Hlavní obsah
Celková suma, za níž se pětice chatek prodává, přesahuje 36 miliónů korun. Foto: Profimedia.cz

Plážovým chatám chybí toalety a elektřina. Přesto stojí milióny

Pokud máte pocit, že za miniaturní chatku bez toalety, nebo dokonce koupelny, a bez elektřiny není dnes možné žádat mnoho peněz, pletete se. Pětici malých plážových domků se zmíněnými nedostatky prodávají v Británii v přepočtu za částky 6,7 až 8,7 miliónu korun každý.

Celková suma, za níž se pětice chatek prodává, přesahuje 36 miliónů korun. Foto: Profimedia.cz
Plážovým chatám chybí toalety a elektřina. Přesto stojí milióny

Dřevěné domky jsou velké zhruba 4,5 x 3 metry, přičemž svým vzhledem velmi připomínají chatičky, na něž člověk narazí v mnoha českých kempech.

Důležitá je ovšem jejich poloha. Stojí na pláži na poloostrově Mudeford Spit v přístavu Christchurch na samém jihu Anglie, v hrabství Dorset. Přístupné jsou - pomineme-li pěší chůzi - pouze trajektem, nebo místním vláčkem.

V chatkách jsou pouze plynové spotřebiče.

Foto: Profimedia.cz

Na severní straně je výhled na přístav, který miniaturní poloostrov chrání, zatímco na jižní straně se otevírá výhled na Lamanšský průliv. Britové na podobných rekreačních objektech oceňují především možnost dočasného útěku z přetechnizované a uspěchané civilizace.

Proto se také chatky objevily na realitním trhu právě na počátku roku, kdy si lidé plánují letní dovolenou. Koupě chatičky je podle makléřů zajímavou alternativou k pronájmu letního bytu.

V chatkách se může na noc vejít až šest nocležníků.

Foto: Profimedia.cz

V každé chatce může nocovat - ovšem s velikou dávkou trpělivosti a tolerance - až šest osob. Dvě se vejdou na gauče v hlavní místnosti a čtveřice se namačká do prostoru půdičky.

Všichni však musejí počítat s tím, že během pobytu si na toaletu budou odbíhat mezi duny a svítit si budou buď baterkami, petrolejkou nebo svíčkou. Na druhé straně, v chatkách jsou sporáky i s troubami a dřez na umytí nádobí.

Na půdičce mohou spát až čtyři lidé.

Foto: Profimedia.cz

Ačkoli prodejci mluví o útěku od civilizace, jejich slova nelze brát až tak doslovně. Pětici budoucích majitelů chatek možná čeká poněkud spartánský život, ovšem rozhodně ne v odloučení od ostatních lidí.

Plážových chatařů žije totiž na poloostrově početná komunita. Desítky jejich obydlí lemují severní břeh Mudeford Spit už ve dvou řadách a chatky jsou hustě namačkané jedna vedle druhé.

Spartánský život budoucí majitelé rozhodně nepovedou o samotě. Stanou se členy početné kolonie majitelů plážových chatek.

Foto: Profimedia.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků