Hlavní obsah
Jiřinky a šípky. Nezvyklé spojení ohromí každého, kdo o něj jen zavadí pohledem. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Jak pečovat v zimě o jiřiny, aby krášlily zahradu i v příštím roce

Co je na podzimu nejúchvatnější? No přece jiřinky! Kvetoucí krásky z Mexika vypadají dobře o samotě i ve skupině, a když se rozparádí, dokážou být tak svůdné, že z nich celé týdny nespustíte oči. Ani v době globálního oteplování ale naše zimní podmínky v záhonu nepřežijí. Proto hned, jak udeří první mráz, seřízněte zčernalou nadzemní část a choulostivé hlízy opatrně vidlemi vyzvedněte ze země.

Jiřinky a šípky. Nezvyklé spojení ohromí každého, kdo o něj jen zavadí pohledem. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Jak pečovat v zimě o jiřiny, aby krášlily zahradu i v příštím roce

Královna hlíznatých květin poblouznila už hodně majitelů zahrad. Nejen ohromnou škálou barev, ale i tvarů a velikostí.

Tón v tónu. Vínové svůdnice si náramně rozumí s o několik odstínů tmavším laskavcem (Amaranthus paniculatus). Zelené pozadí efekt ještě umocňuje.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Dost možná je to první květina, která vás napadne ve vzpomínkách na návštěvy u babičky. Nenechte se však mýlit. Jiřinky (Dahlia) najdou uplatnění i v moderních zahradách. Nejtěžší úkol ze všech je vybrat si z nepřeberného množství druhů a odrůd.

Květiny tisíce tváří

Jednobarevnou, či pestře žíhanou? Velkou jako talíř, nebo raději rozkošně malé pomponky? Jednoduchou, spíš než plnokvětou, aby měli radost taky motýli a včely? Tyhle otázky si musel položit snad každý, kdo se pro pěstování jiřinek rozhodl.

Jednoduše proto, že zahrada není nafukovací a druhů a kultivarů je tolik, že se k jejich poctě dokonce sepisují knihy, zakládají spolky a pořádají slavnosti.

Zahrádka v květináčích. Z tradičních květin podzimu se mohou radovat i ti, kteří zahradničí na balkoně. Nesmíte však šidit zálivku ani hnojení!

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Aby se v nich vyznali i laici, přišli botanici s uspořádáním do skupin podle tvaru květenství. Jednoduché působí nejskromněji, snadno se i kombinují. Kaktusovité jiřinky poznáte podle ježatých úborů, zatímco kulovité a pomponky vynikají dokonale zaobleným tvarem.

Náhrdelníkovité variety okouzlují nápadným barevným kontrastem mezi dvěma velikostně odlišnými paprsky jazykovitých květů.

Pestrý spolek. Nejpůvabnějším doprovodem jiřinek jsou jiné jiřinky. Ačkoliv mají každá odlišnou barvu, dojem souznění je dokonalý.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Jiřinky ze skupiny dekoračních se představují bohatě plnými úbory až do velikosti talíře se široce plochými či mírně stočenými korunními lístky, které mohou být i vícebarevné, skvrnité či žíhané.

Zvláštní půvab mají poměrně malá, mělká leknínovitá květenství připomínající rozvitý leknín. Pak jsou tu ještě anemonky, orchidejovité, pivoňkovité…

Na venkov i do města

Za laťkovým plotem u venkovské chalupy to sluší každé jiřince, protože tady jsou opravdu doma. S rozevlátým koprem, sporýši (Verbena bonariensis), krásenkami (Cosmos), řebříčkem a třapatkou (Rudbeckia) se z předzahrádky stane pestrý obraz, který zvedne náladu každému, kdo kolem projde.

Skoro černé listy. Takových odrůd mnoho není, proto budí pozornost často ještě dřív, než se nad nimi objeví první květy.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

O tom, že ani spojení tón v tónu není k zahození, vás přesvědčí vínová kombinace jiřinek s laskavcem latnatým (Amaranthus paniculatus). Pokud rádi experimentujete, vyhraďte tradičním květinám vrcholného léta a podzimu místo před šípkovým keřem. Jestli se s jiřinkami nebavíte jenom proto, že vám přijdou trochu staromódní, poohlédněte se po méně obvyklých kultivarech s tajuplně purpurovými listy.

Pohrajte si s odrůdami, které nesou čistě bílé až téměř černé úbory, přidejte k nim okrasné trávy a zajímavou zahradní plastiku. Taková kombinace spolehlivě obstojí i u moderní vily uprostřed města.

Nemůžete-li se nádherných květů nabažit, odneste si je domů do vázy. Jiřinky jsou k řezu ideální, dlouho vydrží. Navíc po něm rostliny ještě víc kvetou!

Aby přežily zimu

Ani v době globálního oteplování jiřinky naše zimní podmínky v záhonu nepřežijí. Proto hned, jak udeří první mráz, seřízněte zčernalou nadzemní část a choulostivé hlízy opatrně vidlemi vyzvedněte ze země. Nechte je na vzduchu oschnout a pak důkladně očistěte kartáčem od hlíny.

Kytice, která vydrží. Rostliny vytvářejí tolik květů, že vám nebude líto ustřihnout jich několik do vázy. Navíc jim to prospěje!

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Zdravé, dobře narostlé hlízy uložte do označených lísek a před nadměrným vysycháním a působením světla je ochraňte vrstvou dřevěných hoblin, slámy či písku. Rozhodně nepoužívejte igelit, ten zabraňuje přístupu vzduchu.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Místo, kde hlízy až do konce dubna přečkají zimu, musí být chladné, ale mrazuprosté, tmavé a suché. Ideální je sklep, nevytápěná garáž, zahradní domek či prosklený balkón. Jednou dvakrát je zkontrolujte, abyste předešli větším ztrátám v případě plísně či hniloby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků