granule z pšeničných klíčků.)

Takto ryby krmíme až do doby, kdy teplota vody v jezírku klesne na úroveň 10 °C. Pak již ryby nekrmíme. Vhodný čas, kdy s krmením přestat, obvykle snadno poznáme podle změny v jejich chování. Začnou o potravu ztrácet zájem a jejich aktivita obecně se zřetelně sníží. Důvodem je prostý fakt, že metabolismus ryb úzce souvisí právě s teplotou vody. Čím je teplota nižší, tím je pomalejší.

Ryby pak už nekrmíme po celou zimu, a to ani v době krátkého oteplení. S krmením začínáme znovu až na jaře, kdy se voda v jezírku začne trvale zvedat nad hranici 10 °C. Opět začínáme s lehkým krmivem, jímž jsme krmili ryby naposled před zimou.

Filtrační systém

Jestliže je filtr umístěn nad úrovní hladiny jezírka, před prvními mrazy filtrační systém vypneme, vypustíme z celého systému vodu tak, aby v něm nemohla zamrznout a poškodit jej. Odpojíme čerpadlo a UV lampu a uklidíme je do míst, kde nemrzne.

Zimní čas využijeme k jejich údržbě - vyjmeme a zkontrolujeme rotor čerpadla, případně jej omyjeme v kyselině chlorovodíkové (koncentrát), aby se zbavil vodního kamene. Stejným způsobem očistíme křemíkové trubice na UV lampě. Vše na závěr opláchneme v čisté vodě.

Blíží se čas zazimování zahradních jezírek.

Foto: Jezírka-zahrada.cz

Pokud máme zateplenou filtrační šachtu, gravitační filtrace a filtrace schované v šachtě nemusíme na zimu vypínat, protože u nich nehrozí, že by se poškodily mrazem. Lze ponechat zapnutou cirkulaci vody, ovšem snížíme výkon čerpadla o třetinu až polovinu.

Nezamrzající otvor

Aby měly ryby dostatek kyslíku ve vodě a zároveň měly kudy odcházet eventuální jedovaté plyny, je třeba v jezírku ponechávat po celou zimu část hladiny bez ledu. Rozhodně se však neuchylujeme k prosekávání, či prořezávání takových děr do ledu.

Hluk a otřesy, které takové zásahy v jezírku způsobují, rybám velmi vadí. A navíc hrozí, že si protrhneme fólii zakrývající dno. Existují jiné, podstatně elegantnější způsoby, jak v jezírku vytvořit trvalý nezamrzající otvor:

Kompresor se vzduchovacími kameny - kompresor umístíme do prostředí s nízkou vlhkostí, vzduchovací kámen (placky) zavěsíme cca 50 cm pod hladinu nad nejhlubší místo v jezírku. Proud bublin a vody vycházející z kamenů znemožňuje v daném místě vytvoření ledu na hladině.

Jezírku nesmí během zimy zcela zamrznout celá hladina. Ryby v něm potřebují přísun kyslíku.

Foto: Jezírka Banat

Čerpadlo zavěšené na plováku - vhodné pro jezírka do objemu 20 m3. Nejpoužívanější systém, plovák umístíme nad nejhlubší místo v jezírku, je třeba ověřit, že čerpadlo nebude odebírat vodu ode dna.

Čerpadlo se zkráceným oběhem - vhodné pro jezírka s objemem větším než 20 m3. I toto čerpadlo zavěsíme nad nejhlubší místo, cca 1 m pod hladinu. Výtlakovou hadici vyvedeme cca 50 cm nad hladinu. Ohneme ji směrem dolů a vodu necháme volně dopadat do jezírka. Pokud připojíme na ústí hadice Venturiho trysku, bude se voda více prokysličovat.

Ohřívač - Topná spirála v polystyrénovém plováku s různým výkonem. Lze ji doplnit termostatem, který ji spustí pouze, pokud teplota venku klesne na nulu. Při oteplení termostat ohřívač vypne.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků