Hlavní obsah
Zleva: sauna od studia Modulorbeat v německém Bochumu je určena pro jednu osobu, vysoká sauna s názvem Husa aktuálně vznikla v Praze u Betlémského náměstí. Foto: archiv Galerie Jaroslava Fragnera, Roman Mensing, Artdoc.de, Jiří Straka

V Praze vyrostla nevšední sauna s názvem Husa, je součástí výstavního projektu

Součástí pražské výstavy Sauna s podtitulem Architektura požitku je i objekt sauny na nádvoří u Galerie Jaroslava Fragnera vedle Betlémské kaple. Vysoká venkovní sauna s názvem Husa je od studia H3T Architekti. V ní si mohou návštěvníci sami vyzkoušet saunování a přiblížit si tento společenský a relaxační fenomén.

Zleva: sauna od studia Modulorbeat v německém Bochumu je určena pro jednu osobu, vysoká sauna s názvem Husa aktuálně vznikla v Praze u Betlémského náměstí. Foto: archiv Galerie Jaroslava Fragnera, Roman Mensing, Artdoc.de, Jiří Straka
V Praze vyrostla nevšední sauna s názvem Husa, je součástí výstavního projektu

V několikapatrové sauně jsou elektrická kamna, ochlazuje se prostřednictvím kádě s vodou a venkovní sprchy. Návštěvníkům je k dispozici i převlékárna, ručníky a deky jsou k dispozici v rámci ceny za vstupenku.

Kapacita je díky velkému zájmu navýšena na deset osob. Pokud ale chcete architektonicky zajímavou saunu navštívit, je třeba si v galerii rezervovat termín.

Sauna v bývalém doku ve švédském Gothenborgu od Raumlaboru má průmyslový vzhled.

Foto: archiv Galerie Jaroslava Fragnera, Raumlaborberlin

Saunování je typickou společenskou a relaxační aktivitou severských zemí. Skandinávský design se u nás v posledních letech stává stále oblíbenějším a spolu s ním i skandinávské zvyky včetně saunování.

Důkazem toho je vznik řady veřejných saun v hlavním městě, netradiční projekty typu přírodní sauna v Mokropsích nebo Lázně na lodi se saunou s výhledem na Pražský hrad.

Největší sauna Sami Rintala v norském Saltu pojme desítky lidí.

Foto: archiv Galerie Jaroslava Fragnera, Salted.no

Sauny jsou nejen funkčním prostředím, ale také architektonickým a designérským dílem. Právě z tohoto hlediska je ukazuje výstava v Galerii Jaroslava Fragnera.

Představují se sauny z různých koutů světa i různých období, návštěvníci se dozví o tradicích saunování ve Skandinávii, Rusku, České republice nebo třeba u Eskymáků nebo indiánů.

Plovoucí sauna od H3T Architekti vznikla v Čechách.

Foto: archiv Galerie Jaroslava Fragnera, archiv H3T Architekti

K vidění je dřevěná, prosklená, betonová, mobilní sauna na kolečkách, sauny umístěné na vodě i pod zemí. Nechybí ani práce slavných architektů, třeba skandinávského architekta Samiho Rintaly nebo berlínského ateliéru Raumlabor.

Sauna Sami Rintala v norském Saltu zaujme originálně řešeným interiérem a písčitou podlahou.

Foto: archiv Galerie Jaroslava Fragnera, salted.no

„Saunování má silnou tradici i v České republice. Lázeňství na našem území bychom mohli datovat již od středověku, vždy bylo spojováno s kvalitní architekturou, a mnoho předních tvůrců se podílelo na vzniku zajímavých realizací pro sportovní, zdravotní, očistné i relaxační aktivity,“ říká ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.

Sauna v bývalém doku ve švédském Gothenborgu od studia Raumlabori pražské lázně na lodi od H3T Architekti mají inspirativní interiér.

Foto: archiv Galerie Jaroslava Fragnera, Raumlaborberlin, archiv H3T Architekti

Na vzniku výstavy se podílel i ateliér H3T v čele s Vítem Šimkem, propagátor saunování a šéfredaktor revue Bazén & sauna Jiří Kouba a Karel Dyntar, zakladatel a majitel české společnosti Dyntar, zabývající se výrobou saun. Na únor jsou v rámci výstavního programu připraveny jejich přednášky.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Výstava probíhá do 10. března na adrese Praha 1, Betlémské náměstí 5a. Otevřeno je od úterý do neděle od 11 do 19 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků