Hlavní obsah
Čistička odpadních vod v Praze na Císařském ostrově, ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Světový den vody je letos zaměřen na téma odpadních vod

Tématem letošního Světového dne vody, jenž připadá na 22. března, jsou vody odpadní. Organizace zabývající se životním prostředím a vodohospodářstvím poukazují při té příležitosti na skutečnost, že 80 % odpadních vod, které lidstvo celkově vyprodukuje, se vrací do ekosystému zpět, ovšem bez jakékoli úpravy, nebo dokonce znovu použitých.

Čistička odpadních vod v Praze na Císařském ostrově, ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Světový den vody je letos zaměřen na téma odpadních vod

Uváděné hodnoty jsou důvodem, proč jsou lidé (1,8 miliardy na celém světě) odkázáni na zdroje pitné vody kontaminované fekáliemi, takže jsou v neustálém nebezpečí nákazy cholerou, úplavicí, břišním tyfem a dalšími chorobami.

Nebezpečná voda a s ní související nedostatečná hygiena jsou tak každoročně příčinou 842 tisíc úmrtí na světě. Vyplývá to z informací, které médiím poskytla česká nadace Partnerství, která už přes 20 let pomáhá lidem pečovat o životní prostředí prostřednictvím grantů, jež jim na takovou činnost sama poskytuje, společně s odbornými službami nebo poradenstvím atd.

Dle studií vytvořených pro OSN lze očekávat, že v porovnání se současnými 50 procenty bude do roku 2050 žít takřka 70 procent všech lidí na planetě ve městech. Právě ta ale zejména v rozvojových zemích nemají k dispozici infrastrukturu v potřebném stavu a rozsahu a rozhodně ne zdroje a zařízení umožňující efektivní a udržitelný způsob zacházení s odpadními vodami.

Přitom právě odpadní vody by podle studií bylo možné dále a účelně využívat. Po bezpečně úpravě mohou sloužit i jako zdroj energie, živin a dalších recyklovatelných materiálů.

Vybrané akce pořádané při příležitosti Světového dne vody v ČR

Čeští zájemci o téma vody mají možnost na mnoha místech v republice navštívit vodárny a vodárenské společnosti, které při příležitosti Světového dne vody pořádají přednášky, prohlídky nebo dny otevřených dveří.

Patří k nim například společnost Povodí Labe (vodní dílo Pařížov). Přednášky a komentované prohlídky nabízejí ale především četné čističky odpadních vod. Na návštěvníky se ve středu těší například v Říčanech, v Nových Sadech v Olomouci, v Kralickém Háji v Prostějově, ve Zlíně-Malenovicích, v Uničově, Jičíně, Hořicích, Staré Pace, Kopidlně, Ostroměři nebo v Lázních Bělohrad. Speciální program na náměstí Míru v Mělníku a v jeho podzemí přichystala společnost Voda Jelenice.

Přednášku na téma Sucho a výkyvy počasí mají zájemci možnost si vyslechnout v sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě.

Pro zájemce připravily prohlídky a přednášky i Středočeské vodárny ve svých provozovnách v Kladně-Rozdělově, v čističce OV v Kralupech nad Vltavou, v Mělníce-Mlazenicích a v čerpací stanici v Mělnické Vrutici.

Na komentovanou prohlídku se mohou těšit i návštěvníci, kteří zavítají do strojovny v Bazénu Náplavka v Brně – Starém Lískovci.

Také v následujících dnech mohou zájemci o tematiku vody a zacházení s ní navštívit četné provozovny. Přehled akcí lze nalézt například na webu nase-voda.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků