Hlavní obsah
Pohled do atria. Hladkou šedobílou fasádu zakončuje nároží s rohovým oknem a tmavým dřevěným obložením. Foto: Martin Mecnarowski (7x)

Nenápadný dům pro mladou rodinu, který si žije vlastním životem

Dům na okraji většího severomoravského města působí střízlivým až nenápadným dojmem. Jeho hlavní půvab představuje navenek skryté atrium, kde se rodina setkává s přírodou.

Pohled do atria. Hladkou šedobílou fasádu zakončuje nároží s rohovým oknem a tmavým dřevěným obložením. Foto: Martin Mecnarowski (7x)
Nenápadný dům pro mladou rodinu, který si žije vlastním životem

Mladá rodina se dvěma dětmi žije aktivním životem, přála si jednoduchý účelný dům, který jim poskytne dostatek prostoru, soukromí a pohodlí, ale nebude znamenat velkou finanční zátěž ani vyžadovat mnoho času na údržbu. Moderní styl, nejlépe jednoduchý přízemní dům otevřený do zahrady.

Zádveří je hluboko zapuštěno do hmoty domu. Vstupní partie s dvojgaráží jsou navenek odlišeny obložením z šedých cementovláknitých desek.

Foto: Martin Mecnarowski

Vybrali si téměř rovinatý pozemek v malé klidné obci, která postupně srůstá se sousedním větším městem a mění se v jeho okrajovou čtvrť. Parcela jim dávala dobrou příležitost tyto představy uskutečnit.

Výstavba v této lokalitě nebyla naštěstí příliš omezena regulací, takže moderní architektuře s plochou střechou sem nebyl „vstup zakázán“.

Dřevěnou palubu stíní slunolam a pergola s konstrukcí z dřevěných profilů.

Foto: Martin Mecnarowski

Na pozemek na okraji zástavby s výhledem do polí architekti navrhli dispozici vycházející z tvaru T. K domu vede přístup z jihozápadní strany, kde je umístěna dvojgaráž a vstupní část s navazujícím technickým a hygienickým zázemím.

Komfortní interiér

Obytná část je rozdělena na dvě na sebe kolmá ramena - ložnicový trakt (obsahuje ložnici rodičů, 2 dětské pokoje, velkou koupelnu s WC) a společnou obývací část (sezení, jídelna, kuchyň).

Obě ramena vytvářejí propojený vzdušný prostor, který lze podle potřeby rozdělit posuvnými dveřmi. Jsou „zády“ obrácena k sousedům a otevřena do vnitřního rohu, kde vzniklo chráněné atrium s terasou. Sem je orientován obývací pokoj i prosklená chodba s přístupem do ložnic.

Foto: Martin Mecnarowski

Interiér přes velkou prosklenou plochu nenásilně přechází do exteriéru, venkovní obývací prostor je řešen stejně velkoryse jako ten vnitřní. Velkou dřevěnou terasu stíní slunolam a pergola. K relaxaci slouží komfortní sezení a venkovní krb. Na východní straně navazuje sklad a venkovní WC.

Kuchyň je vybavena linkou v hnědobílé kombinaci. S obývacím pokojem ji spojuje volný průchod bez dveří a částečně odděluje příčka se zeleným nátěrem.

Foto: Martin Mecnarowski

V zahradě byly navrženy sadové úpravy, výhledově se počítá s provedením koupacího jezírka.

Osvědčené technické řešení

Pro konstrukční řešení zvolili majitelé ve shodě s architekty standardní a prověřený zdicí systém, který zajišťuje bezproblémovou realizaci stavby, její trvanlivost, technickou kvalitu i příjemné vnitřní klima bez zbytečných energetických ztrát.

Obývací pokoj působí lehce a vzdušně nejen díky vybavení ve světlých barvách, ale i díky bohatému prosvětlení ze dvou stran - z atria i ze severu, kam míří nízké pásové okno pod stropem.

Foto: Martin Mecnarowski

Dům je vytápěn převážně podlahovým vytápěním, vzhledem k dobrým tepelně izolačním vlastnostem obvodového zdiva a využití pasivního solárního efektu z velkých prosklených ploch vykazuje energeticky úsporný provoz.

Prosklená stěna se skládá z pevně zasklených velkoformátových tabulí, posuvných a otevíravých částí, rámy jsou zevnitř bíle lakované, zvenku eloxované, antracitové barvy.

Foto: Martin Mecnarowski

Díky kvalitnímu stavebně technickému i architektonickému řešení se dům úspěšně zúčastnil soutěže o titul Brick Award 2012-2013, který vyhlašuje společnost Wienerberger cihlářský průmysl s cílem představit kvality a možnosti zdicího systému Porotherm.

Autoři
Ing. arch. Jan Polách (1957) - Autorizovaný architekt, vystudoval Fakultu architektury VUT Brno
Ing. Robert Bravenec (1970) - Autorizovaný inženýr v oboru pozemní stavby, vystudoval Fakultu stavební VUT Brno
Od r. 2000 jsou zakladateli, spolumajiteli a společníky architektonicko-stavební kanceláře Atelier Polách & Bravenec, s. r. o. Ta se zabývá návrhy staveb od studie až po realizaci včetně autorského dozoru, od obytných staveb přes občanské, průmyslové a urbanistické projekty až po rekonstrukce a návrhy interiérů.

Jitka Pálková, www.mujdum.cz

Technické údaje

Užitná plocha: 225 m2

 

Zastavěná plocha: 275 m2

 

Konstrukce: železobetonové základové pasy a základová deska, obvodové zdivo z broušených cihel Porotherm BC tl. 300 mm, vnější kontaktní zateplení 150, fasáda omítnuta, zčásti obložena cementovláknitými deskami a kamenným obkladem, vnitřní nosné stěny a příčky z tvárnic Porotherm, strop železobetonový monolitický

 

Výplně otvorů: okna, pevné a posuvné prosklené plochy hliníkové s izolačními dvojskly, vnější předokenní žaluzie hliníkové, vnitřní dveře dřevěné do obložkových zárubní - plné a prosklené

 

Vytápění: ústřední, plynový kotel, teplovodní podlahové vytápění + radiátory (otopná tělesa) 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků