Hlavní obsah

Originální stojany na víno dodají interiéru šmrnc

Znalci vína se chtějí před návštěvou blýsknout nejen dobrým a kvalitním pitím, ale také způsobem jeho podání. Proto jsou praktické a vzhledově atraktivní stojany na víno tolik oblíbené.

Originální stojany na víno dodají interiéru šmrnc

Do stojanu se ukládá víno až před podáváním pro případ, že se pro požití doporučuje pokojová teplota. V místnosti je totiž víno vystaveno světlu, kolísající teplotě a vlhkosti vzduchu.

Designové stojany pro pár lahví proto nejsou vhodné pro dlouhodobé skladování vína, ačkoli řada z nich respektuje horizontální uložení lahve s mírným sklonem tak, aby byla korková zátka celá ponořená.

Hrátky s tvary na stole

Zajímavé stojany na víno seženeme už za pár stovek, ale existují také výrobky za několik tisíc, které lze považovat za designové kousky. Nejčastěji se vyrábějí z nerezového kovu nebo kvalitního plastu. Hrají si s tvarem lahve, kdy některé z nich jakoby vyrůstají z kmene stromu, případně je lahev vsazena jako hlaveň do děla, nebo stojan evokuje děravé hrozny vína, do nichž se lahve vkládají.

Do moderních domácností, jejichž zařízení a doplňky tvoří kov a sklo, se hodí stojany na víno ze stejných materiálů, plast ladí s plastem, přírodní materiály jako ratan a dřevo ladí s rustikálním stylem nebo s přírodně laděnou zimní zahradou.

Konzervativnější jedinci patrně sáhnou po výrobcích ze dřeva, většinou zdobených dřevořezbou s motivy hroznů. Tvarem napodobují regály vinotéky a lze do nich uskladnit i desítky lahví. Zatímco kov, sklo a plast se snadno omývají, dřevo musíme pravidelně potírat směsí přírodních olejů.

Namísto vinotéky

Z přírodních materiálů a kovu jsou vyrobené stojany pro umístění i několika desítek lahví. Takto můžeme víno skladovat dlouhodobě, ovšem za předpokladu, že je regál v komoře nebo tmavé chodbě, v nichž je stabilní teplota, vlhkost a cirkuluje tam vzduch.

Stěny místnosti je lepší před umístěním takového regálu vyčistit a natřít vápnem s přísadou proti plísním. Teploměr a vlhkoměr by pak měly sledovat stálost podmínek

Do vlhkého prostředí se nejvíce doporučují dřevěné regály, např. z dubu, které jsou hojně využívané přímo ve vstupních místnostech vinných sklípků vedle nábytku určenému k posezení. Prodávají se ale i kovové či plastové ve tvaru polic, které lze snadno zavěsit na zeď.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků