Hlavní obsah
Pohled ze severu. Kombinace bílé a antracitové barvy dodala členitému domu tradičního tvaru eleganci a moderní ráz. Výrazná horizontální linie bíle omítnutého podbití opticky odlehčuje výraznou střechu. Foto: www.mujdum.cz

Sněhobílá fasáda dodala vile ušlechtilý vzhled

Rukopis architekta Jiřího Houši poznáte mezi rodinnými domy zpravidla na první pohled. Charakterizují ho členitost, výrazná valbová střecha, masivní cihelná fasáda, nadstandardní komfort. Sněhobílá fasáda dodala nové vile, postavené nedaleko Prahy, zcela odlišný, ušlechtilý až éterický vzhled, bydlení si ale zachovává útulný ráz.

Pohled ze severu. Kombinace bílé a antracitové barvy dodala členitému domu tradičního tvaru eleganci a moderní ráz. Výrazná horizontální linie bíle omítnutého podbití opticky odlehčuje výraznou střechu. Foto: www.mujdum.cz
Sněhobílá fasáda dodala vile ušlechtilý vzhled

Rodina původně bydlela ve starším montovaném domě, přáli si však více místa a také komfortnější a modernější bydlení. Díky šťastné náhodě koupili pozemek v krásném prostředí v příměstské čtvrti.

Výrazné přesahy střechy vytvářejí prostor pro příjemné kryté terasy a lodžie ve střeše.

Foto: www.mujdum.cz

K parcele mezi staršími vilkami, chatami a zahradami se přijíždí klidnou ulicí, kterou stíní stará listnatá alej, nedaleký les nabízí příjemné procházky a vyjížďky na kole.

Vstupní halu a fitness odděluje zcela transparentní prosklená stěna.

Foto: www.mujdum.cz

„Máme rádi moderní design, ale nechtěli jsme ztratit intimitu a ,teplo domova‘,“ říká majitelka domu.

„Vzhledem k charakteru této čtvrti jsme se proto rozhodli pro členitější stavbu se sedlovou střechou. V časopisech a na internetu se nám líbily projekty architekta Jiřího Houši, které nejlépe odpovídaly našim představám. Mají vyhraněný charakter, velkorysou koncepci, jsou moderní, ale zároveň působí útulně.“

Foto: www.mujdum.cz

Foto: www.mujdum.cz

Stavba byla původně navržena s přizdívkou z režných cihel, nakonec ale zůstala na přání majitelky čistě bílá a pod sněhovou omítkou je nadstandardně zateplena.

Zábradlí z čirého bezpečnostního skla odhaluje profil monolitického železobetonového schodiště. Halu zdobí velká fototapeta – fotografie z rodinného alba.

Foto: www.mujdum.cz

Foto: www.mujdum.cz

Půdorys architekt upravil „na míru“ potřebám rodiny a situaci na pozemku. Dům stojí v jihozápadní části parcely, kde je vjezd na pozemek a přístup z ulice, zatímco v klidové zadní části pozemku je rekreační trávník s terasou a bazénem.

Dispozice připomíná tvar široce rozevřeného písmene U, které objímá a chrání polootevřené atrium. Křídlo orientované do ulice obsahuje garáž, šatnu, vstupní halu, pokoj pro hosta, technické a sociální zázemí a domácí fitness.

Kuchyň je otevřena do jídelny a obývacího pokoje. Linka z německé výroby lakovaných MDF desek s vysokým leskem má masivní pracovní desku z černého kamene s integrovaným dřezem.

Foto: www.mujdum.cz

„Některé zděné příčky nahradilo na naše přání čiré sklo, takže hned od vstupu do domu se otevírá volný, patnáct metrů dlouhý průhled celým přízemím přes ústřední schodišťovou halu do společné obývací části a dále do zahrady,“ pochvaluje si majitelka.

Většinu oken tvoří posuvné a pevně zasklené prosklené plochy na celou výšku místnosti, které poskytují maximální prosvětlení a sblížení se zahradou. První dojem z interiéru je tedy mnoho světla a rozlehlý prostor.

Hlavní pohledová a dispoziční osa z obývacího pokoje přes jídelnu, schodišťovou halu až po vstup do domu je díky proskleným stěnám zcela otevřená. Šedobílá barevná kombinace přechází z exteriéru do interiéru.

Foto: www.mujdum.cz

Přes jídelnu se prochází do relaxační části se sezením, která má o dva stupně sníženou úroveň podlahy. Od dřevěné terasy a trávníku ji dělí jen posuvná prosklená stěna.

Foto: www.mujdum.cz

Otevřená schodišťová hala rozděluje podkroví na ložnicovou část se dvěma pokoji, koupelnou a šatnou a na samostatný byt pro dospělou dceru a jejího syna předškolního věku.

Podkroví má praktické plovoucí podlahy. Do apartmá dcery se prochází přes kuchyň s jídelnou. Jednolitý podkrovní prostor je členěn vestavěnými skříněmi, jejichž zadní stěnu zdobí fototapeta.

Foto: www.mujdum.cz

Byt má výhled do zahrady, architekt jej koncipoval jako spojitý volný prostor s kuchyní, jídelnou, sezením a ložnicí „v jednom“, pouze koupelnu a dětský pokoj oddělují dveře.

Přirozená členitost, daná konstrukcí krovu, šikmé stropy, střešní okna, vikýře a terasa mu dodávají půvabný útulný ráz.

I v podkroví dodržela majitelka domu základní kombinaci antracitové a bílé barvy.

Foto: www.mujdum.cz

Cit pro detail a tíhnutí k dokonalosti se projevuje v celém interiéru. Všechny vnitřní povrchy jsou perfektně provedeny – podlahové stěrky, velkoformátové dlažby, štuky, betonové schodiště.

Kombinace bílé a antracitové barvy, která vyjadřuje střízlivost, čistotu a eleganci, přechází z exteriéru i do interiéru.

Foto: www.mujdum.cz

Atmosféru jednotlivých místností oživují barevné akcenty – fialová, červená, žlutozelená. Každá kombinace je citlivě vyvážena tak, aby celek vyzníval střízlivě, ale ne studeně.

Navíc lze nadčasový základ snadno doplňovat a obměňovat. Dominantní roli vždy přebírá výhled do krásné zahrady, což je pro rodinu největší hodnota.

Zaujalo nás - hra se světovými stranami

Obývací křídlo svírá se střední částí dispozice tupý úhel, směřuje svou podélnou osou k východu a okna sem vedou ze tří stran. Díky šikmé orientaci vnitřní prostor získal jižní i západní slunce a také více soukromí – od sousedů není do interiéru vidět.

Názor majitelů

„V domě se cítíme příjemně a uvolněně. Obvodový plášť má vynikající tepelně izolační vlastnosti. Z těchto důvodů jsme si vybrali i kvalitní hliníková okna s izolačními dvojskly. V zimě jsou tepelné ztráty minimální, v létě přesah střechy poskytuje příjemný stín a slunce dovnitř nepraží. Uvnitř je po celý rok stabilní klima.“

Autor: Ing. arch. Jiří Houša
Narozen v Čáslavi, vystudoval architekturu na ČVUT Praha. Do r. 1990 byl zaměstnancem Spojprojektu Praha, dále pracoval jako samostatný projektant. V r. 1996 založil projektový ateliér Villa. Věnuje se navrhování rodinných domů od studie až po realizaci a další projektové činnosti. Jeho stavby získaly řadu ocenění v soutěži Dům roku.
Napište nám
Postavili jste dům nebo rekonstruovali byt a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz

Technické údaje

Zastavěná plocha: 301 m²

 

Užitná plocha: 591 m²

 

Konstrukce: betonové základové pasy a železobetonová základová deska, zdicí systém Porotherm, v podkroví pěnosilikátové tvárnice, vnější kontaktní zateplení minerální vlna 100 mm, vnější termoizolační omítka, stropy a schodiště železobetonové monolitické, dřevěný krov

 

Výplně otvorů: prosklené plochy a okna hliníková s izolačními dvojskly, vnitřní dveře atypické bezfalcové do obložkových zárubní – dýhované, lakované a skleněné

 

Vytápění: ústřední, zdroj energie tep. čerpadlo Stiebel Eltron, v přízemí i v patře teplovodní podlahové vytápění, krb s krbovou vložkou, v podkroví klimatizace

 

Dodavatel: f. Rojko

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků