Hlavní obsah
Nejen v obýváku, ale i v ložnici se uplatní nábytková dvířka v provedení fólie, unibarvy mandarinka a frézovaného tvaru. Foto: Trachea

Variabilní stěny dokážou proměnit místnost k nepoznání

Nový životní styl vnesl do našich domovů podstatné změny. Dávno už se neobklopujeme těžkými nábytkovými stěnami z rohu do rohu. Dnes převládají úsporné sestavy a programy, pro něž jsou typické nízké komody a úzké závěsné skříňky, poskytující omezený prostor pro nejnutnější uložení věci.

Nejen v obýváku, ale i v ložnici se uplatní nábytková dvířka v provedení fólie, unibarvy mandarinka a frézovaného tvaru. Foto: Trachea
Variabilní stěny dokážou proměnit místnost k nepoznání

V obýváku má více místa elektronika a televize. Proto jsou i obývací nebo televizní stěny odlehčené a využívají moderní materiály. Kromě dřeva a sektoru se objevuje sklo i kovové prvky, či lamino.

Obývací stěna Kolk (3999 Kč) je elegantní, ekonomická a praktická, má příjemné barevné provedení a jednoduché tvary.

Foto: Helcel nábytek

Některé sestavy jsou vybaveny posuvnými drážkami, další jsou s dekorativními úchyty, jiné jsou naopak bez úchytů a otevírají se lehkým stlačením.

Kritéria pro výběr

Jednotný design

Moderní stěny většinou nekombinujeme se stylovým nábytkem. To ovšem neznamená, že v moderně zařízené místnosti nemůže být jeden starožitný solitér, jenž místnost ozvláštní.

Sestavu vybíráme ve stylu ostatního nábytku, zejména v propojeném obývacím prostoru, aby nerušila celkový dojem.

Modulární sestava Logico (od 71 729 Kc) má nadčasový design v tlumených neutrálních tónech, který zaujme na první pohled. Výrobce Orme.

Foto: cskarlin.cz

Podlaha

Vždy volíme raději kontrast. Nejenže dobře působí, když si k tmavé podlaze vybereme světlou sestavu a naopak světlejší podlahu doplníme tmavším nábytkem. Tmavá potřebuje vždy prosvětlit, ať už je to podlaha, či nábytek.

Barva

Vybíráme vždy neutrální odstíny výmalby, nikoli výrazné a syté tóny.

Policové díly ze série Kallax (od 790 Kč) nabízejí různé rozměry bez dvířek i s dvířky v několika barvách, také v dezénu dřeva, v matu i lesku. Jsou vhodné do všech moderních interiérů.

Foto: Ikea

Prostor

Podle osvědčeného pravidla „méně znamená více“ volíme úměrné množství skříněk, komod a polic. Do malého prostoru umístíme menší sestavu, skládající se jen z několika prvků.

V prostornější místnosti si můžeme dovolit více komponentů. Při výběru sestavy je důležitá výška, šířka i délka odpovídající dispozici místnosti. Výhodou je široký výběr systémů v různých cenových hladinách.

Úsporná TV sestava z osvědčeného systému Bestä (jednotlivé díly od 1200 Kč) v bílém provedení patří do místnosti menších rozměrů.

Foto: Ikea

Materiál a cena

Není nad dřevo, ale místo masivu si lze vybrat dýhu, která také působí přírodním dojmem a ceny jsou přijatelnější.

U ceny vždy záleží na počtu kusů, ale základní sektorové sestavy najdeme už od 4000 Kč, od 8000 Kč se pohybují ceny jednoduchých kvalitních stěn a masivní obývací programy o více komponentech lze sestavit už od 20 000 Kč.

Jednotlivé moduly sestavy Logico (od 84 724 Kč) si lze nechat sestavit podle dispozic bytu a vlastního přání tak, aby tam padly jako ulité. Výrobce Orme.

Foto: cskarlin.cz

 

Volba stylu

Sektorový nábytek

Kupujeme ho nejen proto, že je variabilní, funkční a cenově dostupný, ale lze ho rozšiřovat o další prvky ze stejné typové řady. Sektorový systém se skládá z jednotlivých skříněk různých výšek, komod, polic, knihoven a TV stolků. Jednotlivé kusy jsou již smontované a dají se lehce uspořádat. Stěny jsou vzdušné, moderní a většinou i barevně kombinovatelné.

Rustikální sestavy

Hodí se do větších prostor, kde vyniknou detaily jako kovové úchyty, ozdobné kování, ale patří do cenově vyšší kategorie.

Modulární systém Bestä (jednotlivé díly od 1200 Kč) představuje variabilní nábytek, který si lze pořídit v několika barvách, různě kombinovat a poskládat podle vlastního návrhu. Splňuje nároky na moderní bydlení.

Foto: Ikea

Moderní obývací stěny

Hodí se i do panelákových bytů, kde není moc místa. Většinou postačí skříňka na stěnu, pár polic, nízká komoda s výsuvnými zásuvkami pod televizní stolek a moderní sestava je hotová.

Jinak sestavená modulární závěsná knihovna Airport (cena dle použitých komponentů, materiálu a povrchového zpracování) složená z tyčí v různých rozměrech, polic z lakovaného dřeva a úložného boxu, výrobce Cattelan.

Foto: JV Pohoda

Pro tento typ nábytku je charakteristický malý počet kusů v módních barvách, jako jsou bílá, zelená, černá, žlutá nebo červená. V materiálech převládá lamino, plast, kov a dřevo.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků