Hlavní obsah
Přestavbou malé chatky vznikl příjemný rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu. Foto: Jiří Ernest

Rodina přestavbou chaty získala pěkný domek k celoročnímu užívání

Chatku z poloviny 70. let minulého století si nechala přestavět čtyřčlenná rodina na malý rodinný domek. Společně se stavením měla projít zásadní proměnou i zahrada, na níž chatka stála. O návrh projektu majitelé požádali studio Prajaga pod vedením architekta Martina Poldaufa. Výsledkem je roztomilý domek shlížející do zahrady, z níž dýchá pohoda a klid.

Přestavbou malé chatky vznikl příjemný rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu. Foto: Jiří Ernest
Rodina přestavbou chaty získala pěkný domek k celoročnímu užívání

Dům stojí v pražské Holyni, v oblasti, kam zasahuje chráněné území Přírodní park Prokopské a Dalejské údolí. Architekt se proto snažil přizpůsobit charakteru této unikátní lokality.

Zastaralý bazén nahradilo přírodní jezírko, které je na pohled mnohem hezčí a rodina se v něm může rovněž tak koupat.

Foto: Jiří Ernest

Dům je vyzděn a obložen modřínovým dřevem.

Foto: Jiří Ernest

Z původního objektu zachoval sklep a některé obvodové stěny. Nově postavený dům je zděný, na pozemku zabírá plochu 70 čtverečních metrů. Svým majitelům nabízí užitnou plochu 91 čtverečních metrů.

Část zahrady nejblíže ulici může někomu připomínat asijský typ zahrad.

Foto: Jiří Ernest

Do dřevěné terasy před domem je zabudována vířivka.

Foto: Jiří Ernest

Vlastní stavba má podobu jednoduše řešeného domku se sedlovou střechou. V přízemí je hlavní společenská místnost s kuchyňským koutem a krbem. Její okna směřují na jih a tedy zároveň i do zahrady.

V podkroví lze objevit dva pokoje, koupelnu a ložnici rodičů s vlastní koupelnou.

Kuchyňská linka je ve vysokém bílém lesku. Doplňky jsou v černé barvě a detaily v oživující žluté.

Foto: Jiří Ernest

Foto: Jiří Ernest

Dům má zděnou konstrukci, jeho fasády jsou ovšem obloženy dřevem ze sibiřského modřínu. Ten se používá nejenom kvůli své vysoké odolnosti vůči povětrnostním vlivům, ale i schopnosti hezky „zestárnout“ do stříbrošedého odstínu. Stavbu uzavírá sedlová střecha krytá titanzinkovým plechem.

Podkrovní místnosti prosvětlují střešní dřevěná okna, v přízemí jsou použita plastová. Dům je vytápěn elektrickým kotlem a také krbem v obývacím pokoji.

Srdcem obývacího pokoje je krb.

Foto: Jiří Ernest

Foto: Jiří Ernest

Obývací pokoj je msěrován na jižní stranu do zahrady, s níž je propojen.

Foto: Jiří Ernest

Interiér je zařízen především v bílé barvě, kterou doplňují černé a šedé prvky. Oživující barvou základní palety je žlutá. Velké množství barev nebylo zvolenou náhodou. Kromě prosvětlení interiéru napomáhá opticky zvětšovat prostor.

Foto: Jiří Ernest

Proměnou prošla rovněž parcela, na níž dům stojí. Autorkou jejího návrhu je zahradní architektka Jana Midlochová. Původní dominantou zahrady byl bazén. Ten nahradilo přírodní jezírko, k němuž vede dřevěná terasa. V jezírku se čtyřčlenná rodina může koupat. Jinou možností je využít vířivku, která je zapuštěna do terasy přímo před domem.

Půdorys přízemí

Foto: Prajaga

Půdorys podkroví

Foto: Prajaga

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků