Hlavní obsah
Vila s adresou: Nymburk, Komenského čp. 1427 Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Plicní lékař Löwit si kvůli tragickému osudu nemohl svou funkční vilu patřičně užít

Železniční lékař a přednosta plicní ošetřovny v Nymburku František Löwit si nechal postavit prostornou a moderní stavbu s ordinací. Kvůli svému původu ale několik let léčil pacienty v koncentračním táboře. Vila je tak svědectvím o jeho tragickém osudu.

Vila s adresou: Nymburk, Komenského čp. 1427 Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje
Plicní lékař Löwit si kvůli tragickému osudu nemohl svou funkční vilu patřičně užít

Královské město Nymburk, s působivým dvojitým vodním příkopem, vždy představovalo důležité strategické místo. Při Palackého třídě, spojnici severního předměstí s historickým centrem, byla soustředěna reprezentativní výstavba činžovních domů, veřejných budov a nových obytných čtvrtí.

S poslední fází stavebního vývoje předměstí je spojen vznik Löwitovy vily čp. 1427.

Vchod do vily je komfortní i během deštivých dnů.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Projekt lékař svěřil v roce 1930 architektovi Janu Šebánkovi, „autorizovanému inženýrovi v Praze- Bubenči“.

Přímými odkazy na tvorbu slavného moderního architekta Le Corbusiera se Jan Šebánek, spolu s dalšími architekty patřícími k tehdejší střední generaci, přiklonil k proudu avantgardní netradiční architektury.

Vilu oživují detaily ve vznešené pařížské modři

Charakteristickým rysem Löwitovy vily je kombinace omítaných ploch a detailů s nátěrem v pařížské modři. Přísné pravoúhlé tvary stavby zmírňuje zaoblený prvek nárožní terasy v přízemí s pilířem kruhového tvaru, a rozměrné kruhové okno v prostoru schodiště, ve stroze jednoduché uliční straně vily.

Horní patro poskytovalo obyvatelům dostatek soukromí v několika ložnicích.

Foto: autorský tým Slavné vily Středočeského kraje

Interiér byl zařízen hodně funkčně, jeho zařízení vzniklo podle Šebánkových návrhů. V přízemí měl František Löwit moderně vybavenou ordinaci. Běžnou lékařskou službu ve vile vykonával až do roku 1939. Pak už mu byla dovolena jen „židovská praxe“ s mnoha omezeními.

Byl převezen kolínským transportem do Terezína, kde vedl nemocnici plicně nemocných. Právě do Terezína se z jeho ordinace převezlo všechno lékařské vybavení.

Lékař zemřel při následném příjezdu do Osvětimi dne 30. 9. 1944. Vila dodnes zůstala ve vlastnictví potomků původního stavebníka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků