Hlavní obsah
Do skandinávské barevnosti je přimícháno trochu nostalgičtější atmosféry a špetka retro designu s odkazem na padesátá léta. Foto: www.modernibyt.cz

Zařizování přechodného domova svěřili do rukou architekta

Ivana s Františkem a jejich tři děti žijí v rodinném domě na Moravě. Opakované návštěvy Prahy je přivedly k myšlence pořídit si zde přechodné bydlení. Rozhodli se pro byt v novém developerském projektu v Praze 2 blízko centra.

Do skandinávské barevnosti je přimícháno trochu nostalgičtější atmosféry a špetka retro designu s odkazem na padesátá léta. Foto: www.modernibyt.cz
Zařizování přechodného domova svěřili do rukou architekta

Nemalá investice je zcela opodstatněná. Do Prahy jezdí především pracovně a opravdu často. Výhledově mohou byt o výměře 120 m2 využívat také jejich dvojčata. Zatím navštěvují gymnázium, ale s největší pravděpodobností je čeká studium na vysoké škole v Praze.

Foto: www.modernibyt.cz

Foto: www.modernibyt.cz

S architektem jste zřejmě museli mít už nějaké zkušenosti, když jste mu svěřili vytvoření vašeho interiéru a jeho vybavení až do posledního detailu.

Ivana: Ano, s prací architekta Martina Franka máme jen ty nejlepší zkušenosti. Zařizoval interiéry našeho rodinného domu a také kliniky. Tento styl moderního designu se nám líbí. Zahrnuje mnoho přírodních detailů.

Osobně blízké je mi i dekorování etnickými prvky. Interiér je vytvořen velmi prakticky a také mě těší užití přírodních materiálů, které jsou přívětivé.

Mimořádně velký rozkládací jídelní stůl osvětluje skupina různě tvarovaných svítidel Ay Illuminate a doplňují ho židle Bertoia.

Foto: www.modernibyt.cz

Závěsné kovové police (architektův design) kotvené ve stropě působí velmi odlehčeně.

Foto: www.modernibyt.cz

V jakém stadiu jste se práce na interiéru bytu ujal?

Architekt: Byt byl zcela prázdný. Hotové byly pouze povrchové úpravy, byly zde dubové dveře a dubová podlaha.

Kromě časového a finančního limitu jsme měli volné ruce. Za dva měsíce jsme totiž potřebovali mít interiér kompletně připravený k předání.

Antracitová barva stěn pomáhá potlačit ne právě ideální hnědý odstín okenních rámů a dveří.

Foto: www.modernibyt.cz

Součástí pracovny je rozkládací pohovka Gervasoni.

Foto: www.modernibyt.cz

I z důvodů finančních jsme se nechtěli pouštět do bouracích prací, proto jsme příliš nezasahovali ani do elektrických rozvodů, upravovali jsme je lokálně. Nenahrazovali jsme celou podlahovou krytinu, ale změnili jsme jen její povrch. Zbrousili jsme ji a aplikovali bílý olej s barvou. Zbavili jsme se ale klasických dubových dveří.

Nové dveře jsou téměř neznatelné. Předsíň se vám podařilo skvěle opticky zvětšit.

Architekt: Předsíň byla malá a rozbitá dveřmi. Na každé straně byly jedny až dvoje. Podařilo se ji zcelit bílým obkladem. Dveře jsou jeho součástí a s podlahou tvoří jednotný základ. Obrovská okna v místnostech a výjevy za nimi působí zase jako obrazy.

Aby interiér nevypadal příliš sterilně, použili jsme akcenty jemných smetanových, béžových a šedivých odstínů a prvky starého dřeva, které ho pocitově zahřívají.

Foto: www.modernibyt.cz

Dá se říct, že interiér sjednocuje skandinávský styl a tomu odpovídající barevnost?

Ivana: Ano. Chtěli jsme, aby interiér byl maximálně odlehčený a vzdušný.

Architekt: Použité barvy ho nepohlcují, ale spíš ho otevírají ven. Do skandinávského stylu jsme přimíchali trochu nostalgičtější atmosféry a špetku retro designu s odkazem na padesátá léta.

Použili jsme odlehčené drátěné židle i svítidla. Všude jsou měkké textilie z vlny, bavlny a lnu, které vyzařují ležérnost.

V místnosti kraluje čalouněné lůžko Pianca. Zajímavým detailem je zamlžené zrcadlo, které prostor otevírá, ale detaily se v něm zřetelně neodrážejí. Jde o fólii s kovovým efektem nalepenou na zrcadle.

Foto: www.modernibyt.cz

Předpokládám, že jste i kuchyň vyráběli na míru.

Architekt: Ano. Je vyřešena tak, aby skryla instalační jádro. Má integrovanou chladničku, mrazničku, myčku, mikrovlnnou i pečicí troubu.

Materiál kuchyňské sestavy je shodný s ostatním nábytkem v bytě. Bílý drásaný dub je použitý také na obkladech a vše je zhotoveno na míru.

Všimla jsem si mimořádně velkého stolu.

Ivana: Často se scházíme s přáteli, proto jsme potřebovali extrémně velký stůl. Tento se dá rozložit až do tří metrů osmdesáti a stále působí velmi subtilním dojmem. Je u něj dost místa i pro další dvě židle ze sousedních pokojů.

Původní akrylátová vana i stěna za ní je obložena odolnou kompaktní deskou. Stejná deska je užita jako pracovní v kuchyni a obkládají se jí i fasády domů.

Foto: www.modernibyt.cz

Proč jste použili černou barvu také na větších plochách kolem oken? Chtěli jste docílit větší dynamiky a kontrastu?

Architekt: Potřebovali jsme potlačit barevnost okenních rámů. Jsou v odstínu hnědé barvy, s níž zde zrovna nepracujeme. V antracitových plochách se ale téměř ztratí.

Černá barva se v naší barevné paletě v detailech objevuje převážně na kovových prvcích – u židlí, závěsných policových systémů, lamp, podnoží lavic a konzolových stolků – a objevuje se v jednotlivých detailech v každé místnosti.

Pouze doplňkově se zde objevují zlaté detaily – drátěné stínítko závěsného svítidla nebo vnitřní plocha lampiček apod.

S obrázky může i WC místnost působit útulně.

Foto: www.modernibyt.cz

Slovo architekta

„Opakovaná spolupráce s klientem se odvíjela na základě vzájemného poznání a důvěry. Interiér jsme zařizovali až do posledního detailu, od talířů, skleniček a příborů až po poslední polštář a povlečení.

Právě vhodné doplňky vtisknou interiéru jeho styl a atmosféru. Jejich správným výběrem a sladěním se prostor nejen zabydlí, ale hlavně i při jejich náhodném seskládání během každodenního provozu vytvoří ležérní atmosféru a prostor nepůsobí dojmem nepořádku. Tím se pak dostaví příznivý efekt, který do interiéru vnáší duši a harmonii.”

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

 Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků