Hlavní obsah
Vanová zástěna upevněná do bílého rámu je z čirého skla. Dá se připojit i k rohové vaně Rosa II, která vyjde i se zástěnou na 11 463 Kč (Ravak). Foto: archiv firem Ravak , Právo

Máte málo místa na samostatný sprchový kout a při sprchování ve vaně postříkáte celou koupelnu? Při sprchování ve vaně si můžeme vytvořit podobný komfort jako ve sprchovém koutě. Řešením může být spolehlivá vanová zástěna.

Vanová zástěna upevněná do bílého rámu je z čirého skla. Dá se připojit i k rohové vaně Rosa II, která vyjde i se zástěnou na 11 463 Kč (Ravak). Foto: archiv firem Ravak , Právo
Vana jako sprchový kout pomocí praktické zástěny

Aby voda zbytečně nestříkala, pořídíme sprchovou zástěnu se skleněnou nebo umělohmotnou výplní. Funkci zástěny může plnit i závěs z PVC, který barvou a vzorem koupelnu sice doladí, ale na estetičnosti jí opravdu nepřidá. Vhodnější je bezesporu pevná zástěna.

Zvažujeme typy zavírání i rámu

Při sprchování by taková zástěna neměla obtěžovat, měla by poskytovat velkou volnost pohybu. Při volbě typu zástěny bereme hlavně v úvahu dispoziční možnosti koupelny. Zejména manipulační prostor kolem dveří, které u pevných zástěn mohou být otvírací, skládací, křídlové, otočné či posuvné.

:.Dvojdílná vanová zástěnafoto: Právo/archiv firmy Jika

Také počítáme s tím, že standardní zástěny jsou umístěné v rámu se skleněnými či plastovými výplněmi v různých obměnách. Ale mohou být uchyceny pouze v pantech. Rámy, profily a panty jsou na výběr v nerez oceli, chromované, aluchromové, hliníkové, matné, stříbrné nebo bílé - většina výrobců nabízí různé škály barev.

Jak sladit zástěnu s vanou

I vana musí splňovat určité požadavky - na sprchové straně by měla být co nejširší (k dostání jsou i typy ukončené kruhem o průměru až 90 cm) a její dno by mělo být rovné a neklouzavé, abychom mohli bezpečně stát.

:.Vanovou zástěnu VS3 Santro s umělým sklem za 3490 Kč lze sklopit na stěnu tak, aby v koupelně nezabírala místo. foto: Právo/archiv firem Ravak

Zástěny jdou připevnit ke všem typům van, ale každý výrobce doporučuje ke konkrétní vaně určitou zástěnu. Způsobů uzavření vany zástěnou je mnoho a pro každý typ většinou najdeme u jednoho výrobce několik variací.

Rozměry
Šířka vanových zástěn není standardní, zato výška se pohybuje mezi 1300-1400 mm.
Na výběr jsou zástěny sklopné, posuvné, otočné - překrývající vanu částečně nebo celou. Některé z nich se dají po sprchování lehce sklopit ke stěně tak, že nejsou téměř vidět.
Skládací vanové kruhové nebo polokruhové zástěny mohou vytvořit uzavřenou sprchovací kabinu v rohu nebo uprostřed.
U vany v rohu nebo v nice dáme přednost posuvným dveřím umístěným po délce vany. Tím vytvoříme dostatečně prostornou kabinu pro sprchování.
Nejvíc tvarů, způsobů umístění a variant existuje u skládacích zástěn. Při jejich výběru pamatujeme na dostatek místa pro pohyb v souladu s umístěním, velikostí i tvarem vany a baterie.

 

Akrylát, nebo sklo?

Chceme-li si usnadnit údržbu a úklid, rozhodně vsadíme na bezpečnostní sklo. To je většinou opatřené vodě odolným povrchem, který má různá obchodní označení, ať už Anti-Plaque, Aqua-Perle, Koralle GlasPlus, Ravak Anticalc, EverClean a další.

:. Vana Libra se zástěnou je výhodná kvůli svým kolmým stěnám, které umožňují dobře využít prostor. foto: Právo/archiv firmy Villeroy & Boch

Bezpečnostní sklo může být čiré, ale také se sítotiskem, kouřové nebo dekorované. Je silné 6 až 10 mm podle toho, zda je zarámované či nikoli. Sklo bez rámů působí transparentněji. Je odolné proti nárazu i vůči vysokým teplotám. Při rozbití se rozpadne na jemné tupé úlomky.

Zástěny z plastu nejsou možná tak elegantní, ovšem jejich předností je: nižší pořizovací cena, nízká hmotnost, snadná manipulace a montáž. Pro zástěny bez rámů se hodí lehká akrylová skla. Jejich nevýhodou je však snadné poškrábání, pracnější a proto častější čištění.

Vhodnější jsou tabule s reliéfním motivem kapek, mezi nimiž se kapky vody ztratí.

Plastové zástěny
Skleněné výplně

 foto Sanitec
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků