Hlavní obsah
Rozdíl v tloušťce skladby s vytápěním a bez vytápění může být 3–5 mm, což je jedna vrstva lepidla s rohoží. První tzv. natápění dlažby se provádí až po kompletním vytvrdnutí lepidla. Foto: Rako

Zatímco při vytápění kamny či radiátory je rozdíl teplot vzduchu mezi podlahou a stropem až 8 °C, u podlahového vytápění tomu tak není. Teplý vzduch sálá od země do všech míst, proudí pomalu a vytváří v interiéru báječné klima.

Rozdíl v tloušťce skladby s vytápěním a bez vytápění může být 3–5 mm, což je jedna vrstva lepidla s rohoží. První tzv. natápění dlažby se provádí až po kompletním vytvrdnutí lepidla. Foto: Rako
Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Podlahové topení lze položit v celém domě či bytě, nebo instalovat do nejchoulostivějších prostor: do koupelny, vstupní chodby, okolí kuchyňské linky.

Dobrou zprávou je, že ho lze položit v podstatě pod jakoukoli krytinu – laminát, vinyl, keramickou dlažbu, dřevo. Důležité je dodržet správný návod na pokládku a maximální povrchové teploty, které může mít podlahové vytápění v kontaktu s danou krytinou.

Elektrické topné rohože jsou vhodné pro alergiky, protože nedochází k víření prachu. Nevyžadují žádnou údržbu, servis.

Foto: Ekoterm

Teplovodní, nebo elektrické?

Každá varianta má svoje výhody i zápory.

Teplovodní vytápění podlahy lze napojit na jakýkoliv zdroj tepla (kotel), teplo se rozvádí od topidla do celého domu. Je ale náročnější na instalaci, počítáme i s vyšší celkovou výškou podlahy, což při rekonstrukci může vadit. Nabízí ale vyšší akumulační schopnosti tepla.

Elektrické podlahové vytápění je investičně méně nákladné, teplotu lze regulovat snadno a přesně. Elektrická energie je ale dražší, proto je tento způsob vhodný spíše do nízkoenergetických staveb, nebo třeba do koupelny.

Systém elektrického topného vytápění je bezúdržbový, jeho životnost se rovná životnosti stavby. Interiér není nijak rušen nebo omezován jako v případě klasických radiátorů.

Foto: Ekoterm

Výhody podlahového vytápění

Přináší úsporu energie, protože umí využívat i nízkoteplotní tepelné zdroje. U plynových kotlů lze vychladit spaliny a zužitkovat i kondenzační teplo.

Je skryto očím a topí rovnoměrně v celém interiéru. Oceníme zejména u velkých místností, kde je obtížné účinně vytápět bez většího počtu radiátorů.

Topné rohože jsou umístěné přímo pod dlažbou v tenké vrstvě pružného tmelu. Rohož je vhodná spíše pro pravidelné plochy.

Foto: Fenix

Podlahu zvykáme pomalu

Čeho se máme vyvarovat? Nejčastější chybou bývá přetopené podlahové vytápění, protože pak dochází k defektům krytiny.

„Některé typy podlah vyžadují postupné natopení na začátku topné sezóny, např. za 24 hodin je dobré zvýšit teplotu o pět stupňů. Když se termostat pustí na vysokou teplotu hned, může podlahu poškodit,“ vysvětluje Daniel Čabrada z firmy Quick-Step.

Také platí: čím je hodnota tepelného odporu nižší, tím je pro podlahové vytápění lepší (nejlépe to splňuje keramika a vinyl). Důvodem jsou menší finanční náklady.

„Podlahové vytápění bych nedoporučoval pod masivní dřevo, protože má vysoký tepelný odpor a také tento materiál více pracuje s ohledem na střídání teplot. Mohou se tvořit spáry,“ říká Milan Mrkáček z firmy Kratochvíl parket profi.

Vinylová podlaha má nízký tepelný odpor a je velmi vhodná pro podlahové vytápění. Nášlapná teplota podlahy nemá přesáhnout 28 °C.

Foto: Quick-step

Keramika už nestudí

Keramická podlaha má spoustu výhod. Je odolná, skvěle se udržuje v čistotě, je pevná, nabízí mnoho dekorů, stylů a imitací. Patří ke kuchyňské lince, do koupelny i na chodbu. Všude tam, kde oceníme teplo pod bosou nohou, se podlahové vytápění vyplatí.

V koupelně se nejčastěji realizuje elektrická rohož, která se pokládá do vrstvy lepidla těsně pod dlažbu. Před samotným dlážděním ověříme funkci rohože a necháme ji opětovně vychladnout. Pozdější opravy bez bourání nejsou možné.

Elektrické podlahové topení pracuje na principu nízkoteplotního velkoplošného zdroje tepla. Teplota na povrchu podlahy je jen o 2–3 °C vyšší, než je teplota v místnosti.

Foto: Ekoterm

Pro pokládku na topnou rohož je vhodná jakákoli keramika. Jen počítáme s určitou změnou rozměrů keramiky při kolísání teplot podlahy. Poměrně k tomu se musí upravit i dilatační spáry v nášlapné vrstvě.

Rohože pro přímé vytápění mají kabely s co nejmenším průměrem, aby rozteč smyček byla malá a podlaha se rovnoměrně prohřívala.

Foto: Fenix

„Při použití topné rohože v koupelně dochází k rychlému odpaření vody na podlaze a je větší riziko tvorby vodního kamene. Musíme proto více dbát na úklid,“ říká odborník Martin Kureš z firmy Rako.

Dobré rady

Chladnější plochy a proudění studeného vzduchu, třeba u francouzských oken, omezíme instalací hustšího uložení trubek (teplovodní vytápění).

Montáž a uvádění topení do provozu musí být precizní, protože některé chyby jsou těžko odstranitelné (netěsnosti, označení a zapojení okruhů topení).

Předem musíme vědět zakrytí podlahy například pod kuchyňskou linkou, neboť v těchto místech se výrazně omezuje předávání tepla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků