Hlavní obsah
Hlavně obývací pokoj si přímo říká o originální retro křesílka, která si můžete klidně nechat očalounit výraznou moderní látkou. Foto: Debyt (5x)

Pohrajte si s retro nábytkem

Retro styl nás obklopuje v různých oblastech, inspiruje i ovlivňuje design dnešního bydlení. Moderní nábytek se často kombinuje s retro kousky, které místnostem propůjčují nadčasový vzhled. Chcete se retro stylem inspirovat a oživit byt zajímavými solitéry a doplňky? Pusťte se s chutí do toho!

Hlavně obývací pokoj si přímo říká o originální retro křesílka, která si můžete klidně nechat očalounit výraznou moderní látkou. Foto: Debyt (5x)
Pohrajte si s retro nábytkem

Možná že úspěch retro nábytku souvisí se vzpomínkami na staré dobré časy nebo jen v chuti odlišit se či v respektu k prověřené kvalitě. V interiérovém designu spojujeme retro styl hlavně s 50., 60. a 70. léty minulého století.

Dvojice kompletně zrenovovaných křesel z produkce výrobního družstva Krásná jizba. Dubový rám křesel byl rozebrán a znovu sesazen, obnoveno tmavé moření a finálně upraveno šelakovou politurou.

Foto: Debyt

Proč je retro zajímavé

Poválečné období se neslo ve znamení radosti, neobvyklých a inspirativních nápadů, nástupu mladých návrhářů i vzniku nových uměleckých směrů. Tento rozvoj se samozřejmě nevyhnul ani nábytku. Začaly se používat nové materiály, tvary i výrazné barvy a vzory.

Nadčasové křeslo Thonet S411 vyniká výjimečným komfortem. Je k dispozici ve dvou výškách opěráku. Čalounění je dostupné v látce, upravované kůži nebo přírodní kraví kůži. Rám křesla může být chromovaný nebo lakovaný v různých barvách.

Foto: Stockist

Pro styl 50. až 60. let je charakteristický sedací nábytek hranatých tvarů polstrovaný lesklou koženkou, kombinace dřeva, umakartu a chromu na nábytku, výrazné barvy a geometrické vzory na textiliích, oblé tvary spotřebičů s chromovými prvky, svítidla různých tvarů, žaluzie a rolety místo závěsů, tištěné plakáty místo klasických obrazů.

Krásný elegantní vysoký dřevěný odkládací stolek TON z 50. let, s hezkou decentní kresbou na desce stolu. Rozměry: výška 76 cm, deska stolu 59 krát 39 cm, cena 4600 Kč.

Foto: Fler

Servírovací stolek ve stylu art deco, 60. léta, dvouetážový s původním černým opaxitovým sklem, dřevěné části po renovaci, kolečka po vyčištění. Výška 64 cm, šířka 75 cm, hloubka 40 cm. Cena 5450 Kč.

Foto: Novoretro

Pro retro styl 70. let je typický malý nábytek z plastu, křesla zavěšená od stropu, různé odkládací stolky, bílý a barevný nábytek z laminátu, otevřené policové sestavy, rohové, sektorové sedací soupravy.

Jedinečný model retro křesla s područkami vyrobenými z plexiskla. Jen tento model v takovém designu, všechny části jsou po renovaci. Dřevěná kostra z bukového dřeva, stříkaná polyuretanovým lakem. Nové čalounění a popruhy v sedáku. Vše precizně provedeno.

Foto: Debyt

Dvojice nočních stolků vyrobená v 70. letech 20. století v bývalém Československu podnikem Nový Domov. Stolky jsou v původním, velmi zachovalém stavu, jeden je šuplíkový, druhý s výklopem a šuplíčkem. Na desce černé původní sklo. Cena za set 11 600 Kč.

Foto: Debyt

Představě vybavit celou domácnost v retro stylu ale neholduje každý. Tento styl bydlení je dost osobitý, kombinuje spoustu barev, vzorů a materiálů. Často se pohybuje na hranici kýče a vyžaduje jistý nadhled i cit pro kombinace zdánlivě neslučitelných prvků.

Elegantní hnízdové stolky Thonet B9 do sebe zapadají jako souprava. Byly navrženy již v roce 1930/31 Marcelem Breuerem. Dnes najdou své místo také v obytném prostředí. Cena od 10 265 Kč podle výběru barvy a materiálu.

Foto: Stockist

Jak jdou ceny?

Ceny restaurovaného nábytku ze 60. či 70. let se pohybují v řádech tisíců až desítek tisíc korun. Zajímavý kousek z tohoto období se dá často pořídit za podobnou cenu jako běžná současná produkce nábytku.

Tři krásné retro židle z 60. let, z období nazývaného Brusel. Dřevo je obroušené a ochráněné olejem s voskem, pod ním tenkovrstvá lazura v odstínu ořech. Původní latexový sedák nově potažen kvalitní látkou s úpravou pro snadné čištění. Cena 4650 Kč.

Foto: Fler

Podle jakých kritérií tedy vybírat? Hlavně podle svého vkusu. Hodnota jednotlivých kusů totiž často není zdaleka ustálená. Mnozí jim dokonce žádnou hodnotu nepřiznávají, takže se třeba v kontejneru občas objeví zajímavý lustr, skříňka, skvělá židle či skříň. Tyto předměty mohou v budoucnu získávat na ceně jako třeba bruselský styl z 50. a 60. let.

Originální retro komoda typ U-450 ze série sektorového nábytku vyráběného v 60. letech v národním podniku Interiér Praha podle návrhu Jiřího Jiroutka. Rozměry 110/70/40 cm, cena 13 500 Kč.

Foto: Nanovo

Kožené odpočinkové křeslo v čokoládově hnědé barvě vyráběno v sedmdesátých letech finskou společností PeeM pro československý trh. Rozměry 74/100/74 cm, cena 11 900 Kč.

Foto: Nanovo

Kontrast je harmonický

Jednou z možností je stylově čistý, do posledního detailu sladěný interiér, který mnohdy dotváří architektonický styl budovy.

Protipólem stylově čistého pojetí retra jsou tzv. eklektické interiéry, ve kterých se styly mísí a místnost může vypadat chaoticky. K takovému řešení je důležitý zejména vkus a citlivé vnímání prostoru.

Čtvercový stůl stojící na nohách z chromovaných trubek s výrazně modrou barvou desky. Trubkový nábytek je jedním z charakteristických znaků funkcionalistického a modernistického nábytku 50. let. Rozměry 80 x 80 x 80 cm, cena 12 900 Kč.

Foto: Nanovo

Zrenovované šedé křeslo, 60. léta, károvaná šedá látka, opěrky lemované černou ekokůží pro delší životnost (jako u původního čalounění), tvarově zajímavý architektonický model. Rozměry: výška 77 cm, šířka 63 cm, hloubka 63 cm, cena 10 250 Kč.

Foto: Novoretro

Proto se při výběru retro nábytku spíš držte jednoho období, případně dvou na sebe navazujících desetiletí, pro něž je typický nábytek oblých tvarů, ale vyrobený z jiných materiálů. Pak jejich kombinace vypadá skvěle!

Židle Thonet S33/34 jsou vůbec prvními konzolovými židlemi v historii nábytku. Jde o jednoduché elegantní židle s houpacím efektem. Vyrábějí se bez područek (S33) nebo s područkami (S34). Cena od 19 718 Kč.

Foto: Stockist

Odkládací stolek Pavouk navržený známým arch. J. Halabalou kolem roku 1925-40. Povrch desky tvoří dýha, nohy masiv ve světlé lazuře. Rozměr desky 64 x 64 cm, výška také 64 cm, cena 6500 Kč.

Foto: Fler

Solitér v moderně

Retro styl nemusíte vtisknout celému bytu ani domu. I uprostřed ryze moderního, minimalistického zařízení se bude dobře vyjímat výrazný designový solitér. Nic není zakázáno, vše je dovoleno, ale neomezujte žádného člena rodiny.

Jednoduchý návod pro využití retra v interiéru neexistuje. Je to skvělá hra. Když se nepovede, můžete si ji příště zahrát s jinými figurkami.

Interiér rodinného domu v Kněžmostě z dílny Debyt v sobě kombinuje rustikální, retro i moderní prvky.

Foto: Debyt

S čím kombinovat retro?

Retro bydlení lze dobře kombinovat např. s modernou, skandinávským či minimalistickým stylem. Retro nábytek a doplňky zde vyniknou jako výrazné solitéry. Vytvářejí zajímavý kontrast a vnášejí oživení do barevně nevýrazných interiérů. Módní jsou také retro motivy a vzory na tapetách, keramických obkladech a dlažbách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků