Hlavní obsah
Vášnivé tvarování. Nejenže je to spolehlivá cesta k výjimečné zahradě, ale také odreagování od všedních starostí. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Jak mít zahradu jako ze škatulky

Na cestě k zahradě, o jaké sníme, se vyplatí naslouchat našemu srdci, ale i přírodě, která hýří pestrostí všeho druhu a je bezednou pokladnicí nápadů a inspirace. Někdy stačí opravdu málo. Čím začít?

Vášnivé tvarování. Nejenže je to spolehlivá cesta k výjimečné zahradě, ale také odreagování od všedních starostí. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Jak mít zahradu jako ze škatulky

Vytvarujeme zeleň

Živý plot, keř či stromek a vůbec celá zahrada se stanou jedinečnými tím, že jim vtiskneme kousek ze své tvůrčí povahy.

Úchvatné zelené sochy neboli topiary tvarujeme z druhů s potřebnou hustotou olistění a výbornou odolností vůči opakovanému řezu.

Od oblíbeného zimostrázu se kvůli vysokému riziku napadení zavíječem zimostrázovým upouští, místo něj si můžeme brousit ostří nůžek na tradiční tis, ptačí zob, zerav, jalovec nebo třeba poloopadavý zimolez lesklý (Lonicera nitida).

Oživíme plot

Popínavé rostliny promění oprýskanou zeď nebo fádní laťkový plot v přitažlivý vertikální prvek, který rozradostní nejen naše oči, ale taky spoustu volně žijících živočichů.

Opeřenci svá hnízda rádi schovávají mezi husté výhony břečťanu (Hedera helix), jenž má tu výhodu, že je celoročně zelený. Záplavu květů zase přinášejí pnoucí růže a plaménky (Clematis) s množstvím líbivých druhů a odrůd. Na zeď se báječně hodí samodržný, včelami zbožňovaný přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata).

Kabátek pro zeď. Přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata) je nenáročný, přátelský k živočichům a na podzim hýří barvami.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Vzbudíme zvědavost

Ostřílení designéři rádi pracují se světelnými efekty vodní hladiny jezírek a mělkých kanálů protínajících travní plochu.

Senzační efekt má i zrcadlo zavěšené na zdi, zpola zakryté popínavkami. Pozornosti neuniknou průzory ve zdi, loubí ani průchody skrze živý plot, které dávají tušit, že se za nimi nachází ještě něco dalšího. Může to být místo k posezení, socha nebo třeba ptačí sešlost u kamenného pítka.

Co se tam skrývá? Průchod v živém plotu za záhonem kostivalu svádí k objevům.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Ponecháme plodenství

Mnohé rostliny po odkvětu pokračují v představení a dekorativními šešulkami, měchýřky či terči do záhonu vnášejí vítané zpestření.

Ani ne tak barevné jako spíš tvarové, což oceníme i v chladné části roku. Už od léta zdobí zahradu plodenství něžných černuch (Nigella damascena) a kuriózních molučenek (Moluccella laevis).

Krásné i po odkvětu. Měchýřkatá plodenství černuch (Nigella damascena) jsou příjemnou změnou k pestrým květům.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Z trvalek si zajímavou strukturu nejdéle udržují oblíbené echinacey (Echinacea), řebříčky (Achillea), krvavce (Sanguisorba) či řetězovky (Physostegia). Na kompost je proto odkážeme až koncem zimy.

Pozveme motýly

Každý živý tvor, který do zahrady zavítá, nás utvrdí v tom, že děláme něco správně.

Stačí dvě hrsti semínek domácích lučních květin a v trávníku či větší nádobě vznikne ráj, v němž se to bude hemžit nejen motýly, ale také užitečnými pestřenkami, čmeláky a včelami všeho druhu. Býlí z louky nevyžaduje naši ustavičnou pozornost jako šlechtěné rostliny, hýří barvami a v letním dni, když ho rozvoní sluníčko, se stává malebnou kulisou pro chvilky nicnedělání.

Luční kvítí. I na malém pozemku se pro něj najde slunečný koutek, kde bude dobře nám i motýlům.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Provoníme vzduch

Na jaře hladí duši bohatě kvetoucí šeřík s pustorylem věncovým (Philadelphus coronarius).

Atmosféru letních dní dokresluje parfém namíchaný z růží, levandule a okrasného tabáku (Nicotiana). Podzim zavoní karamelem díky uvadajícím listům zmarličníku japonského (Cercidiphyllum japonicum).

Terapie vůněmi. Cestička lemovaná růžemi a levandulí nás zavede do říše snů.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

V zimě našemu nosu zalahodí kvítky vilínu (Hamamelis) a kaliny bodnantské (Viburnum x bodnantense).

Vyplníme plochy

Trávníky, štěrkoviště, vydlážděné plochy šířící se doleva doprava, kam až oko dohlédne, v nás dříve či později vyvolají zívání.

Ostrůvek vyžene nudu. Výhled z lavičky je po snadné proměně daleko víc vzrušující.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Když vytvoříme ostrůvkovité záhony s oblíbenými rostlinami, získá zahrada veselejší a osobitější ráz. Místo v nich najdou květiny, okrasné trávy, dokonce i dřeviny, pakliže nám to rozměry zahrady dovolí.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Platí, že lepší je mít jeden velký záhon než spoustu titěrných. Ty bývají spíš ke zlosti, zvlášť jsou-li prostřené v pravidelně sečeném trávníku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků