Hlavní obsah
Tvar jídelního stolu není samoúčelný. Přirozeně navazuje na kuchyň, prakticky skrývá trubky topení, elektrické a datové zásuvky i vypínače. Rafinovaně je v něm zabudováno i osvětlení stolu, takže elektrické vedení nebylo třeba zasekávat do stropu. Foto: www.modernibyt.cz

Starší panelákový byt se proměnil v minimalistický ráj pro majitelku a její kočky

Kočky by nevolily Whiskas, jak hlásá televizní reklama, ale beze zbytku a na míru jejich pohodlnému životu zařízený interiér. Přesně takový totiž Jana připravila sobě a svým kočkám přebudováním staršího panelového bytu na Zbraslavi.

Tvar jídelního stolu není samoúčelný. Přirozeně navazuje na kuchyň, prakticky skrývá trubky topení, elektrické a datové zásuvky i vypínače. Rafinovaně je v něm zabudováno i osvětlení stolu, takže elektrické vedení nebylo třeba zasekávat do stropu. Foto: www.modernibyt.cz
Starší panelákový byt se proměnil v minimalistický ráj pro majitelku a její kočky

Váš interiér působí opravdu stroze. To jste zamýšlela s ohledem na vaše domácí mazlíčky?

Jana: Samozřejmě jsem vzhled interiéru přizpůsobila Puci a Čiky, ale spíše proto, aby zde nebylo něco, co by jim mohlo ublížit. Byt se musel líbit především mně. Preferuji minimalismus. Nepotrpím si na žádné zdobení, a už vůbec nemám ráda plno zbytečností a drobností rozesetých kolem sebe, žádné doplňky, které by mě obtěžovaly v běžném provozu. Věděla jsem přesně, co chci.

Kuchyň je zhotovená z laminátu stejně jako deska v barvě grafitu, kterou je obložená stěna za ní. Originální prvek je podpořen nasvícením LED diodami. Linka zahrnuje vestavnou chladničku s mrazákem, varnou desku, troubu, digestoř i mikrovlnnou troubu.

Foto: www.modernibyt.cz

Původně jsem už byla rozhodnutá pro jiné studio, ale náhodou jsem ještě zašla do showroomu De.fakto, kde se mě ujal designér Filip Hejzlar. Doporučil mi různé možnosti, které mě oslovily. Byl velmi vnímavý k mým potřebám a měla jsem dojem, že mi čte myšlenky – proto jsme se domluvili na spolupráci. Nakonec jsem celý projekt i jeho realizaci svěřila této společnosti.

S jakým záměrem jste k rekonstrukci přistupoval?

Designér Filip Hejzlar: Interiér jsem pojal jako jeden velkorysý prostor, kde je chodba oddělena od obývacího prostoru a ložnice nábytkovou stěnou. Původní WC a koupelna byly spojeny v jeden celek a asi o dva metry čtvereční zvětšeny. Nyní tvoří jediný uzavřený prostor v bytě.

Pohodlné sezení v obývacím pokoji zajišťuje sofa v šedivém odstínu značky Verzelloni Itaca, minimalistické prostředí podporuje jednoduchá silueta originální černé stojací lampy značky Skitch.

Foto: www.modernibyt.cz

Veškeré úložné prostory jsou soustředěny do monobloku, který sahá od podlahy až ke stropu a je v něm ukrytá i rozvodná elektroskříň, klasická šatní skříň, botník apod. Bílý monoblok dělí nika v dřevěném dekoru, která ho nejen esteticky ozvláštňuje, ale zároveň i prakticky slouží k odložení předmětů denní potřeby, například mobilu, kabelky apod.

Důležitou součástí bytu byla i práce s přímým a nepřímým osvětlením. Zajímavý efekt vytváří nepřímé osvětlení niky, ale i osvětlení nad a pod kuchyňskou linkou. Kompaktní kout na spaní je zhotoven tak, aby v něm nevznikly žádné škvíry, kde by mohly uvíznout kočky, je vybaven osvětlením vhodným pro čtení, ale i k běžné manipulaci s lůžkovinami. Vysoké čelo postele působí také jako akustická izolace proti případnému hluku z chodby za stěnou.

Kompaktní kout na spaní je zhotoven tak, aby v něm nevznikly žádné škvíry, které by mohly být nebezpečné pro kočky. Postel je vybavena výsuvnými prostory.

Foto: www.modernibyt.cz

Ve všech prostorách interiéru se prolínají použité materiály – lamino ve světlém odstínu dřeva a bílá barva lamina v polomatu. Kromě židlí a sofa je byt kompletně vybavený nábytkem zhotoveným na míru v designu naší společnosti.

Do jaké míry jste ovlivnila výslednou podobu interiéru?

Jana: Z pětadevadesáti procent výsledek odráží původní návrh Filipa Hejzlara, který mě nadchl. Trvala jsem spíš na detailech. Přála jsem si všechno schovat, nikde žádné úchyty, potřebovala jsem, aby nikde nevznikly žádné špatně dostupné kouty a škvíry, požadovala jsem vysoké čelo postele, nechtěla jsem myčku, materiál kůži, moc textilií apod.

Mám ráda černou barvu, ale chápu, že by ve větší míře do malého bytu nebyla vhodná. Ale mám ráda i bílou a hnědou. Třeba by mě nikdy nenapadlo takto skvěle vyřešit jídelní stůl, který je praktický ve všech ohledech a navíc působí jako osvěžující prvek interiéru.

Byt ale není příliš velký – postačí vám i výhledově? Neinvestovala jste příliš do malého panelového bytu?

Jana: Byt jsem zdědila a do rekonstrukce se pouštěla s tím, že zde chci pohodlně žít se svými kočkami. Pokud by nastala změna, budu ji řešit pak a podle okolností. Zatím mi byt ve velikosti 39 m² vyhovuje.

V nábytkové sestavě koupelny je integrovaná pračka, která je ukrytá za dvířky. Na laminátové desce v dekoru šedá bříza je posazeno umyvadlo. Podlahu tvoří lapovaná velkoformátová dlažba typ Cementi Negro a obklad Silk white matte.

Foto: www.modernibyt.cz

Plánuji zde ještě pořídit hliníkové žaluzie a na stěnu si chci zavěsit grafiku, která zatím čeká na zasklení. Kočkám bych ráda dopřála nějaký pěkný designový strom, který by sem dobře zapadl a nenarušil stylovou čistotu interiéru.

Těším se, že si pořídím i pár ryze praktických drobností – například porcelán, povlečení, ručníky apod., které teď mohu s radostí ladit s novým moderním interiérem. Hodně času mi zabere práce, ale tady jsem doma a v pěkném prostředí. Když přijdu domů, otevřu dveře a vyhrnou se na mě moje zvířata, jsem spokojená – tady jsme doma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků