Hlavní obsah
V této elegantní kuchyni je hodně úložného prostoru, např. dřevěný hranol s malými šuplíky a otevřenou policí na ostrůvku, od 16 000 Kč. Foto: Le Bon (3x)

Praktické organizéry usnadní provoz v kuchyni

S kuchyní promyšlenou do všech detailů ušetříme nejen zbytečné kroky, ale poskytne nám dokonalý přehled. Jde zejména o účelné vybavení kuchyňské linky tak, abychom měli vše, co potřebujeme, rychle po ruce!

V této elegantní kuchyni je hodně úložného prostoru, např. dřevěný hranol s malými šuplíky a otevřenou policí na ostrůvku, od 16 000 Kč. Foto: Le Bon (3x)
Praktické organizéry usnadní provoz v kuchyni

Práce v kuchyni se skládá z mnoha stále se opakujících úkonů. Proto záleží na našich zvyklostech a podle nich si připravíme návrh kuchyně.

Zásuvky i čelní výsuvy kuchyní Livanza a Bauformat lze vybavit systémem vnitřního podélného i příčného členění, která jim dodají komfort a pořádek. Kovové příborníky vyjdou od 3146 Kč v šíři 300 mm.

Foto: Oresi

Cesty po kuchyni se dají zkrátit na minimum. Vezmeme-li v úvahu ergonomii a praktické vybavení zásuvek, budeme mít vše v dosahu. Proto je při plánování nové kuchyně dobré přemýšlet nejen o materiálu, ale také o úložných prostorech kuchyňské linky s ohledem na dispozici kuchyně.

Kuchyně s přehlednými uzavřenými i otevřenými úložnými prostory, osvědčenými dvířky s jednoduchými, ale komfortně velkými, pohodlnými úchytkami.

Foto: Kuchyně Sykora

Skříně a zásuvky na míru

Při ukládání potravin a nádobí nejde jen o dostatečný úložný prostor, ale i o naše pohodlí a bezpečnost. Podstatná je přiměřená výška skříněk, polic a zásuvek, jejich přehlednost a snadný přístup.

Úložný systém Cubic se spoustou místa za pracovní plochou, vyrobeno ze 100% voděodolného materiálu, cena segmentu 75 x 70 cm od 6681 Kč.

Foto: Le Bon

Kuchyň koncipujeme tak, aby ve skříňkách a zásuvkách měly místo hlavně předměty, které používáme k vaření a trvanlivé potraviny, nevyžadující chlazení.

Součástí kuchyně z dýhy ze starého dubového dřeva je vysoká skříň s policí z vnitřní strany rozčleněné na mnoho kastlíků a malých zásuvek, š. 60 cm od 34 000 Kč.

Foto: Le Bon

Ve výšce očí se ukládá obvykle nádobí. V bytech bez jídelny je potřeba najít také místo pro příbory, utěrky a ubrusy.

Výčet potřebných věcí není malý, a tak využijeme horní police pro ukládání věcí a předmětů, které nebereme do ruky každý den. Pro dlouhodobé skladování jsou vhodnější uzavřené skříňky než volné police.

Plastové držáky talířů zajistí, že se nádobí v zásuvce nesesune. Jsou nastavitelné, od průměru 180 do 320 mm. Set dvou kusů stojí 3698 Kč.

Foto: Oresi

Utrusta, dvě otočné police pomohou maximálně využít prostor v rohové skříňce, poskytují dobrý přístup k věcem v rohu uvnitř. Nastavitelné police z tvrzeného skla uzpůsobí prostor našim potřebám, cena 1000 Kč.

Foto: Ikea

Snadnější přístup k věcem nám umožní výsuvné police stejně tak jako drátěné programy, které navíc působí vzdušným dojmem.

Zásuvky lze vybavit i plastovými organizéry. Příborník pro nízké zásuvky u spodních skříněk Dolti s pojezdy Metabox lze pořídit od 169 Kč. Pro zásuvky Quadro od 208 Kč, do zásuvek Livanza od 415 Kč v šíři 450 mm.

Foto: Oresi

Dobrý přístup je základ

Jsou-li všechny předměty potřebné k vaření dobře přístupné, jde nám práce od ruky. Plné výsuvy s praktickým vnitřním členěním zajistí pořádek a přehled. Je namístě optimalizovat přístup do zásuvek tím, že půjdou úplně celé vytáhnout. Tak si zachováme bezproblémový přístup až do nejzazší části zásuvky.

Chytré uspořádání kuchyňských skříněk a zásuvek (dvířka od 1639 Kč/m2 bez DPH) usnadní práci v kuchyni – jednoduše je vše po ruce s dostatkem úložného prostoru.

Foto: Grena

Výhodné jsou praktické systémy vnitřního členění zásuvek. Kromě boxů pro jídelní příbory existuje ještě mnoho dalších sad. Jsou to např. sady pro přehledné uložení talířů, misek, hrnců, pokliček a pracovních příborů na vaření.

S přizpůsobivým příčným a podélným dělením budou předměty a pracovní pomůcky ve výsuvech uloženy bezpečně a stabilně.

Lesklé obkladové panely Splashback (od 2205 Kč/m2 bez DPH) dovolí variabilní uspořádání kuchyně – kuchyňský panel spolu s kontrastní policí vytváří efektní odkládací prostor.

Foto: Grena

Takové organizéry nám poskytnou o uložených věcech okamžitý přehled. Jedině tak budou mít stojánky na kořenky, řezačky potravinových fólií, držáky talířů apod. své místo a my budeme mít všechno vždy tam, kde jsme zvyklí, a kde to zrovna potřebujeme.

Maximera, nastavitelný rozdělovač do střední zásuvky, bílý nebo transparentní, pomůže přizpůsobit úložný prostor našim potřebám, cena 149 Kč.

Foto: Ikea

Variera, stojan na talíře ze světlého buku a nerezavějící oceli s nastavitelnou šířkou podle velikosti talířů. Může se umístit do hluboké zásuvky nebo na polici, nebo postavit přímo na stůl, cena 199 Kč.

Foto: Ikea

Výsuvy a výklopy místo dvířek

Výsuvy a výklopy jsou lépe dosažitelné, a tedy ergonomicky výhodnější. Předejdeme tím namáhavému shýbání a věčnému hledání kuchyňských pomůcek v zásuvkách nebo ve skříňkách.

Organizér na nádobí vhodný pro kuchyně Livanza a Bauformat. Sestava na obrázku vyjde na 1546 Kč.

Foto: Oresi

Zejména dvířka ve spodních skříňkách jsou ergonomicky velmi nevýhodná. S komfortními výsuvy a výklopy máme pohodlný výhled na vše a dosáhneme kamkoli bez námahy.

Praktická úzká plnovýsuvná zásuvka, která zajistí maximální komfort při ukládání potravin a nápojů, případně kořenek.

Foto: Kuchyně Sykora

Víte, že ...

Využít se dnes dají i rohy skříněk díky důvtipným výsuvným drátěným systémům, otočným karuselům nebo půlkruhovým otočným policím.

Než začneme utrácet za vybavení, ujasníme si, kolik hrnců a talířů opravdu potřebujeme. V malé kuchyni dáme vždy přednost stohovatelným sadám nádobí.

V závěsných systémech a na otevřených policích jsou všechny předměty a drobnosti na dosah. Otevřené police mohou nahradit horní skříňky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků