Hlavní obsah

Slavná Liskova vila bude poprvé v historii otevřena veřejnosti

Vila JUDr. Eduarda Lisky je součástí seznamu nejvýznamnějšího kulturního bohatství České republiky. Už dva roky je národní kulturní památkou, přesto však zůstává na rozdíl od Karlova mostu nebo korunovačních klenot či Národního divadla památkou nepříliš známou. To by se mělo změnit, majitelka se rozhodla uspořádat dvě prohlídky pro veřejnost.

Slavná Liskova vila bude poprvé v historii otevřena veřejnosti

Jedna z perel funkcionalismu v Ostravě – vila v Čedičové ulici č. 8 ve Slezské Ostravě, která byla postavena podle návrhu bratrů Lubomíra a Čestmíra Šlapetových, bude o posledních dvou srpnových sobotách vůbec poprvé zpřístupněna veřejnosti.

"Budou zpřístupněny všechny interiéry, včetně kotelny i zahrady. Návštěvníci budou moci nahléhnout i do soukromých prostor," sdělila Novinkám Markéta Volná, Project developer a produkční projektu Ostrava 2015.

Majitelka vily Drahoslava Doležílková se rozhodla vilu zpřístupnit na podporu kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

"Paní Doležíková měla pocit, že je vila opomíjena. Chtěla zároveň podpořit kandidaturu Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Měla pocit, že mnoho Ostravanů o vile neví a byla ráda, že vilu může za pomoci Národního památkového ústavu zpřístupnit," doplnila Volná.

Vila je pod dohledem památkářů, i díky nim se podařilo dochovat původní interiér, který je ve dobrém stavu.

Vila jako příklad organického funkcionalismu

Vila, jedno z řady společných děl bratrů Šlapetových, je součástí seznamu nejvýznamnějšího kulturního bohatství České republiky. Často se jí proto nepřesně přezdívá Šlapetova vila. Už dva roky je národní kulturní památkou - v Ostravě teprve čtvrtou.

Vila je příkladem organického funkcionalismu, který je z éry tohoto architektonického stylu méně znám. Místnosti na sebe funkčně navazují a organicky přecházejí jedna v druhou. Stavba je pojata jako celistvý organismus.

V interiéru i exteriéru vily je tak vidět inspirace přírodními formami. Stavbě nedominují jen pravé úhly a rovné linie, ale prostor dostaly i volné tvary a různá zaoblení.

Ústředním prostorem domu je společenská hala, z níž se rozprostíral krásný výhled do údolí, dnes výhled kazí nepříliš zdařilá okolní výstavba.

Vilou provede i syn jednoho z tvůrců

Prohlídky s odborným výkladem historika architektury Martina Strakoše a profesora architektury Vladimíra Šlapety, syna jednoho z tvůrců vily, proběhnou v sobotu 21. a 28. srpna. Podle Markéty Volné se každý návštěvní den uskuteční hned několik prohlídek. "Dvě prohlídky proběhnou dopoledne v 10 a 11:30 hodin a další dvě ve 13 a 14:30 hodin," dodala.

"Vzhledem k omezené kapacitě každé prohlídky je nutná registrace předem na e-mailu: barbora.rzymanova@ostrava2015.cz, případně na telefonním čísle 596 110 523,“ uvedla Michaela Hofmanová, mluvčí projektu Ostrava 2015.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků