Hlavní obsah
Dříve potemnělý byt provzdušnila otevřená dispozice centrální obytné části, kterou tvoří obývací pokoj, pracovna, jídelna a kuchyňský kout. Foto: www.modernibyt.cz

Stísněný byt proměnil architekt ve vysněné místo k životu

Radek bydlel od dětství na sídlišti. Když se mu naskytla možnost získat své první bydlení v bytovce v klidné lokalitě plné zeleně a s úžasným výhledem na pražské panorama, neváhal ani minutu. Jak už to tak ale bývá, vždycky je něco za něco.

Dříve potemnělý byt provzdušnila otevřená dispozice centrální obytné části, kterou tvoří obývací pokoj, pracovna, jídelna a kuchyňský kout. Foto: www.modernibyt.cz
Stísněný byt proměnil architekt ve vysněné místo k životu

Co se stane, když k rekonstrukci bytu přizvete architekta a nejlepšího kamaráda v jedné osobě? Zaprvé o něj můžete velmi snadno přijít, protože do hry vstupují úplně jiné emoce, než když jste „obyčejný“ klient. Zadruhé můžete vztah upevnit a získat pro své bydlení to nejlepší.

Ukládání v chodbě zajišťuje na míru vyrobený sloup s otevřeným a uzavřeným výsuvným botníkem a skříní na kabáty.

Foto: www.modernibyt.cz

V případě Radka šlo o byt, který bylo třeba nejprve obnažit na dřeň a převrátit jeho dispozici naruby, aby se z něj mohlo vyloupnout vysněné místo k životu. Tento úkol svěřil kamarádovi, s nímž strávil léta ve školní lavici na gymnáziu, architektovi Pavlu Lejdarovi a architektonickému ateliéru Artikul.

Kuchyň s dispozicí do L vyrobili na míru truhláři. Kromě klasických horních a dolních skříněk nechybí ani promyšlená spíž na suché potraviny a malé spotřebiče.

Foto: www.modernibyt.cz

Každá dlaždice obkladu za pracovní deskou z umělého kamene je složená z mixu 4 vzorů v několika variantách. Poskládat je tak, aby se motivy vedle sebe neopakovaly, byl další z rébusů pro architekty ze studia Artikul.

Foto: www.modernibyt.cz

Největším nedostatkem Radkova bydlení byl stísněný panelákový dojem, kterým byt působil navzdory slušné rozloze 70 m2.

Interiéru vládnou neutrální tóny kombinované s akcenty v živých barvách. Jedním z nich je například obraz z Galerie Kvalitář.

Foto: www.modernibyt.cz

Své udělaly také nepříliš šťastné zásahy předchozího majitele, který původní řešení z 50. let posunul k obkladům a výmalbě z éry zlatých devadesátek hrajícím všemi barvami. Tyto vady na kráse odstranili architekti změnou dispozice s otevřenou centrální částí, která v sobě spojuje obývací pokoj s jídelnou a kuchyňským koutem. Aby k ní však mohlo dojít, bylo třeba několik dalších poměrně náročných řešení.

Byt ukrývá řadu na první pohled neviditelných vychytávek. Například pracovní stůl, jehož deska se dá rozložit do tvaru písmene L, nebo propojení počítače s televizí.

Foto: www.modernibyt.cz

Nástrahy rekonstrukce

V první řadě bylo třeba překopat rozvody, které vedou nyní v podhledové části předsíně. Ke slovu se přihlásila také přečerpávací stanice, která zajišťuje distribuci vody a odpadu mezi protilehlými částmi bytu. Tyto technologické lahůdky si vyžádaly i nadstandardní řešení úložných prostor, jejichž výroby se zhostili truhláři.

Ložnice vyzývá k odpočinku jemnou kombinací bílé a béžové. Čistý vzhled oživuje vliesová tapeta z kolekce Josephine od značky Lavmi.

Foto: www.modernibyt.cz

Přečerpávací stanice se ukryla v útrobách části kuchyňské linky, která slouží zároveň jako spíž. Dříve obnažené stoupačky a kotel na toaletě skryla nová úložná stěna, v níž zbylo místo i na mycí prostředky nebo na kyblík s mopem.

Na kosmetické drobnosti je připravená polička a uzavřené boxy spojené se zrcadlem. Na pračku a špinavé prádlo je vyhrazen prostor v atypicky řešených umyvadlových skříňkách.

Foto: www.modernibyt.cz

Hold českým značkám

Z původní podoby bytu zůstala jen parketová podlaha, která prošla repasí. Tu doplnil nábytek z dubového masivu a dýhy a neutrální odstíny šedé a krémově bílé.

Co nevyrobili truhláři, to bylo na Radkovo přání pořízeno v obchodech českých výrobců, jako je Ton, Lucis, Rott design nebo Lavmi.

Původní stav

Foto: www.modernibyt.cz

Původní stav

Foto: www.modernibyt.cz

„Jelikož jde o první vlastní bydlení, snažili jsme se jej pojmout maximálně nadčasově a ponechat i nějaký prostor k budoucímu dozařízení,“ konstatuje Pavel Lejdar a jedním dechem dodává, že v tomto ohledu má Radek jasně nastavené mantinely.

Původní stav

Foto: www.modernibyt.cz

„Bohužel má tu smůlu, že jsme kamarádi, a tak se běžně stává, že když přijdu na večeři, všechno, co se mi nelíbí, sundávám a schovávám do skříní.“

Slovo architekta - Ing. arch. Pavel Lejdar
„Velkým problémem řady bytů bývají poddimenzované úložné prostory. Ty jsme zde řešili atypickým nábytkem, který jsme nechali vyrobit s naprosto jasnou představou o tom, čemu konkrétně bude každá polička sloužit. S Radkem, který je ohromný systematik, jsme plánovali vše do detailu – při návrzích jsme zakreslovali skříňky na mycí prostředky, žehlicí prkno a další, aby opravdu všechno mělo své místo a byt mohl být dokonale funkční.“

Anna Martinková, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků